PCnet Online forumlarına katılmak için hesap açabilirsiniz.
  • Üye girişi:

PCnet Online forumlarına hoş geldiniz

+ Başlığa Yanıt Yaz
5 sonuçtan 1 - 5 arası sonuçlar

Varsayılan Tepe göz nedir nasıl çalışır birisi bana gönderebilirmi

Tepe göz nedir nasıl çalışır birisi bana gönderebilirmi acaba çok acilen lazım

Katılım Tarihi
    2003
    Yer
    izmir/karsıyaka

Tepegöz, en yaygın ve en kullanışlı görsel-işitsel araçlardan biridir. Bu görsel yardımcı, saydam fılminin, opak nesnelerin silüetleri ile imgelerini bir perde üzerine yansıtır. Saydam, plastik veya asetat yaprağıdır; üzerine yazı yazılabilir ya da şekil çizilebilir. Karmaşık bilgileri sunarken biri ötekinin üzerine konan saydamlara ise katlı saydam (overlay) denir. Örneğin kalbin anatomisi anlatılırken önce kalbi, daha sonra da çevresindeki organları gösteren iki adet saydam üst üste yerleştirilebilir.

# Tepegözü kullanması kolaydır, elektrik olan hemen her salonda kullanılabilir, voltaj değişikliklerinden film ya da slayt göstericilerine göre daha az etkilenir.

# Tepegöz aydınlık ortamda kullanılabilir, bu da katılımcıların not tutabilmelerini sağlar.

# Saydamların kullanılması konuşmacıya zaman kazandırır (okumak her zaman için yazmaktan daha az süre alır); bu zaman tartışmalara ayrılabilir.

# Saydamlar ucuzdur, kolayca ve kısa sürede hazırlanabilir.

# Saydamlar bir kez hazırlandıktan sonra tekrar tekrar kullanılabilirler.

[/b]Sunum yaparken Tepegözü nasıl kullanmalıyım?
    # Sunumdan önce tepegözün açma/kapama düğmesinin yerini bulmak ve düğmeyi kontrol etmek gerekir.

# Tepegöz için yedek lamba bulundurulmalıdır. Bazı tepegözlerin yedek bir lambaları olur, böylece bir lamba yandığında düğmesine basılarak ikinci lamba kullanılabilir.

# Derse başlamadan önce projektörün odak ayarının yapılması iyi olur. Bir saydam ile konumu kontrol edilmelidir.

# Tepegöz saydamı yerleştirdikten sonra açılmalı ve kapattıktan sonra saydam alınmalıdır.

# Konuşurken konuşmacının yüzü perdeye değil salona dönük olmalıdır.

# Her seferde tek bir nokta gösterilebilir ve saydamın bazı bölümlerini bir parça kağıt ile kapayarak tartışmanın ritmi ayarlanabilir.(Kağıt, saydamın üst veya alt kısmına yerleştirilebilir ve maddeler tek tek açılarak tartışılabilir) .

# Dikkatleri belli bir noktaya çekmek için gösterme çubuğu (pointer) veya saydam üzerinde kalem kullanılabilir. Bunu yapmak konuşmacıya katılımcılar ile göz teması kurma olanağı da verir.

# Katılımcılara, saydamda yazılı olanları okuyabilme ve not alabilmeleri için yeterli süre tanınmalıdır.

# Saydamların kullanımı bittiğinde konuşmacı tepegözü kapatmalıdır.

[/b]alıntıdır.

üniversitelerde anfilerde kullanılır genelde..turex olayı guzel izah etmiş . 96 yılında bunların ilkel olan modelleri vardı,lamba ayarları karmaşık olduğundan hoca kufrede kufrede on dakıka takılırdı.

Katılım Tarihi
    2003
    Yer
    izmir/karsıyaka

lisede cok kullanırdık simdi projektorler cıktı.artık kullanımı azaldı.

Katılım Tarihi
    2004
    Yer
    KaDigitaL geri döndü!

Diğer açtığınız başlıkta vermiştim ama siz yine başka bir başlık daha açmışsınız ama neyse buyrun;

http://emekilkogretim.sitemynet.com/...iz/tepegoz.htm

Diğer başlığınız ise;

http://www.pcnet.com.tr/modules.php?...990&highlight=

Benzer Başlıklar

1. Birisi Bana şu Thunder Bird'ün kullanımını anlatabiliir mi?
    gurkan_oluc tarafından Yazılım forumunda
    Yanıt: 8
    Son Mesaj: 02.12.2005, 22:14
  2. Bana yardım edebilecek birisi yok mu?
    dumk tarafından Oyunlar forumunda
    Yanıt: 5
    Son Mesaj: 21.07.2005, 20:13
  3. Ram Nedir? Nasıl Çalışır?
    LooSe_TeNSioN tarafından Windows İpuçları forumunda
    Yanıt: 3
    Son Mesaj: 27.02.2004, 15:48