Güç kaynağının fanından ses geliyor!!
PCnet Online forumlarına katılmak için hesap açabilirsiniz.
  • Üye girişi:

PCnet Online forumlarına hoş geldiniz

+ Başlığa Yanıt Yaz
Sayfa 1 / 3 123 SonSon
15 sonuçtan 1 - 5 arası sonuçlar

Varsayılan Güç kaynağının fanından ses geliyor!!

Arkadaşlar merhaba. Bir hafta önce kasadan tıkır tıkır diye bi ses gelmeye başladı. İçini açtığımda bu sesin güç kaynağının fanından geldiğini anladım. Temizledim ama işe yaramadı. Ses hala devam ediyor. Acaba bilye mi dağıttı?? Değiştirmem mi gerekiyor?? Kritik bi arızaya neden olur mu?? Bana yardımcı olursanız sevinirim..

eğer sesin güç kaynağından eminseniz fanı iyice temizledikten sonra birde çok az hareketli eklemlerin olduğu yere çok az motor yağı damlatınız.eğer yine olmazsa fanın motor yatağı bozulmuştur.o zaman değiştirmeniz gerekebilir.tabiiki ilerde arızaya nedenn olur.çünkü bir zaman ses gelmemeye başlıyacak o zaman power supply yanış olacak.birde power supply her 3 senede temizlenizi öneririm.birde açmışken power suplly üzerinde elektronik elemanlara bir göz atın.eğer bir bozukluk görürseniz değiştirin.örn:kondansatör de ya bariz çatlak vardır.veya üzerinde kahverengimsi bir renk vardır.bu da bozulacağına işaretttir.

kolay gelsin...

böyle bir sesin gelmesi gayet doğal çünkü kalitesiz malzeme kullanılıyor kaliteli malzeme kullanılan kasalarda şu an pahalı bilgisayar kullanıcılarının çok büyük bir kısmının kullandığı kasa ucuz ve kalitesiz malzemeden yapılıyor hatta bir ara tomshardware kalitesiz güç kaynaklarını test etmişti videoda vardı bir güç kaynağının nasıl patladığı yandığını gösteriyordu yani bozuluncaya kadar kullan bozulduktan sonra yenisini al ama tavsiyem kaliteli bir güç kaynağı fan al bir daha sorun yaşamazsın

Tüm mekanik malzemelerin bir çalışma ömrü vardır. Kullanılan malzemeye tasarım özelliklerine göre bu ömür değişir. Fanının yatağında bilyeler var buradaki kısımda gres yağı içinde yüzerler ve birbirlerinin üzerine binmemesine de bu gres yağı sebep olur. Zamanla bu yağ eskir azalır. İçine makine yağı koyarsan geçici olarak ses azalır ama gresi de çözdüğü için bilyeler birbirinin üzerine sıkışmaya başlar.

Sonunda fan sıkışır zor döner yada hiç dönmez bu durumda ters emk dediğimiz olay geröekleşir ve güç kaynağından aşır güç çekilir ve sistemin zarar görebilir.

Bu nedenle en kısa süre de bi fan alıp taktırabilirsin, çok bi para tutmaz. Güç kaynağı değiştirme falan gibi işlere girişme nasıl olsan neredesye 6 ayda bir sistem değiştirmeye yönelten bir pazarın kurbanlarıyız.

Yeni bir bilgisayar aldığında bu işler çözülür Fanlar 5-15 YTL civarında ama ucuzlarından.

Ben de bu fanlardan kullanıyorum çin malı 1999 dan beri sorun yaşamadım. Yaşarsam da alır bir ucuz fan değiştiririm çıkma bile olur. Arkadaşlar su soğutması bile önerebilir ama. Çatal kaşık gibi yüzyıllardır kullandığımız aletler varken yemek yeme makinesi icat etmeye gerek varmı?

Arkadaşlar sizin dediğiniz gibi açtım güç kaynağını ama fan güç kaynağına lehimli duruyo .Herhangi bi bağplantı soketi yok. Silip yerine takmaktan başka bişey yapamıycam galiba. Sizce yeni bir güç kaynağı mı almam gerekiyor??

Benzer Başlıklar

1. Yanıt: 3
    Son Mesaj: 24.03.2008, 00:12
  2. ekran karının fanından cızırtı geliyor...
    calibra tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 3
    Son Mesaj: 28.12.2006, 22:18
  3. İki güç kaynağı fanından biri olmasa...
    burakk tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 2
    Son Mesaj: 10.12.2006, 18:06
  4. güç kaynağının fanı çalışmıyor
    ismail157 tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 3
    Son Mesaj: 30.01.2006, 23:20
  5. anakartımın fanından gelen ses?
    AkHilleuS tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 5
    Son Mesaj: 24.08.2005, 14:16