Yardım!!! Ekran kartım Çalışmıyor ;(
PCnet Online forumlarına katılmak için hesap açabilirsiniz.
  • Üye girişi:

PCnet Online forumlarına hoş geldiniz

+ Başlığa Yanıt Yaz
5 sonuçtan 1 - 5 arası sonuçlar

Varsayılan Yardım!!! Ekran kartım Çalışmıyor ;(

Ekran kartımı PC Me taktım ve monitörden gelen kablomu taktım ekrana görüntü gelmiyo ve ekran kartımın modeli nvidia geforce fanlı 128 mb 64 bit. fanının altındaki diş macunu gibi olan şeyin olduğu yer çok ısınıyo lütfen Yardım Önerinn

Cevaplara Tşk..

Katılım Tarihi
    2004
    Yer
    ZONGULDAK

Eğer "diş macunu gibi şey"den termal macunu kastediyorsan -ki bu görünüyorsa- ısı emici plaka GPU yüzeyine yapışmıyordur ve soğutmasını gerçekleştiremiyordur..Ekran kartın ısıdan dolayı yanmış da olabilir...
    Yok değilse ekran kartını çıkar tekrar yerine sıkıca tak.Sonra tekrar çalıştır.Bazen bu çıkartıp takmalar-sıkı sıkıya takılı olduğu halde- işe yarıyor..

Ufak bir ihtimal de olsa dalgınlık sonucu monitör kablosunu anakartın ekran kartına da takıyor olabilirsin. kontrol et

dediğim gibi aynısı aynısıııı banada oldu...mx 4000 yerine fx 5700 taktım ve sonuç aynı..bilen varsa yardım etsin

Merhaba
    Arkadaşlar forumda bir konu özellikle dikkatimi çekiyor.
    Normal olarak eğer windows kurulurken var olan ekran kartınız ile ilk bilgisayarı açtığınızda pos ekranı geliyorsa kartın durumu normal demektir. Sonrası program uyumsuzluğu veya bios ayarsızlığı ile ilgilidir.

Eğer windows kurulu olan makinada ekran kartını değiştirmeyi düşünüyorsanız o zaman biraz dikkatli davranmak gerekiyor.

1- Eski ekran kartını çıkarmadan önce eski ekran kartı takılı iken bilgisayarı güvenli modda açıp önce eski ekran kartının sürücülerini kaldirmak gerekir. Sürücüleri kaldırdıktan sonra windowsun var olan evrensel sürücülerini yani genel ekran kartı sürücüsünü yükledikten sonra bilgisayar kapatılmalı. Burada dikkat edilmesi gereken eğer anakartınız üzerinde bir ekran kartı var ve siz onunla çalışırken yeni bir kart takıyorsanız, biostan ekran kartının yerini veya özelliğini değiştirmeyi unutmayın.

2- Bilgisayar kapatıldıktan sonra elektrik bağlantısı kesilmeli

3- Kart yerinden çıkarıldıktan sonra kartın olduğu yuva tazyikli bir hava ile temizlenmeliki olası bilgisayara girmiş olan tozlar ekran kartı yuvasına kart sökülürken girmiş olabilir.

4- Yeni ekran kartı yerine doğru bir şekilde yerleştirilmeli özellikle arka kuyruk kısmının yerine tam oturduğu kontrol edilmeli. Eğer varsa ki yeni modellerde var, arka kilidi doğru bir şekilde yerine oturmalı. Eğer eski modellerse, bu konuya dikkat edilmeli çünkü kart monte edildikten sonra kasa kapağı kapatılırken esneme sonucu arka kuyruk kısmı yerinden çıkabiliyor ki, buda yarım takılı konuma gelen kartın arızalanmasına neden olur.

5- Yeni kart takıldıktan sonra eğer varsa ( yeni modellerde olabilir ) ekran kartı güç kablosunun takılması ihmal edilmemeli. Bilgisayar açılmalı ve eğer pos ekranı normal olarak görünüyorsa ( Burada da dikkat edilmesi gereken yeni model kartlarda bazen monitör ısınıncaya kadar pos ekranı görünmeyebiliyor bu durumda bilgisayarı açınca hemen bir iki kez reset tuşuna basılması pos ekranı görünmesini sağlayabilir.) Şimdilik durum tamam demektir.

6- Pos ekranı geldiğinde, bios ayarlarına girebilmek için bios türüne bağlı olarak Del v.s. tuşu ile bios ayarlarına girilmeli ve orada yeni takılan ekran kartı için gerekli ayar var ise yapılmalı. Eğer bios ayarları ile ilgili tecrübe yoksa bunu bilen biriyle yapılmalı.

7- Bios ayarları yapıldıktan sonra kayıt edilip bilgisayar yeniden başlatılmalı.

8- Buraya kadar herşey normal gittiyse windows açıldıktan sonra zaten sizden yeni takılan ekran kartının sürücülerini isteyecektir. Yeni kart ile verilen sürücü cd sini takarak gerekli sürücüleri yükleyebilirsiniz.

9- Bazen eski model ekran kartlarında windowsun içinde o kartla ilgili evrensel sürücüsü olup windows cd sini isteyebilir çoğu kez windowsun onayladığı evrensel sürücülerde iyi çalışabilmektedir.

Yukarıda anlattıklarım iyi okunup, sıra iyi bir şekilde takip edildiğinde normal şartlar altında operasyon başarılı olmalıdır.

Benim önerim bu anlattıklarım yapıldığı halde bir sorun yaşanıyorsa o zaman yardım istenmeli çözüm aranmalıdır.

Kolay gelsin
    Saygılar

Benzer Başlıklar

1. Kendi Ekran Kartım Dışında Başka Ekran kartı çalışmıyor
    Volkankarakus tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 33
    Son Mesaj: 07.11.2009, 02:15
  2. ekran kartım yandı! (yardım)
    sarpbaba tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 3
    Son Mesaj: 02.02.2006, 12:24
  3. Ati Ekran Kartım Donuyor yardım