6 sonuçtan 1 - 6 arası sonuçlar
 1. Exclamation çalıntı bilgisayarların bulunması

  :!::? Ben jandarma personeliyim bu siteye doktor bir arkadaşımın tavsiyesi ile yeni üye oldum sorumluluk sahamızdaki otobüs dinlenme tesislerinde sürekli mola esnasında laptop bilgisayar hırsızlığı oluyor ve biz henüz birisini yakalayamadık üye ve ziyaretçi arkadaşlardan beklentim çalıntı makineler internet ortamında kullanıldığında her makinenin birey olarak tanıtıldığı bir numarası varmıdır örn:cep telefonlarındaki IM numarası gibi varsa biz bunu nereden öğrenebiliriz öğrenmemiz için elimizde ne gibi done ler olmalı bu konuda kendini aşmış arkadaşların yardımını bekliyorum bahsettiğim gibi toplum yararına olan bir konu ilgi gösteren arkadaşlara teşekür ederim.

 2. #2

  Varsayılan

  şahsen benim laptopum çalınsa bütün evraklarını alır laptopun markasın neyse mesela casper diyelim onlarla bağalntıya geçip yardım isterdim
  ama ne kadar yardımıc olurlar bilemem ...
  her pc de bu durumda en önemli parca anakart laptopunda anakartı masaüstü pclerigibi kolaykolay değişmez .. ama burada mesele şirektin ne kadar ilgileneceği çalıntı laptop bir şekilde internet bağlantıda olması lazım ki bulunusun internet bağlantısı olmadıgı müddetce bulmak imkansız burada işi içinde internet vericiside giriyor telekom gibi
  benim görüşüm bu
  En son Kurtdereli tarafından düzenlenmiştir: 23.09.2007 00:50

 3. #3

  Varsayılan

  http://mylaptopgps.com/
  http://www.microsoft.com/smallbusine...m_thieves.mspx
  http://www.google.com.tr/search?q=fi...ient=firefox-a

  İlk verdigim link gps den buluyor tıpkı cep telefonundan suclunun yerini buldukları gibi 2. si kullanıcılara bazı tavsiyeler
  3. de sana fikir verir

 4. #4

  Varsayılan

  aynı mesajı 2 kere atmısım yanlıslıkla burda sizin yapabileceginiz fazla birşey yok aslında kullanıcı bilinçlenmeli mac adresi falan var ama ya oto hırsızlıgında yaptıkları gibi laptopu parcalıyorlarsa veya nete girmez servise götürmez se hadi bul da görelim bunları
  yakında cep telofununda ki gibi gps benzeri bir sistem dizüstlerinde cıkarsa sasırmayın cunku bu tarz hırsızlık olayları bayagı artmıs (dakikda bir kaptop calınıyormus US de (laptop yerine yanlıslıkla kaptop yapmısım ama güzel olmus kaptop ) )
  En son allturnam38 tarafından düzenlenmiştir: 23.09.2007 01:20

 5. #5

  Varsayılan

  Çalınan bilgisayarlar nasıl bulunur?

  Cep telefonu hırsızlığının yerini dizüstü (laptop) bilgisayar aldı. Çalınan bilgisayarı bulmak mümkün; ancak cep telefonları gibi kolay değil. Bilgisayarı olan şunları mutlaka bilmeli:

  İnanılması güç bir bilgisayar hırsızlığı: Hukuki boşluklar yüzünden yaralanma ve ölümlere sebep olan cep telefonu hırsızlığının yerini dizüstü (laptop) bilgisayar aldı. Gerekli önlemlerin alınmaması halinde, cep telefonu hırsızlığındaki gibi ölümle sonuçlanan gasp ve hırsızlık yaşanabileceği belirtiliyor.

  Sarıyer'de yaşanan bir laptop hırsızlığı sonrasında bilgisayar sahibinin hırsızlara ulaşması 'bu kadarı da olmaz' denilebilecek tarzda. Fatih Güleryüz'ün arabası geçtiğimiz ay Sarıyer'de soyuldu. Arabanın camını kıran hırsızlar bagajdaki laptop ve ruhsatlı silahı çaldı. Güleryüz, konuyu hemen emniyete intikal ettirdi. Güleryüz, bir taraftan da dedektif gibi araştırma yaptı.

  5 bin YTL değerindeki bilgisayarını ikinci el teknoloji ürünlerinin de satıldığı www.sahibinden.com sitesinde gören Güleryüz adeta şoke oldu. Güleryüz "Siteyi açtığımda hemen bilgisayarın özelliklerine baktım. Benimki ile aynıydı. Ayrıca bilgisayarın üzerindeki etiketi hard disk ısınıyor diye yırtmıştım. Fotoğraftaki bilgisayarın benim olduğunu anladım." diyor. İletişim bilgilerinden satıcıya ulaştığını ve bilgisayarı görmek istediğini anlatan Güleryüz, Yenibosna'daki satış yerine gittiğinde; bir inşaatın zemin katında camları gazete kâğıtları ile kaplı, onlarca bilgisayar bulunan bir dükkanla karşılaştığını söylüyor.

  Bilgisayarın kendisine ait olduğuna emin olduktan sonra polisi arayan Güleryüz, çalıntı bilgisayarların satıldığı dükkana baskın yaptırdı. Satıcının mallarına el konuldu. Yapılan araştırmada el konulan 75 bilgisayardan çoğunun çalıntı olduğu belirlendi. Ancak konuyla ilgili gözaltına alınan C.A. ve S.H. isimli şahıslar, Sarıyer Cumhuriyet Savcılığı'na verdikleri ifadelerden sonra çıkarıldıkları mahkeme tarafından serbest bırakıldı. Zanlı C.A., bilgisayarı çalmadığını ve satmak için Yenibosna bitpazarındaki bir dükkandan aldığını ileri sürdü. C.A.'ya bilgisayarı sattığını kabul eden S.H. ise dükkanına her gün çok sayıda kişi geldiğini ve bu bilgisayarı satanı hatırlamadığını ifade etti.

  Hırsızların yeni gözdesi dizüstü bilgisayarlar

  İstanbul'da 2006'da kayıtlara geçen bin 500 civarında laptop hırsızlığı yaşandı. Son dönemlerde bu konuda vaka sayılarının artmasını emniyet yetkilileri şöyle açıklıyor: Teknolojik ürünlerde ikinci el piyasasının kayıt dışılığı, çalınan ürünlerin teknolojik takibinin yapılamaması, alım-satımlardaki hukuki düzensizlik, ruhsatsız dükkanlara belediyelerin müsamahalı davranması ve çalıntı ürünlerle yakalanan kişilerin yargılanmasındaki sıkıntılar hırsızlıkların artmasına neden oluyor.

  Bilgisayar hırsızlığı veya çalıntı mal satanlar için Türk Ceza Kanunu (TCK) 3 yıla kadar hapis öngörüyor. Ancak polis yakaladığı hırsızlık mallarını delillendiremediği için hırsızlar kısa sürede serbest kalıyor. Bir emniyet yetkilisi, "İkinci el teknoloji ürünü satan kişi, 'Bana her gün yüzlerce müşteri geliyor. Birisinden satın aldım; ama kim olduğunu hatırlamıyorum' dediği zaman tıkanıp kalıyorsunuz." diyor.

  Çalınan bilgisayarlar nasıl bulunur?

  Çalınan bilgisayarı bulmak mümkün; ancak cep telefonları gibi kolay değil. Toshiba Ürün Müdürü Korhan Oray, bilgisayar sahibi kişilerin öncelikle cihazlarına ait model, seri no ve yazılım bilgileri içinde bulunan MAC numarasını bilmeleri gerektiğini belirtiyor. Oray, bilgisayarların MAC numaraları vasıtasıyla da bulunabileceğini belirterek, "Çalınan bilgisayarla internete girildiği zaman MAC numarası ile takip edilip bulunabiliyor. Ancak bugüne kadar bu yolla bilgisayar bulunduğunu Türkiye'de duymadım." dedi. Teknik servise girmeyen veya internete bağlanmayan çalıntı bilgisayarların ise bulunma ihtimali çok zayıf.

  Alinti `Haber 7`

 6. #6

  Varsayılan

  Eğer çaldıran kişi önceden mac adresini almışsa ve çalıntı ürünü alan kişi bunun nasıl değiştireleceğini bilmiyorsa (ki bebek işi) bu mac adresi ile aldığı ürünün servisine gidip başvuruda bulunabilir.eğer ürün herhangi bir şehirde servise giderse derhal el konulur.Tabi internette kendide araya bilir ama ne kadar süreceğini söylememe gerek yok heralde
  A-DEeP

Benzer Başlıklar

 1. notebook um çalıntı mı?
  ardas tarafından Donanım forumunda
  Yanıt: 9
  Son Mesaj: 17.04.2008, 05:20
 2. Çalıntı Laptop
  netevren tarafından Teknoloji forumunda
  Yanıt: 10
  Son Mesaj: 27.08.2007, 20:52
 3. çalıntı laptop
  ozgur_v tarafından Donanım forumunda
  Yanıt: 2
  Son Mesaj: 27.10.2006, 16:24
 4. asp kodlarıyla ekran çözünürlüğünün bulunması?
  ozerexpress tarafından ASP ve ASP.NET forumunda
  Yanıt: 1
  Son Mesaj: 09.07.2005, 01:44
 5. Bilgisayarların gelişimi
  punker tarafından Teknoloji forumunda
  Yanıt: 19
  Son Mesaj: 13.12.2002, 17:45

Gönderim İzinleri

 • Yeni başlık açamazsınız
 • Yanıt yazamazsınız
 • Eklenti gönderemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •