Sayfa 1 / 3 123 SonSon
24 sonuçtan 1 - 10 arası sonuçlar

Varsayılan Xp'ye Formatsız Tamir

Windowsunuz Artik eskisi gibi stabil calismiyor , ve mavi ekranlarla, donup kalmalarla sikca muhatap olmaya basladiniz , aklinizda da Format Atmak var, ama durun bakalim Formattan önce yapilabilecek seyler var.

Bu asagidakiler benim gibi System Restore yi daima devre disi birakanlar ve Norton Ghost gibi Image alma yazilimlarini kullanmayanlar icindir.

Ayrica Cd yi takip Repair komutu vermekten de nefret ediyorum, birkac defa ise yaramadi. Sistemim okadar Hantallasti ki Dosya acmak icin bile 15-20 sn bekler olmustum. Eğer siz de bunlardan bıkmışsanız;
    Öncelikle Windows sistem dosyalarini kontrol ettirip bozulanlar varsa yeniletelim: Windows Xp Cd nizi Takin Windows kurulum ekrani cikacaktir, bu ekrani kapatalim

Başlat-->Çalıştır---> deyip sfc /scannow yazarak Entera Basın deyin ve beklemeye baslayin .
    RegSeeker , adli yazilimi indirip tüm registry kayitlarini taratalim ve buldugu tüm hatali kayitlari birgüzel silelim.
    Registry Optimizer , Programini indirip birkez de bununla taratalim ve Registry kayitlarini bir kez daha düzelttirelim.

Bu Porgram Norton Windoctor un yaptigi isin aynisini yapiyor, yaptigim denemelerde, bu programi kullandiktan sonra Norton windoctor la yaptigim scanlarda hicbir hata bulamadi.
    Üsttekiler ise yaramadi Ama hala format atmamakta kararliyiz devam o zaman kurtarma konsolunu açalım [ Peki Nasıl?? Bknz. Windowsla İlgili Dökümanlar Bölümü] :

Takalim Win XP Cd mizi ve Cd den Boot edelim

"R" Repair komutunu R ye basarak secelim

Kurtarma konsoluna geldik, Admin Passwordumuz sorulduktan sonra DOS benzeri bir ekranla karsilasacagiz

Simdi sirasiyla asagidaki komutlari verelim:

CD\

cd system32
    cd config
    ren software software.bak
    ren system system.bak
    cd c:\windows\repair
    copy software c:\windows\system32\config
    copy system c:\windows\system32\config
    exit

Boot ettikten sonra Yepyeni bir windows XP ye sahip oldunuz Hayirli ugurlu olsun. Fakat su an Windows u yeni kurmus oldugumuz icin programların çoğu çalışmayacaktır. O nedenle Başlat--> Tüm Programlar da calismayan nekadar program varsa gidip C dizininden ( veya windowsunuz hangisindeyse ) ProgramFiles ten Bu calismayan Programlarin Klasörlerini tek tek silme niz gerekecek. (Formatsiz windowsun da bu zahmeti olsun canim), Böylece Tüm datalariniz yedeklemeye bile gerek kalmadan kurtarildi.

Velociraptor He, he, ne güzel bir tesadüf değil mi, yazdığın yazının dolaşıp dolaşıp önüne gelmesi Ama bir yöndende iyi olmuş, baksana o kadar dolaşmış, kaynak bile belirtilmemiş, hele yazının üslübuna bakarsak mrtaxy kendisi yazmış gibi ama alıntı olduğu zaten belli çünkü türkçe karakterler kullanılmamış.

Katılım Tarihi
    2006
    Yer
    Şu an için heryer

teşekkürler arkadaşlar işe yarar bir bilgi olacağı kesin.
    fakat şunu sormak istiyorum R ile windowsu tamir ederken adminstrator şifresine ne yazacaz .Bir kere denemiştim fakat şifreyi yazamadığım için tamir edememiştim windowsu.

Ne anlamaı kalıyor boyle yapınca sistemnde bir virus varsa kalıyor truva tları kalıyor siz sadece WİNDOWS klasorunu değitiriyorsunuz bence anlamsız hem coğu program zaten kurulmadan calısıyor özellikle oyunlarbenim makine cok kasıyor diye kasan programları D ye kurdum ama formatta yavaş bicimlendirmeyi secersen sorun cıkabilir...

Güzel bilgiler, ancak bu kadar zahmeti göze alan bir insan (bütün programları yeniden kurmak) format atsın daha iyi. Format atmamanın amacı zaten programların yeniden kurulması zahmetini göze alamamak değil mi? Sadece Winamp için 35-40 ayar yapıyorum her seferinde. Bu yüzden format mecbur olmadıkça atmıyorum. Programlarıma birşey olmayacak olsa her sabah format atardım

benim bir iki sorum olacak kurtarma konsolunda R ye basınca benim pcdeki dökümanlara bişi olur mu?
    ikincisi format atmadan üstüne windows kurmak istesem belgerlerimin içeriğinin silinmemesi için ne yapmam gerek?

Alıntı Orijinalini Gönderen: Velociraptor
    tesekürler, bizzat tarafimdan birkismi tercüme edilmis ve birkismida denenerek yazilmis olan bu yazinin kaynagini da ben belitreyim baari:
    www.sordum.com

ufak bir not : basta benim de yazmayi unuttugum ve o sekilde bircok forumda kaynak belirtilmeden kopyala/yapistir seklinde yayilan yazida kücük bir hata vardi dogrusu:
    CD\
    cd windows
    cd system32
    seklinde olacak
    Arkadaşın ben bu yazıyı belirttiğin yerden değil aşağıdaki linkten aldım ama haklısınız özür dilerim ki kaynak belitmeyi unutmuşum, hatalıyım :roll:
    http://www.paylaskaynas.com/showthread.php?t=12522

Bir yazının kaynağını bulmak için ne kadar geriye gitmek lazım ve bakılan yerde alıntı olduğu belli olduğu halde kimi kaynak göstericez arkadaşım?

Katılım Tarihi
    2006
    Yer
    Şu an için heryer

Arkadaşlar aynen R komutuyla onarım konsuluna girdim hayret önceden adminstratör şifresi isterdi istemedi fakat bu defa orada
    oturum açmak istediğiniz sürücüyü seçin yazısı çıkıyor
    sadece C harfi işe yarıyor onu yazıp Entere basıyorum GEÇERSİZ SÖZ DİLİMİ
    diye bir yazı çıkıyor yani tamir işlerlemiyor varmı yardımcı olacak?

neyse neyse 1 e bastım oldu galiba şimdide Adminstratör şifresi istedi kafama göre 1 yazdim 1,2 yazdım 1,2,3,4 yazdım üç defadan fazla yanlış yazdığım için kilitlendi.
    Yahu ben Adminstratör şifresi koymadımki.
    Sanırım bu Adminstratör şifresi windowsta sabit birşey ve ben bunu öğrenmek istiyorum varmı bilen arkadaşlar.

Varsayılan Re: Xp'ye Formatsız Tamir

Alıntı Orijinalini Gönderen: mrtaxy
    Windowsunuz Artik eskisi gibi stabil calismiyor , ve mavi ekranlarla, donup kalmalarla [sansürlendi] muhatap olmaya basladiniz , aklinizda da Format Atmak var, ama durun bakalim Formattan önce yapilabilecek seyler var.

Bu asagidakiler benim gibi System Restore yi daima devre disi birakanlar ve Norton Ghost gibi Image alma yazilimlarini kullanmayanlar icindir.

Ayrica Cd yi takip Repair komutu vermekten de nefret ediyorum, birkac defa ise yaramadi. Sistemim okadar Hantallasti ki Dosya acmak icin bile 15-20 sn bekler olmustum. Eğer siz de bunlardan bıkmışsanız;
    Öncelikle Windows sistem dosyalarini kontrol ettirip bozulanlar varsa yeniletelim: Windows Xp Cd nizi Takin Windows kurulum ekrani cikacaktir, bu ekrani kapatalim

Başlat-->Çalıştır---> deyip sfc /scannow yazarak Entera Basın deyin ve beklemeye baslayin .
    RegSeeker , adli yazilimi indirip tüm registry kayitlarini taratalim ve buldugu tüm hatali kayitlari birgüzel silelim.
    Registry Optimizer , Programini indirip birkez de bununla taratalim ve Registry kayitlarini bir kez daha düzelttirelim.

Bu Porgram Norton Windoctor un yaptigi isin aynisini yapiyor, yaptigim denemelerde, bu programi kullandiktan sonra Norton windoctor la yaptigim scanlarda hicbir hata bulamadi.
    Üsttekiler ise yaramadi Ama hala format atmamakta kararliyiz devam o zaman kurtarma konsolunu açalım [ Peki Nasıl?? Bknz. Windowsla İlgili Dökümanlar Bölümü] :

Takalim Win XP Cd mizi ve Cd den Boot edelim

"R" Repair komutunu R ye basarak secelim

Kurtarma konsoluna geldik, Admin Passwordumuz sorulduktan sonra DOS benzeri bir ekranla karsilasacagiz

Simdi sirasiyla asagidaki komutlari verelim:

CD\

cd system32
    cd config
    ren software software.bak
    ren system system.bak
    cd c:\windows\repair
    copy software c:\windows\system32\config
    copy system c:\windows\system32\config
    exit

Boot ettikten sonra Yepyeni bir windows XP ye sahip oldunuz Hayirli ugurlu olsun. Fakat su an Windows u yeni kurmus oldugumuz icin programların çoğu çalışmayacaktır. O nedenle Başlat--> Tüm Programlar da calismayan nekadar program varsa gidip C dizininden ( veya windowsunuz hangisindeyse ) ProgramFiles ten Bu calismayan Programlarin Klasörlerini tek tek silme niz gerekecek. (Formatsiz windowsun da bu zahmeti olsun canim), Böylece Tüm datalariniz yedeklemeye bile gerek kalmadan kurtarildi.
    Bu kadar şeyle uğraşacağıma format atarım daha iyi

Katılım Tarihi
    2004
    Yer
    İstanbul

Admin şifresini win kurarken kendiniz oluşturursunuz. Eğer oluşturmadıysanız, win sağlamken admin olarak oturum açıp bir şifre belirleyin.
    Repair ekranında sürücüyü seçerken harf değil rakam yazmalısınız. Mesela windows dizini C'de ise 1, D'de ise 2 yazıp enter'a basarsınız.

Benzer Başlıklar

1. NTFS'den FAT32'ye Geçiş? Formatsız
    wasabi121 tarafından Yazılım forumunda
    Yanıt: 6
    Son Mesaj: 18.11.2009, 20:32
  2. PS2 Tamir
    mozturk6 tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 3
    Son Mesaj: 03.10.2008, 20:39

Gönderim İzinleri

• Yeni başlık açamazsınız
  • Yanıt yazamazsınız