pardus ile internete bağlanamıyorum, ne yapmalıyım?
PCnet Online forumlarına katılmak için hesap açabilirsiniz.
  • Üye girişi:

PCnet Online forumlarına hoş geldiniz

+ Başlığa Yanıt Yaz
5 sonuçtan 1 - 5 arası sonuçlar

Varsayılan pardus ile internete bağlanamıyorum, ne yapmalıyım?

arkadaşlar pardus kurulumunu sorunsuz olarak yaptım fakat internete bir türlü bağlanamadım sayfa hatası veriyo şimdiden teşekkürler

Katılım Tarihi
    2003
    Yer
    Istanbul

eğer modemi USB'den bağlıyorsan, modemin linux sürücülerini bulup yüklemen gerekiyor..

3. Varsayılan

arkadasım usb modemle olmaz dediqi qibi linux sürümünü bulup yüklemen lasım dier türlü de eth0 bunu acıcaksın yani acık oluyo hepsi ama sen bi bak acık diilse ben sana console kodunu yazrım aksam evden ok iyi calısmalar

4. Varsayılan

Şu anda piyasada en çok bulunan kart USRMAXg olduğu için bu kartın Linux'ta tanıtılmasına hepimizin ihtiyaç duyabileceğini düşündüm. O yüzden bu yazıyı yazıyorum.

İlk önce sisteminizde ndiswrapper programının kurulu olduğundan emin olun. Bu kartın Linux sürücüleri olmadığından Windoze sürücülerini kullanacağız!

Sistemimizi kontrol ederek başlayalım:
    Kod:
    Kod:
    lspci
    komutunu verdiğimizde, en sonda şu şekilde bir çıktımız olacak:
    Kod:
    Kod:
    03:00.0 Network controller: Broadcom Corporation BCM4318 [AirForce One 54g] 802.11g Wireless LAN Controller (rev 02)
    lspci -n çıktımız da şu satıra bakalım:

Kod:
    Kod:
    03:00.0 Class 0280: 14e4:4318 (rev 02)
    dikkat ediyorsanız 03:00.0 adresi her iki çıktıda da aynı ve kartımız sistem tarafından görülüyor. Şimdi iş ndiswrapper ile kuruluma geldi.
    Önce sürücümüzü indirelim:

ftp://ftp.support.acer-euro.com/note...0_5020/driver/

Ben ilk denediğimde bu link çalışmadı, ağ tarayıcımı açıp tek tek klasörlere tıklayarak devam ettim.

Yukarıda belirttiğim adreste 80211g.zip adlı dosyayı indiriyoruz (yaklaşık 6 mb büyüklüğünde bir dosya). Diyelim ki bu dosyayı /home/kullanıcıadı/80211 klasörüne indirdik.

Kod:
    Kod:
    cd ~/80211
    unzip 80211g.zip
    bu dosyaların içinde ndiswrapper ile kullanacağımız dosya bcmwl5a.inf dosyası. Root haklarımızı alalım:
    Kod:
    Kod:
    su
    şimdi, ndiswrapper ile sürücümüzü kuralım:
    Kod:
    Kod:
    ndiswrapper -i bcmwl5a.inf
    bundan sonra
    Kod:
    Kod:
    ndiswrapper -l
    komutunu verdiğimizde kartın sürücülerinin kurulduğunu ve donanımın hazır olduğunu göreceğiz.
    Kod:
    Kod:
    modprobe ndiswrapper
    komutu ile ndiswrapper modülünü yüklüyoruz.

Başarılı olduk mu?
    Kod:
    Kod:
    lsmod | grep ndiswrapper
    +++

Bundan sonrası SuSE 10 kullanıcıları için (İngilizce SuSE olduğu için Türkçe'de nasıl olduklarını bilmiyorum):

YaST -> Network Devices -> Network Card
    (YaST-> Ağ Araçları -> Ağ Kartı)

Add
    (Ekle)

Device Type kısmını Wireless olarak değiştirin

Tek bir kablosuz kartınız varsa, "Hardware Configuration Name" kısmını 0 olarak bırakın; birden çok varsa 1, 2, 3 ... olarak değiştirin.

Kernel Module -> Module Name kısmına "ndiswrapper" yazın (tırnak işaretleri olmadan)

Kartınız benim durumumdaki gibi PCMCIA ise, bu seçeneği işaretleyin. Eğer USB ise USB seçeneğini işaretleyin. Bu işaretlemeden sonra ekrandaki tüm girişler gri olacak ve herhangi bir kutucuğa giriş yapmanıza izin vermeyeceklerdir.

Devam edelim. Interface setup kısmında DHCP veya Statik işaretleyelim (hangisini kullanıyorsak). Buradan da next ile devam edip, kablosuz ağ ayarlarımızı yapalım (AdHoc/Managed mode, ESSID, Encryption Settings gibi).

"Finish" ile kurulumumuzu tamamlayalım.
    Kod:
    Kod:
    ifconfig wlan0
    komutu size görmek istediğiniz çıktıyı -umarım- verecektir

Umarım en azından bir arkadaşımızın işine yarar.

Saygılar,
    oqus

(linuxnet: alıntıdır Mesaj Tarih: Pzr Mar 19, 2006 11:48 am chief)[/b][/code]

Katılım Tarihi
    2003
    Yer
    Izmir

başlık değiştirilmiştir, lütfen başlıklarımızda açıklayıcı olmaya dikkat edelim.

kolay gelsin.

Benzer Başlıklar

1. internete bağlanamıyorum !!
    gfb_angelss tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 9
    Son Mesaj: 20.03.2010, 18:29
  2. Internete bağlanamıyorum.
    Alesta tarafından Yazılım forumunda
    Yanıt: 4
    Son Mesaj: 25.08.2007, 12:52
  3. internete bağlanamıyorum....:((
    crazydead tarafından İnternet, Ağ ve Güvenlik forumunda