4 sonuçtan 1 - 4 arası sonuçlar
 1. Unhappy IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL Mavi Ekran sorunu

  Merhabalar.Son iki-üç haftadır büyük bir mavi ekran sorunuyla karşı karşıyayım ve üç haftadır birçok düzeltme yöntemi aradım.Durun,en iyisi bütün detayları kısaca anlatayım.

  Üç hafta önce Need for Speed Carbon oynarken tam oyun esnasında mavi ekran almaya başladım.Durduk yere sapasağlam,düzgün çalışan nvidia driver'ı,bir anda Windows XP'nin 'ekran kartı driver'ınızı yenileyin' demesine sebep oldu (sistem ciddi hatadan kurtarıldı dediği zaman İngilizce yardıma baktım) Yani üç hafta önce kullandığım nvidia driver'ı yalnızca bir versiyon eskiydi.Neyse kotamı aştım,50MB'lık en yeni Haziran driver'ını indirdim ve kurdum.

  Ama mavi ekran almaya devam ettim.Hiçbir şey değişmemişti.Hala da değişmedi.Çok ufak bir düzelme yaşandı,o da FlatOut 2'ye girerken menüde mavi ekran yememin kesilmesiydi.Artık yarışlara bile giriyorum.Ama gelin görün ki CS : S,BattleField 2142,NFS:MW,NFSC gibi biraz daha ekran kartını zorlayan oyunlara girdiğimde... bam!Benim tek gözlemlediğim şey bu oldu.Eski oyunlarda hiç mavi ekran çıkmıyordu (Worms Armageddon,Soul Reaver,Half Life 1,Unreal Tournament hatta Worms 4,Fifa 2006,Tomb Raider Anniversary)

  Şimdi denediğim şeyleri sıralayayım:

  *Ekran kartı driver'ını son sürüme çekmek
  *Ekran kartı driver'ını tamamen kaldırıp bir eski versiyonu yüklemek
  *Ekran kartı driver'ını tamamen kaldırıp yeniden en son versiyonu yüklemek
  *Counter Strike Source 2005 versiyonu(HDR'sız) ile 2007'deki en son update'li(HDR'lı) versiyonunu denemek (sonuç : eski versiyon bayağı bir oynandıktan sonra mavi ekran çıkarırsa çıkarıyor çoğu zaman çıkarmıyor,en son sürüm ise menüde,haritayı yüklerken ve ya tam oyuna girdiğinde mavi ekran verdiriyor)
  *Kasanın kapağını açıp donanımların yerine oturup oturmadığını kontrol etmek (sonuç: kesik bir el :mrgreen: ve herşey yerli yerinde)
  *Harddisk birleştirme işlemi(üç bölümü de C,D,E)
  *Harddisk hata denetimi (yalnızca C'ye)
  *Boot'tan tüm harddiske güncel virüs taraması (sonuç : 0 virüs,hata devam)
  *Tüm harddiske spyware/adware taraması (sonuç : değişmedi)
  *CCleaner ile tüm registry sorunlarının taranması ve sorun çözümü

  hepsinin sonucu 0... hala aynen devam ediyoruz.Dediğim gibi tek gözlemlediğim şey ekran kartını zorlayacak oyunlarda bu gibi problemlerin yaşanması(örneğin çok eski ekran kartı driver'larıyla HDR destekli bir oyun açarsınız ve mavi ekran yersiniz ya ona benzer birşey sanki-driverlar düzgün çalışmıyor sanırım)Nadiren Windows profil seçim ekranında da mavi ekran veriyor(son günlerde yeni moda oldu )Bir de bazı kaynaklarda 'tüm donanımlarınızın driverlarını kaldırıp teker teker deneyin sorunlu olanı öyle bulursunuz diyor.Burda resmen ekran kartı olduğu gözüküyor,mesela normalde PC'yi kullandığımda hiçbir mavi ekranla karşılaşmıyorum

  Kısacası ya sizin yöntemlerinizden bu sorunu aşacağım ya da format atacağım.Bu işi de formatsız çözmek istiyorum.

  Başınızı ağrıttım kusura bakmayın :| ama bazen hiç detay vermeden anlatılan sorunlar kördüğüm oluyor,sonra sorun sahibi şahıs bir detayı söylüyor ve olay çözülüyor 'aaa bak onu neden söylemedin aslında basit....' oluyor.

  Neyse şimdiden teşekkürler.

 2. #2

  Varsayılan

  http://support.microsoft.com/kb/818501/tr

  burayı bir oku istersen umarım yardımı olur
  A-DEeP

 3. #3

  Varsayılan

  Tablo 1 Yazılım ve aygıt sürücüsü hataları
  Hata Numarası Açıklayıcı Metin
  0x0000001E KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
  0X000000D1 DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
  0x000000EA THREAD_STUCK_IN_DEVICE_DRIVER
  0x00000050 PAGE_FAULT_IN_NONPAGED_AREA
  0X0000000A IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
  0x0000007B INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE
  0x0000009F DRIVER_POWER_STATE_FAILURE
  0XC000021A STATUS_SYSTEM_PROCESS_TERMINATED
  0XC0000221 STATUS_IMAGE_CHECKSUM_MISMATCH

  Not: 0x0000001E, 0x0000000A ve 0x0000007B numaralı durma hataları genel donanım hatalarından da kaynaklanabilir. Burada gösterilen adımlar bu hataları gidermezse, Donanım Arızalarından Kaynaklanan Hatalar konusunda anlatılan adımlara bakın.
  Genel Durma Hataları bölümündeki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa, aşağıdaki adımları deneyin.
  Yazılım ve aygıt sürücüsünden kaynaklanan durma hatalarını gidermek
  1. Durma mesajında belirtilen sürücünün Windows Donanım Quality Labs (WHQL) tarafından imzalanmış ve onaylanmış olup olmadığını kontrol edin. İmzalanmamış sürücüleri kontrol etmek için Sigveriv.exe uygulamasını çalıştırın.
  2. Durma mesajında belirtilen sürücüyü yükleme ortamınızdaki daha iyi bir kopyasıyla veya üreticiden edineceğiniz güncelleştirilmiş bir sürümü ile değiştirmeyi deneyin.
  3. Durma mesajında belirtilen sürücüyü veya yeni yüklenen sürücüleri devre dışı bırakın.
  4. Windows XP Professional ile birlikte verilmeyen bir video sürücünüz varsa, onun yerine standart VGA sürücüsünü veya Windows XP ile birlikte verilen uyumlu bir sürücüyü kullanmayı deneyin.
  5. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veya yedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımları kaldırın.
  6. Kurtarma Konsolunu çalıştırın ve sistemin algıladığı hataları onarmasına izin verin.
  Kurtarma Konsolu ile ilgili daha fazla bilgi için Bilgilerinizi Yedekleme ve Kurtarma konusuna bakın veya Yardım ve Destek Merkezini kullanın.
  7. Eğer hata, bilgisayarınıza RAM ekledikten hemen sonra oluştuysa, sayfalama dosyası hasar görmüş veya yeni RAM bozuk ya da uyumsuz olabilir. Bu durumda, Pagefile.sys dosyasını silin ve sistemin RAM yapılandırmasını eski haline getirin.
  Dosya sistemi hataları
  Hata Numarası
  Açıklayıcı Metin
  0x00000023
  FAT_FILE_SYSTEM
  0x00000024
  NTFS_FILE_SYSTEM


  Genel Durma Hataları bölümündeki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa, aşağıdaki adımları deneyin.
  Dosya sistemi durma hatalarında sorun giderme
  1. Küçük bilgisayar sistemi arabirimi (SCSI) bağdaştırıcısı kullanıyorsanız, donanım satıcınızdan en yeni Windows XP Professional sürücüsünü edinin, SCSI aygıt için eşleme görüşmesini devre dışı bırakın, SCSI zincirinin doğru bir şekilde sonlandırıldığından emin olun ve aygıtların SCSI ID'lerini kontrol edin. Bu adımları nasıl yapacağınızdan emin değilseniz aygıt için verilen talimatlara bakın.
  2. Entegre aygıt elektronikleri (IDE) aygıtlar kullanıyorsanız, kart-üzerinde IDE bağlantı noktasını sadece Birincil olarak tanımlayın. IDE aygıtların Master/Slave/Only ayarlarını kontrol edin. Sabit disk hariç tüm IDE aygıtları kaldırın. Bu adımları nasıl yapacağınızdan emin değilseniz aygıt için verilen talimatlara bakın.
  3. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veya yedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımları devre dışı bırakın veya kaldırın.
  4. Dosya sisteminin bozulup bozulmadığını anlamak için Chkdsk /f komutunu çalıştırın. Windows XP Professional Chkdsk komutunu çalıştıramıyorsa, sürücüyü Windows XP Professional işletim sistemini kullanan başka bir bilgisayara bağlayın ve sürücü üzerinde Chkdsk komutunu o bilgisayardan çalıştırın.
  Tablo 3 Donanım Arızaları ile ilgili hataları
  Hata Numarası
  Açıklayıcı Metin
  0x0000001E
  KMODE_EXCEPTION_NOT_HANDLED
  0x0000000A
  IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL
  0x0000007B
  INACCESSIBLE_BOOT_DEVICE
  0x0000007F
  UNEXPECTED_KERNEL_MODE_TRAP
  0xC0000218
  UNKNOWN_HARD_ERROR


  Not: 0x0000001E, 0x0000000A ve 0x0000007B numaralı durma hataları yazılım ve aygıt sürücüsü hatalarından da kaynaklanabilir. Burada gösterilen adımlar bu hataları gidermezse, Yazılım ve Aygıt Sürücüsü Hataları konusunda anlatılan adımlara bakın.
  Bu kitabın önceki bölümlerinde yer alan Genel Durma Hataları konusundaki adımları uygulayın. Durma hatası devam ediyorsa, aşağıdaki adımları deneyin.
  Donanım arızaları ile ilgili durma hatalarında sorun giderme
  1. Bilgisayarınızdaki aygıtların Windows Hardware Quality Labs (WHQL) tarafından imzalanmış ve onaylanmış sürücülere sahip olup olmadığını kontrol edin. İmzalanmamış sürücüleri kontrol etmek için Sigveriv.exe uygulamasını çalıştırın.

  2. Üretici firmanın donanımınız için kullanabileceğiniz sürücü güncelleştirmeleri çıkarıp çıkarmadığını kontrol edin.

  3. Antivirüs, disk birleştirme, uzaktan kumanda, güvenlik duvarı veya yedekleme programları gibi filtre sürücüleri kullanan yazılımları güncelleştirin.

  4. Soruna neden olan öğeyi bulabilmek için önemli olmayan donanım ve yazılımları kaldırın.

  5. Windows XP'yi yeni bir klasöre yükleyin. Soruna neden olan sürücüyü bulabilmek için sürücüleri sırayla ekleyin ve yeniden başlatın.

  6. Kurtarma Konsolunu çalıştırın ve sistemin algıladığı hataları onarmasına izin verin.
  Kurtarma Konsolu ile ilgili daha fazla bilgi için Bilgilerinizi Yedekleme ve Kurtarma konusuna bakın veya Yardım ve Destek Merkezini kullanın.
  Hata Mesajı Almaya Devam Mı Ediyorsunuz?
  Bazı ender durumlarda, Windows XP Professional'i kaldırıp işletim sisteminizi eski haline getirmeniz gerekebilir.
  Windows XP'yi kaldırmak için
  § Başlat'ı, Denetim Masası'nı, Program Ekle Kaldır'ı tıklayın.
  § Windows XP Professional'i tıklayın ve Kaldır seçeneğini seçerek ekranınızda beliren talimatları uygulayın.

  Alıntı yaptım ama bir türlü sitenin adını bulamadım bulunca eklerim.

 4. Exclamation

  Yaaa şimdi herşeyi denerken aklıma bir detay daha geldi... Unutulmuş bir detay...

  bende INCA Dijital TV kartı var bir de... o kadar hantal bir donanım ki yazılımı bile bir acaip...benim de bir TV programını kaydetmem gerekiyordu,bu yüzden 'üç hafta önce' TV kartımla gene uğraşmaya başladım.

  ProgDVB programını kurdum.TV kartı listesinden TwinHan kartının driver'ını seçtim ... Sonra PowerInstall olarak başka bir ProgDVB daha kurdum.Ordan da ProgDVB Elecard Edition yalnızca bilgisayarı kapayıp yeniden açana kadar her tür kanalı gösterdi.Discovery,MTV...ama sevincim gene kursağımda kaldı.PC'yi kapatıp açtığımda sanki o kadar uğraşan ben değilmişim gibi en basit kanal bile açılmıyordu (benim TV kartım böyle işte )

  Ama bununla da bitmeyecek,o kadar uğraştan sonra bu sefer oyunlara girdiğimde IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL hatası almaya başlayacaktım(!) şimdi hatırladım ama yalnızca birkaç gün 'TV kartı yüzünden mi' diye düşündüm ve ProgDVB'yi tamamen o zaman kaldırdım.Ancak buna TwinHan driver'ı mı sebep oldu,o olmasa da ne oldu bilmiyorum.Sorunum aslında bir anda başlamadı yani :eek:

  bir de alıntı yaptığın siteyi yazmasan da olur,her yerde aynı yazı var çünkü :mrgreen: sigveriv.exe'yi ararken gördüm ben de,herkes oradan alıntı yapmış ama sahiden sigveriv.exe iyi güzel de nerede? Bulsam belki şu TwinHan driver'ını da bulabilirim ama Windows'ta da aradım,çalıştır'a da yazdım hiçbir yerde yok bu sigveriv neyse bu en son yazdığım detaydan acaba birşey çıkar mı

Benzer Başlıklar

 1. Mavi Ekran Sorunu
  flatronx tarafından Donanım forumunda
  Yanıt: 12
  Son Mesaj: 02.04.2007, 19:43
 2. Boş mavi ekran sorunu
  deckardcain tarafından Donanım forumunda
  Yanıt: 4
  Son Mesaj: 09.01.2007, 19:37
 3. xp mavi ekran sorunu
  greencher tarafından Windows XP forumunda
  Yanıt: 4
  Son Mesaj: 07.05.2006, 00:03
 4. PC Reset Sorunu - Mavi Ekran
  Turk tarafından Donanım forumunda
  Yanıt: 7
  Son Mesaj: 22.03.2006, 20:03
 5. mavi ekran sorunu
  34melih tarafından Donanım forumunda
  Yanıt: 8
  Son Mesaj: 22.10.2005, 22:59

Gönderim İzinleri

 • Yeni başlık açamazsınız
 • Yanıt yazamazsınız
 • Eklenti gönderemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •