Yardım 2 hard disk birleştirme!!!
PCnet Online forumlarına katılmak için hesap açabilirsiniz.
  • Üye girişi:

PCnet Online forumlarına hoş geldiniz

+ Başlığa Yanıt Yaz
Sayfa 1 / 2 12 SonSon
9 sonuçtan 1 - 5 arası sonuçlar
  1. Question Yardım 2 hard disk birleştirme!!!

Merhaba arkadaşlar benim elimde 2 tane eski masaüstü bilgisayar vardı ben bu ikisini tek kasada toplamayı düşünüyorum öncelikle iki ekran kartından iyi olanını anakartıma bağladım elimde bir
    CD-RW bir CD-R var bu ikisinide kasaya bağlıcam fakat benim asıl sorunum hard diskler elimde farklı markaya ait 40 Gb lık iki hard disk var iki bilgisayarda önceden ayrı olduğunda iki hard diskde C ve D diye bölümlendirilmiş ve İki hard diskinde C sinde windows xp işletim sistemi yüklü fakat bu iki hard diskten birindenki işletim sistemi çökmüş durumda yani format atılcak benim yapmak istediğim şey bu iki hard diski bilgisayar bağlayıp bilgisayara format atmak fakat format atarken bu iki hard diskide tamamen silip bu hard diskleri tek bölüm haline getirip birinci hard diski C diğer hard diskide D yapmak böylece elimdeki iki hard dikten 40 gb lık C ve 40 gb lık D bölümleri oluşturmuş olucağım fakat bunu nasıl ypaıcağım konusunda en ufak bir fikrim bile yok iki hard diskede aynı anda format atıp biçimlendirmek istememin sebebi iki hard diskinde şu virüs istilasından kurtulmasını istemem iki hard diske teker teker format atıp tek bölüme çevirebilirim fakat elimde işletim sistemi yüklü iki tane tek bölümlü hard disk olur daha sonra bunları nasıl C ve D diye ayarlıyabilirim bilmiyorum kısacası ben iki hard diskide sıfırlayıp tekini C tekini D yapmak istiyorum yardımlarınızı bekliyorum.

İkinci sorum ise ben bu iki hard disten tekini C tekini D yaparsam bilgisayar uyumsuzluk yaşarmı yada hata verirmi yada yavaşlarmı çünkü iki hard diskte ayrı marka hem C deki bir bilgiyi D ye yazarken bir hard diskten diğerine yazdığı için bilgisayar daha fazlamı zorlanır ve yavaşlar sorularıma en kısa zamanda cevap bekliyorum cevap verecek herkese şimdiden teşekkürler.

Siz iki diskide bilgisayarınıza takıp Windows CD'sini de bilgisayarınıza takıp kuruluma başlayacaksınız, disk bölümleme kısmında iki disktede iki bölümden toplam 4 adet bölüm göreceksiniz (örneğin C: D: E: F: gibi) bunların alayını sileceksiniz ve bu bölümleri silince karşınızda şöyle iki adet 40GB bölümlenmemiş alan oluşacak. Bu bölümlenmemiş alanlara tek tek gidip yeni bölüm oluşturacaksınız (yeni bölüm oluştururken mesela size soracak 41245MB'ın ne kadarını bölüm yapayım diye siz tamamını seçeceksiniz zaten seçili olur).

Bu işleminde sonunda elinizde C: ve D: olarak iki adet yeni bölüm olacak (bir de iki adet 8MB bölümlenmemiş alan göreceksiniz onları görmezden gelin hiç dokunmayın) sizde C: kısmını biçimlendirip Windowsu bu bölüme kuracaksınız, Windows kuruluncada Bilgisayarım'a girip D:yi biçimlendireceksiniz.

Performans konusuna gelince iki diskte 40GB olduğuna göre IDE arabirimini kullanıyor, Farklı IDE girişlerine takarsanır performans sıkıntısı yaşamazsını ancak muhtemelen CD/DVD sürücülerden dolayı bu iki sabit diski aynı IDE kablosuna takacaksınız, bu biraz başarımı düşürsede çok sıkıntı çıkarmıyor, şu an masaüstümü aynı şekilde kullanıyorum.

uzun oldu ama dikkatli bir şekilde yapabileceğinizi düşünüyorum.
    En son turuncu_yesil tarafından düzenlenmiştir: 11.02.2010 01:41

3. Varsayılan

Teşekkürler fakat ben bu iki hard diski bilgisayarıma nasıl bağlıyacağım master slave gibi olaylar var (bir çok yerde okuduğum kadarıyla) birini master diğerini slave mi yapıcam yoksa ikisinide aynen master olarak mı bağlıcam ??

Ayrıca bir sorum daha var ben bu iki hard diskide bilgisayara bağlasam tekindeki windowsa girsem ordan diğer hard diske ulaşıp ordaki bilgileri olduğum hard diske kopyalıya bilirmiyim sanki bir harici hard disk kullanıyormus gibi bu iki hard diskde de işletim sistemi olduğundan bana biraz zor gibi göründü eğer yapılabiliyorsa nasıl yapılabilir anlatırmısınız ?
    En son Sharingan tarafından düzenlenmiştir: 11.02.2010 16:09

ewet biri master biri slave olmalı yoksa yakabilirsin bunu da hdd üzerinde yazan yazılara bakarak yapabilirsin

windowsu hangi diske kuracaksan onu master yap aşağıda resimlerle göstermeye çalıştım umarım yardımı olur

burada gördüğün pinler yardımıyla bu olayı gerçekleştirebilirsin

master / slave nereden anlarım ?

resimde olduğu gibi hdd üzerinde de bu tür bir şema olması gerek bu şema bazı hdd lerde farklılık gösterebiliyor buradaki şemaya bakarak örneğin bu hdd de AB kısadevre yapılarak master olur CD kısadevre yapılırsa slave olur

NOT : Eğer anakartında iki adet ide girişi varsa master slave yapmana gerek yok ayrı kablolarla bağlarsan ikisi de master olarak görev yapar biri IDE1 master olur diğeri IDE2 master olur problem olmaz hatta bu şekilde bağlaman daha sağlıklı olur ama tek IDE girişin varsa resimlerden faydalanarak bağlayabilirsin

umarım yararlı olmuştur kolay gelsin...

5. Varsayılan

İkisinide ayrı ayrı bağlarsam ıde1 master ıde2 master diye yine birini C diğerini D yapabilirmiyim bilgisayar nerden windows dosyalarını yükliyeceğini anlıyabilirmi yada bunun için bıosdan bir ayar yapmam lazım mı??

Benzer Başlıklar

1. Disk Birleştirme- Yardım
    fatihquiet tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 2
    Son Mesaj: 26.07.2009, 15:52
  2. Disk Birleştirme Yardım
    _Baturhan_ tarafından Windows XP forumunda
    Yanıt: 2
    Son Mesaj: 01.03.2009, 11:48
  3. 3 e bölünmüş hard disk i birleştirme yardım
    ejderfunk tarafından Yazılım forumunda
    Yanıt: 5