POrt açmak nedir ne işe yarar?
PCnet Online forumlarına katılmak için hesap açabilirsiniz.
  • Üye girişi:

PCnet Online forumlarına hoş geldiniz

+ Başlığa Yanıt Yaz
Sayfa 1 / 2 12 SonSon
7 sonuçtan 1 - 5 arası sonuçlar
    Katılım Tarihi
    2004
    Yer
    ZONGULDAK

Varsayılan POrt açmak nedir ne işe yarar?

.

Forumda bir çok arkadaş " şunun için şu nolu portu ,bu iş için bu no'lu portu nasıl açarım " diye sorular yöneltmiş..Bu port açma işlemi nedir,neişe yarar ne kazandırır.

Ben DC++kullanıyorum downloadlarım 4kb/sn nin altında..Bunun bu işlemle bir alakası varmı.(Gerçi ares+ile 25-302 gördüm genelde 10-25 arası..)

Not : Arama yaptım fakat mesaj içeriği kendi modeminin portu nasıl açılır şeklindeydi..
    .

Katılım Tarihi
    2003
    Yer
    İzmir

Port ile ilgili ayrıntılı biligiyi bulabileceğiniz bir adres..

http://www.olympos.org/article/articleview/32/1/10/

Kısaca internet kullanan bir programın veya uygulamanın yolu diyebiliriz.

DC++ de aktif olmak önemlidir..Aktif olmak içinde port açmak gerekir..Genelde "4111" portu kullanılır.Tabi kide bu hub'lara göre değişiyor.. Pasif olduğunuz için hızınız düşük..Hız düşüklüğünün başka bir sebebi de Dc++ tek kullanıcıdan dosya çekiyor.Fakat www.revconnect.com daki RevConnect sürümü ile birden çok kullanıcıya bağlanabilirsiniz..Ayrınıtılı bilgi için DC++ ile iligli başlığa bakın..

Modeminizin markası nedir ? Forumda birçok modele göre port açma ipucları bulunuyor.

komedi yaa önce sordugun soruyla alakalı bi cevap vermeye calışam sonrada şuan fark ettiğim manyak komik bişey söyleyem...

ozellikle adsl odeminin router özellikli olnalarında kullanıyorsan (usb tek bilgisayar için olanlardan değil) modemin dışarıdan bir bilgisayarmış gibi gözükür port taraması yaptıgın takdirde modamin sadece 3-4 portunun acık oldugunu görürsün bunlarda sadece senin uzaktan ayarlarını değiştirmek için kullandıgın portlardır.. mesela sen makinan IIS kurdun diyelim bu uygulama 80. portu kullnarak başka makinaların (Bilgisayar demiyecem çünkü ben cep telefonumdanda baglanıyom.. ) bilgisayarına baglanıp bilgi alıp vermesini saglar web sunucu olur yani bilgisayarın yanlız eger modemde hiç bi ayarlama yapmassan başka makinalar senin ip ni yazdıkları takdirde modemine baglanır ve sadece modem ayarlarını değiştirmek için kullanılan şu pasaport soran ekranla karşılaşırlar. Fakat sen modemini ayar bu raya 80. porta gelen istekeri şu makinanın 80. portuna gönder dersen durum düzelir... (sen öyle zannet çünkü modemin hala 80. port isteklerine kendisi cevap veriyo onun için miscconfig.. kullanarak modemin bu özelliğinin başka bi porta çekmen gerek mesela 8181 portu gibi... )

komik olan kısım ise ben modemin hangi portu dinlemesi gerektiğini ayrlamıştım ama ne olarak ayarladım onu unutum modeme giremiyom...
    reset atacam şimdi komedi ya bu yazıyı okuyup ordan bi iki resim cekip anlatam dedim bide baktım hatırlamıyom gülmekten geberiyom şimdi kendime...

8080 mi yok bu değil 8181 oda tutmadı 8383 ... ??????

ha ben bu işlere ilk başladıgımda nasıl explorer kullanılarak 80. port dışında bi porta baglanılır bilmiyordum gençlik işte oda şöyle yapılır

mesela 10.0.0.2:8181 bu şekilde 8181 portuna istek gönderilir....

bye salıcakla kal. ben en iyisi resetleyem şu modemi.

Katılım Tarihi
    2004
    Yer
    ZONGULDAK

.
    Zoom 5510 USB tek makine..
    .

ama bildiğim kadarı ile o modemlerin birde ethernet cıkışı var ve o çıkış kullanaılarak 2 makina birlikte baglanıla biliniyor yada sen 10.0.0.2 ve benzeri bi ip numarası yazarak modemi kontrol edebilecegin bir yere gire biliyorsan aynı şey yani bunlarda port acman gerek mesela arkadarınla online multiplayer bi oyun oynıyacaksın ikinizde birbirinizin iplerini girdiniz ama birbirinizi göremiyorsunun bu durumda modem ayarlarına girip ikinizinde oyunun kullandıgı iletişim portlarunı acmanız gerek

benim tekmakina için dediklerim şunlar bazı adsl modemler sanki harici dial-up gibi calışır bu modemlerin port sınırlaması yoktur butun portlar acık ve baglantıyı direk bilgisayara ulaştırır bunların bi negatif özelliği var internetteki hertürlü saldırı sizi bulur bir firewall kullanırsanız paso atack yazısını görürsünüz...

Benzer Başlıklar

1. seri port ve paralel port nedir, ne işe yarar?
    nohackmove tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 4
    Son Mesaj: 31.07.2006, 13:55
  2. port açmak!!!
    parasiz tarafından İnternet, Ağ ve Güvenlik forumunda
    Yanıt: 4
    Son Mesaj: 15.06.2005, 15:01
  3. Port açmak
    Bjk55 tarafından İnternet, Ağ ve Güvenlik forumunda
    Yanıt: 3
    Son Mesaj: 13.05.2005, 15:22
  4. Port açmak