4 sonuçtan 1 - 4 arası sonuçlar
    Katılım Tarihi
    2004
    Yer
    İstanbul Avrupa Yakası

Varsayılan Türk robotlar sumo güreşi yapacak.

Türk robotlar sumo güreşi yapacak.
    ODTÜ Kültür ve Kongre Merkezi’nde, serbest kategoride 22, Sumo’da 13, Mini Sumo’da 10 ve çizgi izlemede 7 olmak üzere toplam 52 robot, 2 gün boyunca sürecek turnuva ve yarışlarda mücadele verecek. Yarışmacı robotların bazılarının isimleri şöyle: Kara Murat, Koca Yusuf, Toruko, Hergeleci İbrahim, Netebor, İntelligent Control Mobil, Avcı-ma4310, Racer RoboGyte, HaProX, Seddülbahir ve Terminorobo.
    NTVMSNBC Teknoloji Servisi’ne konuşan ODTÜ Robot Topluluğu Yürütme Kurulu Üyesi Emre Songur, sumo güreşinin seçilmesini şöyle açıklıyor: “Robotlar arasında bu tür yarışmaları ilk olarak Japonlar başlatmıştı. Onlar geleneksel sporları sumoyu seçince de, tüm dünyada robot yarışmalarında sumo güreşi yapılageldi. Biz de bu geleneğe uyduk.”

YARIŞMA KURALLARI
    Robotların bütünüyle otonom (dışarıdan kontrol edilemeyen), diğer bir deyişle, çalıştırıldıktan sonra kendi kendilerine karar verecek yetenekte olmaları gerekiyor.
    Ağırlık sınırı Sumo robot kategorisinde 3 kg iken, mini sumo kategorisinde 500 gr olarak açıklandı.
    Sumo güreşi 154 cm çaplı ve yerden 5cm yükseklikte bir daireden oluşuyor. Robotlar, Japon Sumo güreşlerinde olduğu gibi, bu alan içinde birbirlerini ittirerek rakiplerini dairenin dışına atmaya çalışacak. Oyun alanının (dohyo) dış çevresinde 5 cm kalınlığında beyaz şerit (Tawara) bulunuyor. Bu çizgiyi geçen diskalifiye olacak.
    Öte yandan, robotik cerrahinin dünyada ve Türkiye’de tanınan ismi Doç. Dr. Belhan Akpınar’ın katılacağı etkinlikte, oluşturulacak atölyelerde robot yapımı konusunda seminerler düzenlenecek.
    Ayrıntılı bilgi için http://www.odturobotgunleri.org.tr/

Katılım Tarihi
    2005
    Yer
    Siteye çok az gireceğim :(

ABD liler robotla bomba imha ediyor,insanımız da robotları güreştiriyor.Nekadar lüzumsuz bir milletiz bu yazıda anladım.

Alıntı Orijinalini Gönderen: TheFatal
    ABD liler robotla bomba imha ediyor,insanımız da robotları güreştiriyor.Nekadar lüzumsuz bir milletiz bu yazıda anladım.
    Düşüncende özgürsün ve düşüncene saygı duyuyorum ama bence çok yanlış düşünüyorsun ABD'liler zaten hep savaş hep savaş dünyanın yarısı ABD'ye düşman onlarda kendilerini savunmak için bomba imha eden robot üretiyorlar zaten kafaları başka bir şeye çalışmıyor ne olacak sömürge ülkesi.Aslında anlatacağım bu değildide azım açıldı.Aslında ABD'nin ayptığı robotlar ile bizim veya robot teknolojinde birinci olan japnoların yaptıkları robotların temelinden tut tasarımları ve yaptıkları işlevlerin temelenin hepsi aynı aslında bizim robotlar daha iyi hiç olmazsa SAVAŞ gibi kötü bir şeye alet olmuyorlar.Bu tür etkinliklerin olması benim için gurur verici bir şey bu turnuvaları uzaktanda olsa takip etmeye çalışıyorum aslında ben amatör olarak mini robotlarla uğraşıyorum şu anda PIC'siz basit fonksiyonlu bir kaç tane robot projem var ilerleyen dönemlerde çalışmalarıma daha fazla vakit ayırabilirsem PİC'li daha gelişmiş robotlar yapacağım işallah ALLAH bana o günleride gösterirde bende robot turnuvalarına katılırım :wink:

Katılım Tarihi
    2004
    Yer
    İstanbul Avrupa Yakası

çok çok kısıtlı şartlar altında Türkiyede bilimsel çalışma yapan herkesi wrc nin nezninde tebrik ediyorum.

Benzer Başlıklar

1. Güreşmania: Amerikan Güreşi
    haktanir2 tarafından Web İnceleme forumunda
    Yanıt: 3
    Son Mesaj: 10.09.2009, 15:21
  2. TÜRK-X İLK VE TEK TÜRK İŞLETİM SİSTEMİ
    Serfirsoft tarafından Yazılım forumunda
    Yanıt: 32
    Son Mesaj: 27.01.2006, 02:53
  3. pic basic sumo robot
    mehmetatakan tarafından ASP ve ASP.NET forumunda
    Yanıt: 0