SSL nedir bileniniz var mı?
PCnet Online forumlarına katılmak için hesap açabilirsiniz.
 • Üye girişi:

PCnet Online forumlarına hoş geldiniz

+ Başlığa Yanıt Yaz
Sayfa 1 / 4 1234 SonSon
17 sonuçtan 1 - 5 arası sonuçlar
 1. #1
  Varsayılan SSL nedir bileniniz var mı?
  arkadaşlar bazı alışveriş sitelerinde çıkan bu SSL nasıl bişeydir açılım olarak biliyoru(security sıcket layer) bilmek istediğim tek olay bu tip sitelerde kredi kartı nomu verdiğimde başka kişilerin eline geçme riski var mı?
  ilginize şimdiden teşekkürler.

 2. #2
  Katılım Tarihi
  2003
  Yer
  İstanbul
  Mesaj
  1.735
  Varsayılan
  SSL sertifikası çok pahalı olmasına rağmen, güvenliğin en iyi sembolüdür. Bu sertifikaya sahip sitelerde gönül rahatlığıyla alışveriş yapabilir, onlara kredi kartı numaranızı çalınma riski olmadan verebilirsiniz. Kolay gelsin ...

 3. #3
  Varsayılan
  cevap için teşekkürler fonemi..

 4. #4
  Varsayılan
  sanırım bazı host firmalarıda bu sistemi kullanıyor.

 5. #5
  Varsayılan
  SSL Nedir?

  SSL protokolü bütün web sunucularına ve temel web görüntüleyicilerine (browserlara) evrensel standart olmuştur. Basitçe, digital bir sertifika ya da sunucu bilgisi (Server Id) yüklemek SSL kapasitelerini etkin kılar. Web browserlar otomatik olarak sunucunun SSL sertifikasının ve evrensel numarasının (Public Id) geçerli olduğunu ve bir sertifika yetkilisi (Verisign, Thawte vb) tarafından verildigini kontrol edebilir.


  SSL sunucusu aynı zamanda güvenli internet ticareti için önemlidir. Kullanıcılar internet üzerinden kredi kartı numaralarını vermeden önce alan tarafın kimligini onaylamak isterler. Bir şifrelenmiş (kriptolanmış) SSL baglantısı, internet üzerinde sunucu ve müşteri arasındaki özel bilgileri korumak amacıyla, bunların tümüyle şifrelenmiş olarak taşınmasını gerektirir. Buna ek olarak SSL bağlantısı üzerinden gönderilen bütün bilgiler bir çeşit dinlenmeyi (bilgiler sunucu ve müşteri arasında gidip gelirken, erişim hakkı olmayan biri veya birilerinin bilgilere erişmesi) engelleyen mekanizma ile korunur. Bu da otomatik olarak web üzerinde taşınan verinin değiştirilip değiştirilmediğini belirlemek içindir. Bu da demek oluyor ki, kullanıcılar kredi kartı numaraları gibi özel bilgilerini bir web sitesine SSL'in bunları gizli tuttugunu bilerek güvenli ve emin bir şekilde gönderebilirler.

  128 bit ve 40 bit SSL arasındaki farklar:

  SSL bağlantısı sırasında şifreleme için kullanılacak "Oturum anahtarı"nın uzunluğu ile ilgilidir. Anahtarın uzunluğu oranında şifrenin çözülmesi zorlaşır.

  kolay gelsin.


 
Benzer Başlıklar
 1. wlan,lan,turpak nedir?kuruluş kodu biz açılımı nedir?

  gokturk tarafından İnternet, Ağ ve Güvenlik forumunda
  Yanıt: 10
  Son Mesaj: 22.12.2009, 12:05
 2. PATA nedir? SATA nedir? NCQ nedir?

  KaDigitaL tarafından Donanım forumunda
  Yanıt: 9
  Son Mesaj: 01.08.2008, 18:21
 3. excel bileniniz var mı lütfen...

  zuma tarafından Yazılım forumunda
  Yanıt: 1
  Son Mesaj: 26.09.2005, 00:04
 4. photoshop cs türkçe bileniniz varmi (tam link)

  MaGNeS tarafından Yazılım forumunda
  Yanıt: 4
  Son Mesaj: 21.12.2004, 13:12
 5. *.iso nedir?

  dragontr tarafından Yazılım forumunda
  Yanıt: 4
  Son Mesaj: 05.06.2004, 15:54