Yerel disk adını değiştirme
PCnet Online forumlarına katılmak için hesap açabilirsiniz.
  • Üye girişi:

PCnet Online forumlarına hoş geldiniz

+ Başlığa Yanıt Yaz
5 sonuçtan 1 - 5 arası sonuçlar

Varsayılan Yerel disk adını değiştirme

Merhabalar.. Arkadaşlar harddiski ikiye böldüm ve üstüne Winxp kurdum. Fakat winxp C: sürücüsüne kuruldu. Geriye kalan alanın adı ise F: oldu. Cdwriter d:, cd rom ise e: oldu.

Şimdi yerel disk f: nin ismini D: olarak değiştirmek istiyorum. Nereden yapıldığını hatırlamıyorum. Daha önce geçmişti böyle birşey, arama yaptım fakat bulamadım... Nasıl yapılacağını anlatırsanız mutlu olurum.

2. bir sorum da şu olacak. 80 gb bir harddisk'in normal alanı 74 gb mıdır?? 40 gb 37 civarı idi. Bunun da 74 civarı olması mantıklı, yine de emin olamadım. Doğrumu bu alan??

bilgisayarım sağ tıkla yönete tıkla ardından disk yönetimine sonrada değiştirmek istediğin sürücüye ve ardındanda sürücü harfi ve yolu değiştire tıkla

ikinci sorun ise 74 gb doğrudur bendeki wd hardiskte 74 gb görünüyo

O zaman bu harddisklerin adı niye 80 gb aradaki 6 gb lık fark nerden kaynaklanıyor

Bu sanırım şuradan kaynaklanıyordu. 1 mb = 1024 kb. 80000 kb satıyorlar. Ama matematiksel olarak bunun 78 gb'a denk gelmesi gerekiyor. Ama işin kaynağı bu...

1 mb = 1024 kb yani biz öyle hesaplarız ve normalide budur ama harddisk üreticileri 1 mb = 1000 kb şeklinde hesaplıyorlar arada oluşan fark bu yüzden

Benzer Başlıklar

1. Yerel Disk D:
    Sauron tarafından Yazılım forumunda
    Yanıt: 3
    Son Mesaj: 07.03.2007, 21:52
  2. yerel disk şifreleme
    china tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 1
    Son Mesaj: 24.01.2007, 12:22
  3. Yerel disk c uçmuş
    nikra tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 1