10 sonuçtan 1 - 10 arası sonuçlar

Varsayılan Yeni pile rağmen bios ayarları sıfırlanıyor.

Forum forum geziyorum.Arkadaşların hesaplarla konu açıyorum Bakim nerde sorunu çözücem .Neyse sorun şu:
    Bios pilini değiştirmeme rağmen bios ayarları sıfırlanıyor.Tarih boot agp ,bilirsiniz işte bütün ayarlar ilk seferki ayarlarına dönüyor.
    Acaba pil tam oturmuyormu die pilin altındaki çentiğini falan kaldırdım kenardaki iletkeni falan filan neyse işte iyice sıkıştırdım ama çare olmadı
    İlk sefer yeni pil taktığımda bilgisayarı 5dk dan fazla elektriğini kestim.Açtığımda hiçbir sorun çıkmadı.Dedim herhalde pil oturmuyormuşki şimdi bir sorun yok ama malesef bilgisayarı yeniden başlatayım dediğimde baktım ayarlar tekrar sıfırlanmış.
    Sizce sorun nerde ?
    http://www.ecs.com.tw/ECSWebSite/Products/ProductsDetail.aspx?DetailID=529&CategoryID=1&Deta ilName=Feature&MenuID=44&LanID=18
    anakart bu .
    şimdiden tşk.ler
    Bu arada bios u update etmem sorunu çözmedi :S

Benim de başıma böyle bir durum gelmişti. Genellikle bu sorun CMOS ayarlarının sıfırlanmasından kaynaklanıyor. Yani pille pek alakası yok. Bu sorunu düzeltmek için BIOS jumperlarının yerini değiştirmek (mesela 1 ve 2 nolu pinde ise 2 ve 3 no'lu pinde bir süre bekletmek) gerekebiliyor. Tabi bu anakarta göre değişebilir. Elinizde anakartınızın kitapçığı varsa BIOS ve CMOS ayarlarıyla iligili bölümde buna benzer bir ibareyi görebilirsiniz.

Anakartın üstünde CLRCMOS(clear cmos) yazan bir jumper vardır büyük ihtimalle.Ona temas eden bir kablo birşey var mı diye kontrol edin.

clrcmos jumper ında da sorun yok. bios u sıfırlamak için jumperın yerini değiştirdiğim zaman zaten bilgisayar açılmaz.Bu modelde öyle yani.

Alıntı Orijinalini Gönderen: uLtra Mesajı Görüntüle
    clrcmos jumper ında da sorun yok. bios u sıfırlamak için jumperın yerini değiştirdiğim zaman zaten bilgisayar açılmaz.Bu modelde öyle yani.
    Merhaba
    Bu jumper zaten biosu resetlemek içindir bir çok modelde bu jumperin konumunu değiştirdikten sonra bilgisayarı açma düğmesi ile açıp kapatınca resetlenmiş olur tekrar eski konumuna getirince fabrika ayarlarında açılır ve bios ayarları yapılıp çalıştırılır.
    Küçük bir ayrıntı ana kartta bu pile enerji sağlayan denrede bir elektronik sorun var ve bu pili şarz edemiyorsa o zamanda bu sorun oluşur. Bunu denemek için pili sağlam olan başka bir makinada bir süre çalıştırıp şarz olmasını sağladıktan sonra tekrar sorunlu makinaya takıp en azından bir müddet idare ediyorsa bu arıza denenmiş olur.
    Kolay gelsin
    saygılar

Ben zaten sıfır kullanılmamış pil taktım.Şarj olmasına falan gerek yok yani.
    clrcmos jumper nın nasıl kullanıldığını biliyorum. tşk.ler o konuda bir sorun yok. bunlarda jumper ı takmayınca kasa çalışmıyor zaten. Resetleme pinlerine takınca çalışmıyor ve bios u resetliyor.normal pozisyona getirince kasa çalışıyor.Burda bir sorunum yok.

Merhaba
    Yeni alınan piller tam şarzlı olarak bekletilmez yani alındığında tam şarzlı değildir. Eğer makina şarz etmiyorsa ilk taktığında kısa bir müddet için görev yapar ve fabrikasyon şarzı bitince devre dışı kalır. Dolayısı ile makinanın şarz edip etmediğini kontrol etmek için başka bir makinada bir müddet şarz edilmeli ve tekrar senin makinaya takılmalı eğer bu şekilde bir müddet idare ediyorsa o zaman senin makinanın anakart üzerindeki pille ilgili bölümde elektriksel bir arızadan söz edilebilir. Bu amaçla bir evvelki notumda bunları yazdım.
    Kolay gelsin
    saygılar

merhaba arkadaşım biosunu güncelleştirerek sounu çözebilirsin .tabi bios güncellemeyi bilmiyorsan hiç bulaşma bilen birine yaptırırsan daha iyi olur.saygılar

arkadaşlar kaçırdığınız bir nokta var
    TEK PC DEĞİL 7 side değişik zamanlarda yada aynı zamanlarda yapıyor.
    ikincisi bios update sorunu çözmedi

İNSANLARIN EN HAYIRLISI, İNSANLARA FAYDALI OLANDIR.

Benzer Başlıklar

1. Bios Sıfırlanıyor...
    mmustafa tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 4
    Son Mesaj: 07.06.2007, 18:30
  2. Bios ayarları
    Pelinsu tarafından Yazılım forumunda
    Yanıt: 5
    Son Mesaj: 23.04.2007, 00:59
  3. windowsXP daha yeni kurmama rağmen bu uyarıyı veriyor
    nohackmove tarafından Yazılım forumunda
    Yanıt: 9