cd-rw ım cd okumuyor..
PCnet Online forumlarına katılmak için hesap açabilirsiniz.
  • Üye girişi:

PCnet Online forumlarına hoş geldiniz

Sayfa 1 / 2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 - 10 arası sonuçlar
    Varsayılan cd-rw ım cd okumuyor..
    cd yerleştirdiğimde 5-10 sn. ışığı yanıp sönüyor fakat cd okumuyor..kabloları kontrol ettim bir sorun yok..okuyucu tozlanmış diyeceğim ama daha 6 ay olmadı alalı..neden olur bu ?

Misafir
    baska pc de denedin mi?

Katılım Tarihi
    2003
    Yer
    Rize, Turkey
    Bunun zamanla bir alakası yok ortam çok toz yutan bir yerse bir ayda dahi cd-rom temizlik ürünlerini kullanmanız gerekebilir.
    Arkadaşımızın önerisini dikkate alarak medyayı veya okunmayan medyaları başka bir cd-rom veya türevlerinde deneyiniz.

Kolay gelsin.

Katılım Tarihi
    2004
    Yer
    ZONGULDAK
    .

Benim Samsung 8X DVD-Rom'um var badboy87'nin bahsettiği gibi cd koyuyorum ışık yanıp sönüyor ama cd içeriğini okuyamyor.Bilgisayarımdan DVD-Rom'u tıkladığımda " Lütfen F: sürücüsüne bir disk yerleştirin " mesajı çıkıyor.LG 52X32X52 CD-RW okuyor.

Ben DVD-Rom'u aylardır kullanmıyorum çekmecede duruyor.Servise ha bugün ha yarın diye erteledim.badboy87'nin mesajını görünce aklıma geldi..Acaba Bu sorun tozdan falan olabilir mi..

Olabilirse bahsi geçen temizlik ürünleri hakkında bilgi alabilirmiyim...

..

Katılım Tarihi
    2003
    Yer
    Rize, Turkey
    Lens temizleyici ve çizik giderici ürünler olarak internette arayabilirsiniz.

Kolay gelsin

Varsayılan Re: cd-rw ım cd okumuyor..
    Alıntı Orijinalini Gönderen: badboy87
    cd yerleştirdiğimde 5-10 sn. ışığı yanıp sönüyor fakat cd okumuyor..kabloları kontrol ettim bir sorun yok..okuyucu tozlanmış diyeceğim ama daha 6 ay olmadı alalı..neden olur bu ?
    lensinde bir arıza olmuştur aldığın yere götür

ya beyler benım sorunumda buna benzer ben cd-rw iyi cd-roma takıyorum okumuyor(CASPERda)..diger pc de takıyorum(evde 2 pc var) onda okuyor.baska bir cd yi cd-roma taktıgımda (CASPERE) bunu okuyor.sımdı yazılıp sılınebılır cd demı sorun var?peki onda sorun varsa diger pc de nasıl çalışıyor?CASPER markalı pc nın cd-romunda sorun varsa dıger cd lerını nasıl okuyor?

Katılım Tarihi
    2003
    Yer
    Rize, Turkey
    Bazı cd-rom veya türevleri medya seçer. Bunun önüne geçebilmek için kaliteli medyalar kullanılması gerekli veya en başta cd-rom veya türevlerininin seçimini çok iyi yapmak...
    Markalı bir pc de buna olanak olmadığı için size tavsiyem lensini (aslında göz demek daha mantıklı) temizleyici bir ürünle temizlemeniz. Optik sürücünüzün
    medya seçmesini bir sebebide;
    Eğer göz tozlu ise kaliteli veya kalitesiz (genelde yansıma kalitelilerde daha iyi olur yani kaliteli cd cizilmeye dayanıklı ve yansıması kuvvetli cd demektir) cd lerde yansımayı iyi okuyamaz yani toz buna engel olur. Bu sebepten yansıma iyi olan cdler okunurken kötü olanlar okunamaz.
    Bu gibi durumlar için (tozlanma) okumada veya okuyamamada temel mantık da budur. Bir cd ye ortalama 100 yıl ömür biçilmesinin sebebide budur yüz yıl içinde (tabi yansımayı bozucak çızıkler olmadığını farzedersek) ayna yüzeye biçilen yansıtma ömrü dolar yanı madde yansıtma özelliği bu süreç içerisinde deforme olur.
    Bu yüzden cdlerinizin önrünü uzatmak için (yani maddenin kimyasal özelliğini yitirmemesi için) nemsiz ve güneş ışığından uzak bir yerde saklanması daha uygundur.

Çalışmalarınızda başarılar.

buna benzer bı olay benımde basıma geldı.cd ıcındeyken restart attım duzeldi.

Katılım Tarihi
    2003
    Yer
    Rize, Turkey
    Arkadaşlar CD olayı gerçekten çok komplike bir olay.
    Her ne kadar çağın buluşu olmasada cd okuyucu ve medyaları ileri teknoloji ürünleri.
    Sizin restarttan (yeniden başlatmaktan) sonra cd yiokuyabilmeniz bir çok sebebe dayanabilir. Kızak (optik gözün üzerinde cd yi okumak için hareket ettiği mekanızma) okuma hızası almamış olabilir. Bazen ilk taktığımızda okumaz çıkartıp taktığımızda okur mesala bu onun sebebidir. Veya toz gelmiştir. Restartta hızlı döner ve tozu atar.
    Yani dediğm gibi çok komplike bir alet bir çok sebebi olabilir.

Kolay gelsin.

Benzer Başlıklar
  1. Cd-rom okumuyor

vitruviyen tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 9
    Son Mesaj: 06.09.2011, 20:48
  2. dvd rom okumuyor

ihsangokcay tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 7
    Son Mesaj: 12.04.2010, 18:42
  3. CD-RW okumuyor...

ahmet273 tarafından Donanım forumunda