9 sonuçtan 1 - 9 arası sonuçlar
    Katılım Tarihi
    2004
    Yer
    İzmiR/KsK 35½

Varsayılan Bilgisayarın çektiği elektrik???......

Ben sürekli bilgisayarı açık bırakmaya başladım ve bilgisayarın saatte ne kadar elektrik harcadığını merak ediyorum...(Malum eğer çok fazla giderse ewdekilerle papaz olmak war :lol: :lol

Notaha önce belki forum da bu başlık altında konu açılmıştır ama arama yapamadığım için bi daha açtım artık kusura bakmayın...

forumda acılmıstı ozetle cevabı yazayım.bunu hesaplamak pek mumkun degıl.

Sana belki bir fikir verebilir diye düşünüyorum, ben makineyi yaklaşık 15 gün kadar sürekli açık bıraktığımda fatura 12 YTL civarında geliyor. Tabi bilgisayarın yanında elektrik lambaları ve bir de buzdolabı var ama bunlar dışında başka bir elektrikli cihaz yok. Yani özellikle monitörü kapatırsan çok az çeker. İllaki hesaplamak istiyorsan şunu yapabilirsin: Evdeki tüm elektrikli cihazları fişden çek, lambalarıda söndür. Bilgisayarı açık bırak. Git elektrik sayacına elektrik sayacının 1 tam dönüşü kaç saniyede yaptığını bir yere not et. Hatırladığım kadarıyla 1 kilovat saat 650 tam dönüşe denk geliyordu (ya da öyle bişey, zaten elektrik sayacının üstünde yazar) Sonra o kaydettiğin değeri 650 ile çarp. Mesela 2 saniyede mi dönüyor o zaman 650*2 = 1300 sn. Bir saatte 3600 saniye olduğuna göre senin makinen saatte 1300/3600 = 0,36 kilovat saat elektrik çekiyor. 1 kilovat saatin fiyatıda faturada yazar. Yani sonuç itibari ile bilgisayar 2 televizyondan fazla çekmez, takma kafanı.

Tabi bide bunun yanında tedaş ın sürekli aldığı ıvır-zıvır ücretleri, vergiler filan var. Bi de belli bir kilovat saatin üstüne çıkınca daha yüksek bir tarife üzerinden hesaplanıyor fatura. Zaten senin harcaman en fazla ödediğin faturanun 4/3 ü kadardır.

Katılım Tarihi
    2004
    Yer
    İzmiR/KsK 35½

raven saol arkadaşım hesaplama doğrudur umarım....

KoLaY GeLSiN

Birkaç hesaplamayla hesaplanabilir Monitörün harcadığı Watt kasanın harcadığı watt felan (aslında Elektronik teknikeri olaraktan bunları hasaplamam lazım ama naparsınızki pek te çalışkan bi öğrenci sayılmazdım)

Bir kasa ortalama 350-400 watt arasıdır, monitörise 80-100 watt civarı bir de hoporlörünkini koyup toplayın, her 1000 wattın saat ücreti tahminime göre 0.18 YTL.
    kolay gelsin...

espirtlotus Misafir

Bilgisayarın başında olmadığınız zamanlarda monitorü kapatarak tasarruf edebilirsiniz ki,ben öyle yapıyorum,bunun başka bir yolunun olduğunu sanmıyorum,tabi hiç işiniz yoksa kapatın...

Katılım Tarihi
    2003
    Yer
    üsküdar/İstanbul

ebnce bunu hesaplamak pekte kolay diil.
    öncelikle pc monitör ve hoparlörlerin kac watt old. bakıcaksın.
    hepsini toplayıp 1000'e böleceksin (kw'ta cevirmek için)
    ondan sonra cıkan sonucu faturada yazan birim fiyatla carpacaksın.
    bizim faturada 128000tl g.steriyo sizinkini bilmem artık.
    daha bitmedi. Buldugun sonuc 1saatlik ve KDV siz fiyat.
    buna KDV ekleyip, bir ayla (yani 720 sattle)
    carpacaksin
    artık monitörü arasıra kapatırmısın acık mı tutarsın bilmem.
    ki, ben acık tutmanı hiçte tavsiye etmem :cry:
    işlem bu kadar.
    sana baya bi kolay gelsin :wink:

Benzer Başlıklar

1. elektrik kesintisi
    sistem06 tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 4
    Son Mesaj: 06.08.2006, 12:44
  2. elektrik kaçağı
    serkan_57 tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 14
    Son Mesaj: 21.02.2005, 15:35