3 sonuçtan 1 - 3 arası sonuçlar
  1. Varsayılan Ekran kartlarında Bellek Veriyolunun Katkısı

merhaba arkadaşlar bir ekran kartında bellek veriyolunun büyüklüğü performansa ne kadar etki eder.yada şöle sorıyım en önemli kriter o mudur?oysa Neden?değilse hangisi ve neden?yani 256 bit ile 128 bit arasında çok fark var mıdır?
    erdalesen

aslında 2 kat GPU ve bellek hızı denilebilir 256 bit ekran kartının veri yolu hızdır diye bişeyler biliyorum
    Eger saat hızları cok yuksek ise 128 bit kart bu acıgı biraz kapatabilir. Dx 10 giriş ve orta seviye kartlar oyunları yuksek cozunurlukte calıstıramayacagı için 256 bit yapmamışlar sanırım.Tabi sadece 256 bit bir işe yaramıyor.
    256 bit ile 128 bit arasında baya fark var tabi işlem hızları ve shader modeli arasında çok fark olmadıkça
    mesela bi örnek vereyim eski ekran kartımda 128 bitti yeniside 128 bit
    eskisiyle düzgün oyun oynayamazdım fakat yenisiyle bütün oyunları oynayabiliyorum

diğer bi örnek Not: farklı forumlardan alıntı

Şimdi 128 bit ile 256 bit arasındaki farkı şöyle anlatabilirim. Grafik kartında işlemler veriyolları aracılığıyla yapıldığı için gelen veri giden veri için yol genişliği ne kadar büyükse ,grafik işlemcinin işleyebileceği ve yollayabileceği veri oranıda artar. Bu da performansa direk etkide bulunur. Daha yüksek çözünürlük , renk derinliğinde ve FPS te oyunları rahatlıkla oynayabilirsiniz.

( Çok verilen örneklerden birtanesi otoyol örneğidir , otoyoldaki şerit sayısı nekadar çok olursa trafikte okadar rahat akacağı öreneği gibi. )

birde soru var:
    sapphire X850XT 256mb/256 bit ile Leadtek 7600gt 256/128bitin SCCT oyununda aldığı fps ler hemen hemen eşit.
    bu eşitlik nerden geliyo biri 256bit,diğeri 128bit

cevabı:
    yukardaki otoban benzetmesine benzetirsek 256 bit otoban daha çok şeritli ama maalesef asfalt kalitesi mükemmel olmadığı için arabalar son sürat gidemiyor oysa 128 bit 7600gt daha az şeridi olmasına rağmen
    oyle güzel otoban yapmışki üzerinde formula 1 arabaları ile gidilebiliyor
    burada birinin 0.13 diğerinin 0.09 micron olması ve ram hızlarınında birbirinden biraz farklı olması etki ediyor olmalı.
    En son azabta tarafından düzenlenmiştir: 23.12.2007 01:47

3. Varsayılan

arkadaşım gerçekten çok teşekkür ederim.gerçekten çok güzel anlatmışsın çok güzel anladım aradaki farkı.çok saoll
    erdalesen

Benzer Başlıklar

1. ati ekran kartlarında driver sorunu
    hamucara61 tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 3
    Son Mesaj: 09.04.2005, 14:23
  2. Ramden Ekran Kartına bellek aktarımı
    md44 tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 5
    Son Mesaj: 12.03.2005, 22:44
  3. Ekran Kartının MB/BİT/GPU/Bellek Hızını Ögrenme?
    ErHaN12 tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 9
    Son Mesaj: 22.11.2004, 16:19
  4. Ekran kartında bellek ne kadar önemli?
    tnt06 tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 4
    Son Mesaj: 31.05.2004, 18:58

Gönderim İzinleri

• Yeni başlık açamazsınız
  • Yanıt yazamazsınız
  • Eklenti gönderemezsiniz
  • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
  •