5 sonuçtan 1 - 5 arası sonuçlar
 1. Varsayılan seri port ve paralel port nedir, ne işe yarar?

  Bir süredir notebook ları karşılaştırıyorum internette seri ve paralel port çoğunda yok.
  bu seri ve paralel portlar ne işe yarıyor?

 2. #2
  JaMaL Misafir

  Varsayılan

  Paralel (LPT) Kapı (Port)

  Çoğu zaman paralel portlara LPT portu da denilmektedir. LPT LinePrinTer sözcüğünden alınmıştır. Ve bunun sebebi en çok yazıcıları bağlamak için kullanılması gerçeğine dayanmaktadır. Ancak, son yollarda paralel portlar bilgisayara başka tip aygıtları bağlamak için de kullanılmaktadır.  Paralel portlar isimlerini verilerin porttan paralel bir biçimde, yani bir seferde bir bayt olarak iletilmesi gerçeğinden alırlar. Port sekiz adet veri hattı içerir ve baytın her biti bayttaki diğer bitlerle hemen hemen aynı anda farklı bir hattan iletilir. Paralel portlar LPT1, LPT2 gibi isimlendirilir.  Paralel portlar tek yönlü idi. Yani veriler çevre birimlerine iletilirlerdi. Fakat ters yönde iletilmezlerdi. Çift yönlü paralel port 1987’de ortaya çıktı ve çevre birimlerinin PC ile ters yönde de iletişim kurmaları sağlandı. Örneğin bir yazıcı PC’ye durumuyla ilgili (kağıt sıkışması, kağıdın bitmesi gibi) bilgi gönderebildi. Paralel portlar 25 pinlik bir dişi konnektör kullanırlar.  ¨ Seri (COM) portlar

  Seri portlar isimlerini verilerin porttan seri bir biçimde yani bir seferde tek bit olarak gönderilmesi gerçeğinden almaktadır. Bunun sebebi portun her yön için tek bir veri hattına sahip olmasıdır. Seri portlara COM portlar da denilmektedir. Çünkü harici aygıtlarla PC arasında biri iletişim aracı oluşturmaktadır. Seri portlara bağlanan en yaygın aygıtlar modemler, fareler, yazıcı ve çizici gibi seri yazdırma aygıtlarıdır.  Seri portların konnektörleri 2 şekilde olur. 25 ve 9 pin olmak üzere. 25 pinlik bir aygıtı 9 pinlik bir porta ya da 9 pinlik bir aygıtı 25 pinlik bir aygıta bağlamak gibi durumlarda kullanılabilecek adaptörler vardır.  Seri portlar ile paralel portların bir kıyaslaması yapılması gerekirse; seri portlar ile bilgilerin iletilmesi daha güvenilirdir. Çünkü bilgiler tek tek gönderilir. Tabii ki buna göre de yavaştır. Paralel portlar ise seri porttan çok daha hızlıdır. Çünkü bilgileri sekizerli paketler halinde gönderir. Bununla birlikte güvenilir bir veri iletimi sağlamazlar. Özellikle kablo uzunluğu arttıkça verilerin kaybolma riski doğar.  Seri port bir seferde bir bit iletmesine rağmen bilgisayar baytlar ile çalışır. Tek şeritli bir yoldan sekiz tane arabanın yan yana geçmesi sağlanamayacağı gibi bir seri porttan da bir baytın geçmesi sağlanamaz. Her baytı seri porttan gönderilebilecek şekilde teker teker bitlerine ayırabilecek bir mekanizmaya ihtiyaç vardır. I/O kartı ya da ana karın üzerindeki I/O kartı üzerinde yerleşik olarak bulunan UART bu işlemi gerçekleştirir. UART’ın açılımı Universal Asencronous Reciever Transmitter (Evrensel asenkron alıcı verici) dır. UART baytları seri porttan gönderilebilecek seri bitlere dönüştürür. UART ayrıca gelen bitlerin PC tarafından işlenebilmesi için bunları baytlara çevirir.

  Not: Alıntıdır.
  http://www.bilgisayardershanesi.com/...ersanakart.htm

 3. Varsayılan

  çok sağol
  yani seri port olmayan bir laptop alırsam usb mouse almam gerekicek ve masüstü pc de kullandığım mouse işe yaramaz hale gelecek öyle diğil mi?

 4. #4
  JaMaL Misafir

  Varsayılan

  Evet.

 5. #5

  Varsayılan

  Yoo sadece seri port tan USB ye çeviren küçük mekanizmalar var ama tam isimlerini hatırlamıyorum. Yada USB yi Paralel e Seri ye vs. Yani mouse u aldığın yere sor ben bunu normal mouse girişine takmak istiyorum bağlantı için ne gerekli dersen sana yardımcı olurlar.

Benzer Başlıklar

 1. delphide paralel port kullanımı
  bicir tarafından Programlama Dilleri forumunda
  Yanıt: 2
  Son Mesaj: 19.07.2008, 23:12
 2. C++ seri ve paralel port kullanımı
  programci_halit tarafından Programlama Dilleri forumunda
  Yanıt: 2
  Son Mesaj: 15.04.2006, 21:30
 3. Delphi'de seri port(RS232) kontrolü!!!
  SaPMaZ tarafından Yazılım forumunda
  Yanıt: 0
  Son Mesaj: 20.10.2005, 13:24
 4. Bluetooth ile seri port
  miozkaptan tarafından Mobil Aygıtlar forumunda
  Yanıt: 1
  Son Mesaj: 06.10.2005, 20:29
 5. POrt açmak nedir ne işe yarar?
  intricate tarafından İnternet, Ağ ve Güvenlik forumunda
  Yanıt: 6
  Son Mesaj: 16.05.2005, 19:22

Gönderim İzinleri

 • Yeni başlık açamazsınız
 • Yanıt yazamazsınız
 • Eklenti gönderemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •