10 sonuçtan 1 - 10 arası sonuçlar
    Katılım Tarihi
    2004
    Yer
    Üsküdar

Varsayılan Yeni PC Toplamama Yardımcı Olur Musunuz?

öncelikle iyi akşamlar diyerek konuya giriyorum.biliyorum satın almayacak bir kişi için böyle yazıları okumak epey sıkıcı.hatta gir bi toplama sitesine yap diye düşüneniz bile vardır(açıkcası ben de öyle düşünürdüm eskiden )6 yıllık eski bilgisayarımdan sonra yeni bir sıfır bilgisayar almaya karar verdim.(zira kendisinin upgrade olacak hali kalmadı)bu konuda bana yardımcı olursanız çok sevinirim.

sitede bir çok yorum okudum ve anladığım kadarıyla çoğu kişi toplama bilgisayar öneriyor.ben de toplamadan yanayım fakat küçük bir sorun var : teorikte yeterli gözüken bilgim,iş,parçaların detayına inince hiç bir işe yaramıyor.bu yüzden paraya kıyıp markalı bir bilgisayar alacaktım ki arkadaşım imdadıma yetişti ve tanıdığı sayesinde toplama işini yapabileceğimizi söyledi.işte asıl mesele de burada ya tam olarak hangi parçaları alacağımı bilemiyorum;ama kafamda belli başlı ölçütler var.şöyle ki :

1.alacağım bilgisayar 1 milyarı geçmeyecek.
    2.sadece kasa ve parçaları ile monitör alacağım.(cd sürücü,modem,hoparlör,klavye mause vb parçalara gerek yok)
    3.kasadan başlayacak olursak : anakart konusunda hiç bir bilgim yok;ancak istediğim şu ki 4 tane ram slotu(haliyle ddram) ve 2 harddisk ile 3 cdrom bağlayabileceğim(sadece düşündüğümü yazıyorum.bu mümkün değilse dediklerime ulaşmanın yolunu da açıklarsanız sevinirim) ve de en önemlisi ileride upgrade için anakartımı feda etmeme gerek kalmadan en ileri noktadaki(günümüz teknolojisinde) ekran kartını bile takabileceğim bir anakart olsun yeter.
    4.ram olarak 512 düşünüyorum ama fazla bir fiyat çıkmadığı sürece 1'liklerden de olabilir.(ddrram,ddrram2 ve veri yolları 300,400,533,hangisini tavsiye ettiğinizi[tabi anakarta göre] söylerseniz iyi olur)
    5.ekran kartı en az para vermeye razı olduğum bölüm.şu an benim için diğer parçalar daha önemli olduğundan fx 5200 bile tercih edebilirim.tabii fazla fiyat oynamazsa daha yükseği de olabilir.(ayrıca 256 ve 128'liklerde ne gibi bir fark olduğunun hangisini tercih etmemi önerdiğiniz yazarsanız iyi olur) haliyle radeon mu nvidia mı onu da size bırakıyorum.
    6.hafıza olarak en az 80 gb düşünüyorum.120 hatta olursa 160'a da hayır demem.7200 diye bir şeyler duydum ama ne olduğunu bilmediğim için yine size bırakıyorum.
    7.ve son olarak monitör.ben lcd düşünüyorum ama fiyatlarını gördükçe düşünemiyorum bile.17" herhangi bir monitör (crt,flat) kafidir.
    8.eksik bir şey kaldı mı acaba? ses kartı var sanırım.o da o kadar önemli değil.bu sisteme uygun bir şey yeter.
    bir de anlamadığım fan konusu var.onlar için ayrıtten model marka seçmemize gerek var mı yoksa toplacağam yer tanıdık olduğu için onun tercihine mi bıraksam?
    başka bir parça kaldıysa siz ekleyin lütfen

sorularım biraz basit kaçabilir ama derdimi anlatabildim sanırım.tek tek hangi parçaları almamı söylerseniz çok iyi olur.tabii bu dediklerimden umarım birbirine uyan bir sistem ortaya çıkabilir.şimdiden teşekkürler..

2. Varsayılan

bi kaç soruya öneri sunayım.. öncelikle intel deil amd yi tercih et 64-bit olanından şööle ikincisi internet bağlantın limitsiz ise download yapıorsan yani veya cd dvd çekimi ile fazla uğraşıorsan 120 gb den aşağı inme, tabiki hard diski sata tercih et. bunlara bağlı olarak board 64 bit ve sata destekli olacak.. ekran kartında da fx 5200 den daha ii birisini tercih et yoqsa yakın zamanda pişman olabilirsin...
    sadece benim düşüncelerim..

kolay gelsin...

bn amd diilde intel tercih et derim 64 bit olsun ama tabe oyuna yönelik bi pc toplicaksan amd yoksa intel bnce cok daa ii.harddisk olarak sana seagte öneriyorum 160 gb seagate yaklasık 107$ civarı olması gerek.ekran kartı fx5200 demişsin 60$ci varı fx5500ler war bnce daa ii (bu fx 5500 256 mb)...bunlarda benim düşüncelerim
    kolay gelsin :wink:

Katılım Tarihi
    2004
    Yer
    Üsküdar

teşekkürler.ekran kartını öyle dememin nedeni diğer parçalara şu an için öncelik veriyor olmam.anakartım desteklediği sürece ileride yenileyebileceğim için onu bu kadar önemsemedim.fiyatı 1 milyarı geçmediği sürece tabii ki daha iyisini düşünürüm.

hafıza olayına gelince dvd çekimiyle fazlasıyla uğraşıyorum açıkcası.insan 15 gb'dan sonra o kadar yüksekleri düşünemiyor doğrusu ;ama sanırım yüksek alsam daha iyi olacak..

Katılım Tarihi
    2004
    Yer
    Üsküdar

şöyle bir sistemde karar kıldım sizce nasıl

anakart konusunda emin değilim.bunu da düşünüyorum : MSI - K8N NEO-FSR ne dersiniz?

ekran kartından emin diilim açıkçası yada markayı blmiorm yane sadece şunu söliim fx5500 256lık 67$ civarı daa ii bi ürünse ok :wink: monitör olark bnmkini önerebilirim pek öneren olmaz ama lgnin 505g sanırım onlar 105$ civarı baska bi ürüne 40$cvivarı ekleyebilirsin.anakart hakkında konuşmiim ben pek bi bilgim yoktur o konuda hayıurlı olsun şmdiden :wink:

7. Varsayılan

Bence Amd yi Athlon al çünkü ileride çok sıkıntı çekebilirsin ama Athlon da biraz pahalı tabi

Katılım Tarihi
    2004
    Yer
    Üsküdar

anakart olarak resimdekinden vazgeçtim.şu ikisi arasında kaldım : MSI - K8N NEO-FSR , ASUS - K8N

Varsayılan Sistem oluşturma

Dostum bence en önemli iki bileşen "Anakart ve İşlemci" bu ikisini bir kere alki bir kaç yıl değiştirmeden idare edebilesin. Sana bir kaç anakart önerebilirim ama özetle PcNet dergisinin bu ayki sayısının 122. sayfasına bakarsan genel bir kanı edinebilirsin.Eğer AMD düşünüyorsan bence anakart olarak MSI K8 Neo4-F1(PCI-E*16) iyi bir seçim olur(115 $)Ama PCI bir ekran kartıyla kullanmak zorundasın seçtiğin ekran kartı olmaz.Veya Asus AMD A8N5x NF4 S939.İşlemci olarakta enaz Athlon 3000 tercih et.Eğer para tutarı önemliyse o zaman VGA'lı anakart tercih edebilirsin.Selamlar

Katılım Tarihi
    2004
    Yer
    Üsküdar

önerin için sağol.ne yazık ki para tutarı önemli ve bu yüzden pek oynama yapamıyorum resimdekiyle.

ve de bir anakart daha çıktı ortaya : MSI - K8N NEO3-F : 2 ADET DDR400 slotu var(ne yazık ki az) ama
    1 ADET PCI EXPRESS X16
    1 ADET AGP DESTEKLİ AGR EKRAN KARTI SLOTU var.neden böyle yaparlar ki? ram slot'undan kısılmış.(yanlız bunun özelliği ekran kartı olarak daha geniş bir yelpalze sunuyor) 3 ADET PCI(pcı slotları da çok az)

Benzer Başlıklar

1. yazıcı alacam,yardımcı olur musunuz...
    toprak60 tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 6
    Son Mesaj: 06.11.2006, 03:05
  2. dvd yazıcı almak istiyorum.yardımcı olur musunuz.
    jpmloeb tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 4
    Son Mesaj: 11.10.2006, 23:42
  3. Arkadaşlar msndeki sorunumuhalletmeme yardımcı olur musunuz?
    women tarafından İnternet, Ağ ve Güvenlik forumunda
    Yanıt: 7
    Son Mesaj: 04.01.2006, 01:10
  4. Ses Kartı alıcam, yardımcı olur musunuz
    Lord_Aragorn tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 6
    Son Mesaj: 06.01.2004, 01:30
  5. Ses kartı alıcammm!!! lütfen yardımcı olur musunuz?
    Lord_Aragorn tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 5
    Son Mesaj: 11.12.2003, 01:29

Gönderim İzinleri

• Yeni başlık açamazsınız
  • Yanıt yazamazsınız
  • Eklenti gönderemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •