Sayfa 5 / 5 İlkİlk 12345
50 sonuçtan 41 - 50 arası sonuçlar

ben vatan pcde lcd bakarken ordaki gorevliye sordum kac olu pixele kadar garanti var dedim bana bir dediler

arkadasların dedigi dogrudur fakat bide pc ni kapatıp elektiriksiz bi biçimde 1-2 gun beklet bazı aletlerde buda cozum olabilior

ölü pixel düzelmez

olabilir ama denemenin bi zararı olacagını dusunmuorum

Katılım Tarihi
    2008
    Yer
    Olmaktan korktuğum yerdeyim

Konuyu yine diriltmişsiniz Neyse yeri gelmişken söyleyeyim. Hiç başıma gelmedi ama forumda bir konuda okumuştum galiba 5 ölü piksel olunca değiştiriyorlarmış. Markasını falan hatırlamıyorum ama genel olarak böyledir heralde. Bu arada çaresi yok diye biliyorum..

milletin geyiğe ihtiyacı var bu sayfada geyik sayfası olmuş bir ölü piksel için tam 9 sayfa gitmiş devam arkadaşlar

ölü piksel düzeltilmez dergi de burda o kadar bağırıyorlar alırken ölü piksel garantisini sorun imkan varsa ekranı beyaz siyah gibi renklerle kaplayın diye ama nerdeee?

http://www.jscreenfix.com/ adresindeki program ölü pikselleri düzeltilebileceğini söylüyor.

fakat her piksele ölü deyip düzelmez demeyin. belki sadece hastadır. denemeden bilemezsiniz.

Katılım Tarihi
    2004
    Yer
    A << DAN >> A

sıvı kristal (Liquid Crystal ) bir yapıyı hangi program yeniden sıvıyla doldurabilir. varmı böyle saçmalık. ölü piksel içi boşalmış nanometrik bir kavanozdur,
    Asus P5KPL-C 1600 G31 Mainboard
    İntel E7200 CORE DUO 2,53 GHZ CPU
    Asus X1050 256MB Graphic Adapter
    2 GB Kingstone 667MHZ DDR2
    320 GB SAMSUNG SATA2 16MB HDD
    Philips DVD-RW + LG CD-RW
    Datron Keyboard+Mouse
    19'' Monitor
    2GB Nokia N73 Music Edition

Güncel bir konu, çok rahatsız edici bir durum, ama eski bir topic olmasına rağmen google da ilk aramalardan biri.. durumun rahatsız ediciliğimi daha kötü yoksa buradaki bir o kadar kötü espriler ve yanlış bilgilendirmeler mi onu bilemiyorum. Yarım saat önce Samsung 2233 RZ 3D monitorumde daha 2 haftalık olmasına rağmen yeşil bir pixel bozukluğu fark ettim ve garanti kapsamı olmadığı için bi ümit nette bi çözüm aradım. Neyseki bilgisayarlardan anlayan biriyim ki buradaki yorumların ve moral bozucu gereksiz esprileri ciddi almadan aramama devam ettim.

Bu konuda sıkıntısı olan arkadaşlar için en sağlıklı bilgi ve çözümlerin olduğu linki vermek istedim ama mesaj filan yazmam lazımmış, link veremiyorum.

Bende buraya da kopyalıyorum:
    "'Ölü piksel' kavramı LCD'lerde görülen hemen her piksel hatasına verilen isim olsa da, gerçekte durum pek de öyle değildir. Birbirinden farklı olan bu piksel hatalarını sıcak piksel, ölü piksel ve takılmış piksel olmak üzere üç kategoriye ayırabiliriz.

Ölü piksellerin nasıl ortaya çıktığını anlamak için ise öncelikle herhangi bir LCD'nin çalışma mantığının nasıl olduğunun da iyi bilinmesi gerekiyor.

İlk olarak tüm renk tayflarını oluşturabilmek için, her bir pikselim kırmızı, yeşil ve mavi olmak üzere üç alt pikselden oluştuğunu söyleyebiliriz. Bu alt piksellerin tümünde bir problem meydana geldiğinde ise piksel tamamen siyah görünecektir.

Bu alt piksellerden herhangi biri ya da ikisi açık konumda olduğunda, ekran üzerindeki piksel de kırmızı, yeşil, mavi, sarı, sayen (gökyüzü rengi) ve mor noktalar şeklinde görülür(hangi alt piksellerin çalışmadığına bağlı olarak). Bu piksel hatası, 'takılmış piksel' kategorisine girer.

Takılmış piksellerin onarımı

Ölü pikseller ise ekrana görüntü vermeyen piksel ya da alt piksel olarak tanımlanır. Bu tip pikseller her zaman siyah renkte görünür ve şunu da eklemeliyiz ki LCD panelleri popüler olmaya başladığı yıllarda, takılmış ve ölü piksellerin sıklıkla görüldüğü bir gerçek.

Hatalı piksel sayısının artmasıyla birlikte monitörün değeri de aynı bağlamda düşme eğilimine girer; zira ISO 13406-2 standardı, her bir LCD için oluşabilecek maksimum piksel hatasını belirlemiş ve sınır koymuştur.

Takılmış pikseller genellikle üretim hatasından kaynaklanan hatalardan meydana gelir. Birçok durumda, bu yönde geliştirilmiş herhangi bir yazılımı kullanarak ya da doğrudan kullanıcının müdahelesiyle bu tür piksellerin onarılması mümkün.

Doğrudan müdahele yönteminde ekranın bu tip piksellerden etkilenmiş olan yüzeyine bir kalemin arkasında bulunan silgiyle hafifçe baskı uygulanması söz konusudur. Silgiyle ekran yüzeyine yapılan bu baskılar neticesinde ekranın içinde yer alan sıvının panel boyunca hareket ettirilmesi sağlanabilir.

Ancak şu konuya dikkat çekmekte fayda var: Yaptığınız bu işlemin her zaman işe yarayacağını söylemek mümkün değil. Aksine, bazı durumlarda bu yöntemlerin kullanılmasıyla birlikte takılmış piksellerin sayısının daha da artması ya da ekranın yüzeyinde bulunan hatalı piksellerin bir başka noktaya taşınması ihtimal dahilindedir.

Ölü pikseller, genellikle transistörün tamamen bozulduğu anlamına gelir ve onarılması pek mümkün değildir. Sıcak pikseller (hot pixel) ise tamamen üretim hatasından meydana gelebilir ve bu piksel hatalarının onarılması, takılmış piksellerde olduğu gibi çoğunlukla mümkündür; ancak bu işlemin kesinlikle işe yarayacağını bu durumda da söylemek oldukça güç.

Daha fazla yardım

Daha fazla yardım
    Eğer takılmış ya da ölü piksele sahip bir LCD ekrana sahipseniz, öncelikle daha önce bahsettiğimiz yazılım çözümünü denemenizi öneriyoruz. UDPixel ve JScreenFix isimli araçlar, tam bu noktada imdadınıza yetişebilir.

Eğer ekranınız yeniyse ve hatalı piksellere fazlasıyla sahipse, bu tip durumlarda üretici firmayla görüşmek en akıllıca çözüm olacaktır. Böylece bozuk piksellere sahip olan monitörünüzü kolayca yenisiyle değiştirebilirsiniz."
    Ben ilk önce o bol renkli ekranı yarım saat çalıştırdım. Bir fark olmadı ama orayı hareketlendirdi sanırsam ve bir ekran temizleme bezini kalemin arkasına sardım, mönitörü kapattım ve bölgeyi hafif bastırarak 10 sn ovaladım. Mönitörü açtığımda o yeşil renkli nokta kaybolmuştu. Dolayısıyla çok sevindim.

Şimdi bu tür acil ve kötü durumlar hakkında hiçbir bilgiye sahip değilken başkalarını yanlış yollara yada ümitsizliğe sevk eden bu topicdeki o insanları ve aradığım 2-3 teknik servisin bana böyle bir ihtimalin olup olmaması yada yöntem hakkında hiç bir bilgi vermeyen çalışanlarını kınıyor, sorunu olanlara inşallah bu çözümlerin yardımı olacağını diliyorum..

Benzer Başlıklar

1. db PHP Hatası ? NasıL düzeLtiLiR
    Yer6_MaFYaSI tarafından Diğer Uygulamalar forumunda
    Yanıt: 0
    Son Mesaj: 29.04.2006, 23:02
  2. Cpu sıcaklığı ve restart sorunu.nasıl düzeltilir?
    Mutefekkir tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 6
    Son Mesaj: 17.11.2005, 20:26
  3. Asus P4P800-X anakartta F2 tuş Hatası nasıl düzeltilir?
    altunc tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 11
    Son Mesaj: 30.09.2005, 23:25
  4. Yanıt: 3
    Son Mesaj: 26.07.2003, 22:48

Gönderim İzinleri

• Yeni başlık açamazsınız
  • Yanıt yazamazsınız
  • Eklenti gönderemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •