PCnet Online forumlarına katılmak için hesap açabilirsiniz.
  • Üye girişi:

PCnet Online forumlarına hoş geldiniz

+ Başlığa Yanıt Yaz
5 sonuçtan 1 - 5 arası sonuçlar

Varsayılan Hard Format diye birşey duydum nedir hard format?

Arkadaşlar hadformat diye birşey duymuştum ne olduğunu çok merak ettim format çeşitleri nelerdir? Merak ediyorum teşekkür ederim...

Katılım Tarihi
    2005
    Yer
    w, q ve x kullanımına hayır!

Benim bildiğim 2 tür format var. Birincisi işletim sistemlerinin attığı format. Bu format ile veriler geri döndürülebilir şekilde silinir. Bir de hard (fabrika çıkışı) denilen bir format türü vardır. Eskiden BIOS'larda vardı bu seçenek. Diski fabrika çıkışına geri döndürür. Veri kurtarmak yine de mümkün olur ancak bunu evinizde yapamazsınız. Eskiden boot virüsleri çok yaygın olduğu için BIOS'a format seçeneği konulmuştu ve fabrika çıkışı format atılabiliyordu.

Alıntı Orijinalini Gönderen: bugman
    http://www.pcnet.com.tr/modules.php?name=Forums&file=viewtopic&p=420106

Kolay gelsin.
    sanırım gözden kaçtı... yada ben yanlış okudum...

hatam varsa özür dilerim

arkadaş hard formatı sormuş burda standart formatlar anlatılmış (yada bana öyle geldi)

basitçe değinecek olursak formatlama işlemi tamamn bir silme işlemi değildir burda veriler sector denilen kutucuklardan kazınmaz ve üstüne yeni veri yazılana kadar orda kendini muhafaza eder (bizler göremeyiz ama o dataların izi hala hdd üzerindedir yani)

hard formatta ise silinen hdd üzerine anlamsız veriler yüklenerek eski verinin tamamen kaybolması gibi bir teknik izleniyor... eski veri hdd tamamen dolunca kayboluyor ve standart hücrelendirme ile yeniden formatlanıyor... işte bu yüzden hard format standart formattan çok daha uzun zaman alıyor...

burda dikkat edilmesi geerken olay her formatta hdd nin bir miktar alan kaybettiğidir... normalde birçok hdd firması kaybolacak veri için hdd de extra küçük bir alan sunar... bildiğim kadarıyla hard formatta kaybedilen bölüm biraz daha fazla oluyor...

bu konuda başka yardımcı olabileceğimiz bişeyler varsa lütfen sorunuz...

kolay gelsin

hard format diye birşey yok. High level format(Harddisdkin üretisinini verdiği özel bir cd ile atılır) ve low level format(İşletim sistemi ile atılan format) var bahsettiğin şey de high level formattır.

Benzer Başlıklar

1. format atma sorunum hard disk yok!
    neoki tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 21
    Son Mesaj: 17.12.2009, 16:15
  2. hard disk bölme (format atarken)
    123_tugay tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 3
    Son Mesaj: 30.10.2006, 17:54
  3. HARD DİSKE FORMAT ATMA
    emrahkoc tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 1