8 sonuçtan 1 - 8 arası sonuçlar

Varsayılan Bİos-cmos Checksum Error Hatasi

Merhaba yardım edeceklere teşekkürler..

Abit BII anakartımın pili yerinden çıktıktan 1 gün sonra farkedip tekrar taktım, ancak açmaya çalıştığımda ekran kartı ve HDD yi gördükten sonra ekranın en alt kısmında "CMOS CHECKSUM ERROR-DEFAULTS LOADED" şeklinde bir mesaj çıktıktan sonra elektrik kesiliyor ve bilgisayar kapanıyor, bir süre de açılmıyor. Nedeni hakkında bilgisi olan var mı, nasıl düzeltebilirim?

Katılım Tarihi
    2004
    Yer
    İstanbul

Piliniz bitmiş olabilir. Pili taktıktan sonra bilgisayarınızı açın ve bu şekilde bir müddet bekletin, pil şarj olacaktır.
    Bilgisayarınızı yeniden başlatın.

teşekkürler, ancak bilgisayar bahsettiğim hatayı verdikten 10sn sonra kendiliğinden kapanıyor açık tutamıyorum, ne tavsiye edersiniz?

Katılım Tarihi
    2005
    Yer
    izmir

Alıntı Orijinalini Gönderen: ulash Mesajı Görüntüle
    teşekkürler, ancak bilgisayar bahsettiğim hatayı verdikten 10sn sonra kendiliğinden kapanıyor açık tutamıyorum, ne tavsiye edersiniz?

Merhaba

Öncelikle anakart markanız nedir? MSI'mı kullanıyorsunuz?

Daha sonra pili değiştirmeyi denediniz mi? Genelde bu hatanın kaynağı pil olmakla birlikte söylediğini gibi bir durum söz konusu olmuş ise farklı etkenler devrede olabilir. İlk başta anakartın üzerinde bios'u resetleyecbilecek jumper yer alıp almadığını kontrol edin. Eğer var ise oradan da resetleyin. Eğer bu da çözüm olmaz ise kesinlikle Bios Update öneriyorum..

iyi günler..

Arkadaşım senin yapacağın en güzel şey biosunda LOAD DEFULTS OPTİONS gibi bir yazı olması lazım.Bunu yap herşey fabrika ayarlarına dönecek.Bunu yapmanı istiyor senden...

Kolay gelsin...

evet anakart üzerinde sıralı 7-8 adet pin var açıp kapatmalı mıyım? bios update nasıl yapabilirim?

Katılım Tarihi
    2004
    Yer
    İZMİR

Bios pili çıkarıldıktan bir süre sonra bios ayarları sıfırlanır ama bios silinmez zarar görmez.E-PROM tarzı bi birimler bios bilgisini içinde tutar yapılan ayarlarıda bios besleme pili canlı tutar.Bios besleme pilini değiştiriniz ardından o ileti gelmeden F1 tuşu ile atlayın (skip) ve pc'ye yeninden başlatın sonra bios ortamına girip hdd'yi ve sisteme ait birkaç ayarı girin onaylayıp çıkış yapın biostan.Büyük ihtimalle bios ayarlarından kaynaklı sorun.

asıl sorun elektrik arızasından kaynaklanıyormuş,bu sorunu hallederek biosa ulaşınca ve default ayarlara getirince sorun halloldu, herkese teşekkürler.

Benzer Başlıklar

1. cmos checksum error-default loaded?
    ey tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 10
    Son Mesaj: 28.01.2009, 11:16
  2. bu hata:bios rom checksum error,ile başım dertte.
    gokturk tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 8
    Son Mesaj: 03.06.2006, 13:31
  3. acil yardım LÜTVEN Cmos checsum error - load default
    wade81 tarafından İnternet, Ağ ve Güvenlik forumunda
    Yanıt: 11
    Son Mesaj: 03.05.2006, 19:32
  4. o\c sonrası bios çöküyor [CMOS CHKSUM BAD] HATASI
    mavix tarafından Overclock ve Modifikasyon forumunda
    Yanıt: 5
    Son Mesaj: 09.08.2005, 23:16
  5. Bios rom checksum error