kasaya enerji gelip gidiyor ama kasa calismiyor
PCnet Online forumlarına katılmak için hesap açabilirsiniz.
  • Üye girişi:

PCnet Online forumlarına hoş geldiniz

+ Başlığa Yanıt Yaz
Sayfa 1 / 2 12 SonSon
6 sonuçtan 1 - 5 arası sonuçlar

Varsayılan kasaya enerji gelip gidiyor ama kasa calismiyor

slm arkadslar benim bilgisayarimi aciyorum kasadan dugmeye basiyorum kasanin lambasi aninda yanip sonuyor ama kasa calismiyor yani goruntude gelmiyor acaba sorun nerde dugmedemi guc kaynagindami bilenlerin cevabini bekliorum kasa hic calismiyor yani

Güç kaynağınız yanmış veya anakartınızın bazı devreleri zarar görmüş olabilir.

Sorunun düğmede olduğunu sanmıyorum. Eğer öyle olsaydı hiç ışık yanmazdı.

tesekkurler recrec kardes varsa baska bilgisi olanlar cevaplari bekliorum

Şimdi böyle bir sorunda yapılması gereken işlemler;

*Bilgisayarın çalışmasını sağlayabileceklerin dışındaki bileşenleri kasadan çıkartmak. (Sorunu min. düzeyde incelemek için)

-Yani bilgisayarınız PSU ,Anakart, CPU, Ram bileşenleri ile çalışabilmekte(onboard yoksa ekran kartınıda çıkartmayın)
    - Çıkartmanız gerekenler şunlar olabilir; Disket sürücü, CDROM,CDRW,TV kartı, ses kartı, USB ye bağlı bileşenler(yazıcı,modem,flashbellek,webcam)...
    -HDD ye şimdilik gerek yok(onuda çıkartın) ; çünkü işletim sisteminin açılmasına kadar bir işlemi yok.

*PC'nizi minumum bileşenlerle tekrar çalıştırmayı deneyin. (PSU,CPU,RAM,ANAKART,EKRAN KARTI)
    -Çıkartığınız bütün bileşenlerin kablolarınıda tamamen söküp dışarı çıkartın;çünkü takılı olmasada kablolarda kısa devre varsa sorun oluşturabilir.

*Eğer aynı şekilde ışık yanıp sönüyor ve sistem kapanıyorsa (bir gelişme yok ise) tekrar genel bir kontrol yapın.
    -Anakart,ram,psu, işlemci ve işlemci fanı kısmında görünür bir sorun olup olmadığını kontrol edin. FAN normal dönüyor mu? Toz oranı ne kadar?

*Anakartın üstünde PİL gibi küçük bir parça bulun(ki zaten pildir) ve onu dikkatlice çıkartın. 1-2 dk sonra tekrar takın ve sistemi yine çalıştırmaya çalışın.

*Bir gelişme olmazsa RAM'leride çıkartın ve teker teker takarak (farklı slotlara) sistemi deneyin.

*Eğer hala bir gelişme yoksa artık PSU, CPU ve RAM'leri bir başka sistemde deneyip emin olmanız ve buna göre devam etmeniz gerekecektir.

*Eğer anakart haricinde ki bileşenler sağlam çıktı ise anakartınız bozuk yada biosu gitmiş(ki zor düzeltilebilir bir arızadır) olabilir.

*Sisteminize bir değişilik getiremediyseniz artık teknik servisten yardım zamanı gelmiştir.

* Eğer yukarıdaki aşamalardan herhangi birinden sonra PC açılıp hata verirse (HDD yok klavye mouse filan) yada önceki sorundan daha ileri bir duruma gelmişse, sırası ile çıkarttığınız bileşenleri takarak deneyin. (öncelikle hdd,ekran kartı,cdrom ...) Sorun oluşuncaya kadar bunları deneyin. Sorun oluştuğunda zaten hangi bileşenden kaynaklandığını öğrenmiş olursunuz.
    *Bütün bileşenleri söküp takarken güç kablosunu çıkartmayı unutmayınız!

Tabiki bu işlemleri yaptıktan sonra buraya yada başka bir yere değişiklikleri yazarsanız bu süreçte size daha faydalı oluruz. Kolay gelsin
    En son KaDigitaL tarafından düzenlenmiştir: 08.06.2007 19:44

aynı sorun bende de oldugunda güç kaynagı yanmıştı.

Degiştirdim.

Benzer Başlıklar

1. Yanıt: 9
    Son Mesaj: 01.09.2006, 11:42
  2. Ogame enerji sorunu
    ahmet_gunay tarafından Oyunlar forumunda
    Yanıt: 5
    Son Mesaj: 01.09.2005, 15:39
  3. Harddisk'ten kesik kesik sesler gelip donuyor :(
    OZKANYAVUZ tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 6
    Son Mesaj: 24.06.2005, 17:01