5 sonuçtan 1 - 5 arası sonuçlar
 1. #1

  Varsayılan işlemci,Harddisk,Ram ?

  Tam net emin olmak ve güzel bir şekilde tanim almak için öğrenmek istiyorum.

  işlemci nedir tam olarak ne işe yarar ?

  Harddisk nedir ne işe yarar?

  Ram nedir ne işe yarar?

  Mesala bılgısayarımı açtıgımda bu hız neye baglı olarak acılır mesala 10sn içinde acılıosa neye baglı olarak 10sn.işlemcının hızımı hardisk mi vs.Oyun yüklerken yüklemenin hizi neye bağli bunlari alabilir miyim acaba şimdiden cok tsk
  Kod:
  Her nefis öLümü Tadacaktir..

 2. #2

  Varsayılan

  işlemci nedir?
  Harddisk nedir?
  Ram nedir?
  Google'da ararsanız eminim istediğiniz cevaba erişebilirsiniz..

 3. #3

  Varsayılan

  burada yazilan çok şeyide google'de bulabilirler.Forum paylaşmak için değil midir? o zaman Forumu google'ye linkleyin buraya giren direk oraya bağlansin.hi ?
  Kod:
  Her nefis öLümü Tadacaktir..

 4. #4
  Katılım Tarihi
  2007
  Yer
  MARS
  Mesaj
  182

  Varsayılan

  anlatmaya kalksak bir kaç sayfa yazmamız gerek

  whooosh dediği gibi Google'da ara

 5. #5
  Katılım Tarihi
  2005
  Yer
  izmir
  Mesaj
  10.083

  Varsayılan

  Mikroişlemci, (bazen kısaltma olarak µP kullanılır) ana işlem biriminin (CPU) fonksiyonlarını tek bir yarı iletken tümleşik devrede (IC) birleştiren programlanabilir bir sayısal elektronik bileşendir. Mikroişlemci, ana işlem birimindeki kelime boyutunun (word size) 32 bit ten 4 bit e düşürülmesiyle doğmuştur. Böylece, ana işlem biriminin mantıksal devrelerinin transistörleri tek bir parçaya sığdırılabilmiştir. Bir veya daha çok mikroişlemci, tipik olarak bir bilgisayar sisteminde, gömülü sistemde ya da bir mobil cihazda ana işlem birimi olarak görev yapmaktadır.
  1970’lerin ortalarından itibaren mikroişlemciler, mikrobilgisayarların doğuşunu mümkün kılmıştır. Bundan önce, tipik olarak elektronik ana işlem birimleri, sadece birkaç transistöre eşdeğer büyük, ayrık anahtarlama (switching) aygıtları (daha sonra small-scale tümelşik devreler) kullanılarak yapılıyordu. İşlemciyi, bir ya da birkaç large-scale tümleşik devre (binlerce veya milyonlarca ayrık transistörün eşdeğeri) içine gömmekle işlemci gücü fiyatı büyük ölçüde düşürüldü. 1970’lerin ortalarında tümleşik devrelerin doğuşuyla mikroişlemci, diğer bütün türleri değiştirip, ana işlem biriminin yapımında en yaygın yol oldu.
  Performansın yıllar boyu sürekli artışı söz konusu olunca, mikroişlemcilerin evrimi Moore Kanunu’na uyar. Bu kanun bir tümleşik devrenin karmaşıklığının, en düşük bileşen maliyetine göre her 24 ayda iki katına çıktığını söyler. Bu görüşün doğruluğu 1970’lerin başından beri kanıtlanmıştır. Hesap makineleri için sürücü olarak başladıkları alçakgönüllü yolculukta, güçlerindeki sürekli artış, mikroişlemcilerin diğer bilgisayar biçimleri arasında dominant olmasını sağladı. Günümüzde, en büyük ana bilgisayarlardan, en küçük el bilgisayarlarına kadar her sistem çekirdeğinde mikroişlemci kullanılmaktadır.
  Sabit Diskler, veri depolanması amacı ile kullanılan manyetik kayıt ortamlarıdır. Önceleri büyük boyutları ve yüksek fiyatları nedeni ile sadece bilgisayar merkezlerinde kullanılan sabit diskler, cep telefonları ve sayısal fotoğraf makineleri içine sığabilecek kadar küçülen boyutları ile günlük hayatımıza girmişlerdir.
  Sabit disklerin en yoğun kullanım yeri bilgisayarlardır. Ses, görüntü, programlar, veri tabanları gibi büyük miktarlarda bilgi, gerektiğinde kullanılmak üzere sabit disklerde saklanır.
  Günümüzde sabit diskler veri aktarımında son derece hızlanmış olsalar da elektromekanik yapıda olduklarından RAM'lara göre yavaştırlar. Bilgisayarlarda yardımcı ve kalıcı bellek olarak kullanılırlar. Bir bilgisayar programı işletilmeye başladığında, programın çalışması için gerekli olan bilgiler sabit diskten okunarak çok daha hızlı olan RAM belleğe aktarılır. Gereksinim duyulan kısım RAM'a sığmayacak kadar büyükse, bilgisayar sabit diskin bir bölümünü RAM bellek gibi kullanır.
  Bilgisayar sabit diskleri genellikle bilgisayarların içinde sabitlenmiş durumda bulunurlar, bilgisayarlara dışarıdan bağlanabilen taşınabilir olanları da vardır.
  Rastgele erişimli hafıza (random access memory) (genellikle baş harflerinden oluşan sözcükle bilinir. Veya hem okunabilir hem yazılabilir fiziksel bellek ) RAM mikroişlemcili sistemlerde kullanılan bir tür veri deposudur. Buna karşın diğer hafıza aygıtları (manyetik kasetler, diskler) saklama ortamındaki verilere önceden belirlenen bir sırada ulaşabiliyorlar ki mekanik tasarımları ancak buna izin veriyor. Bir RAM çipinde her hangi farklı iki veriye ulaşmak için aşağı yukarı aynı süre harcanıyor. Buna karşılık disk ve benzerleri okunan verinin başı bulunan noktaya yakınsa az zaman, uzaksa çok zaman harcıyor ve baş konumu sürekli yer değiştiriyor.
  RAM, genellikle bilgisayardaki ana hafıza ya da birincil depo; yükleme, gösterme, uygulamaları yönlendirme ve veri için çalışma alanı olarak düşünülür. Bu tip RAM genelde tümleşik devre biçimindedir. Yaygın olarak hafıza çubuğu veya RAM çubuğu isimleriyle anılır çünkü devre kartı üzerine, küçük devreler halinde, plastik paketleme yardımıyla birkaç sakız paketi boyutundadır. Çoğu kişisel bilgisayarda RAM eklemek veya değiştirmek için yuva bulundurur.
  Çoğu RAM hem yazılıp hem okunabilir. Bu yüzden RAM sık sık "okunan-yazılan hafıza" ismiyle yer değiştirmiştir. Bu bağlamda RAM, ROM'un tersi, daha doğrusu sıralı ulaşılabilir hafızanın tersi olarak kabul edilir. Ramler genelde (2^n) byte şeklinde paketlenmiş olarak piyasada bulunur.
  Yaşasın Özgür Ansiklopedi Wikipedia..

  iyi günler..

Benzer Başlıklar

 1. Yanıt: 9
  Son Mesaj: 28.03.2010, 22:14
 2. laptop işlemci ram harddisk
  memat tarafından Donanım forumunda
  Yanıt: 0
  Son Mesaj: 06.12.2005, 23:14
 3. harddisk
  abdussamet tarafından Donanım forumunda
  Yanıt: 7
  Son Mesaj: 28.06.2005, 08:49
 4. p4 2,8 1 mb lık işlemci mi yoksa amd 3000 64 bit lik işlemci
  EnJoyAble tarafından Donanım forumunda
  Yanıt: 7
  Son Mesaj: 15.03.2005, 17:55
 5. 120 gb harddisk p3
  tarafından Donanım forumunda
  Yanıt: 5
  Son Mesaj: 21.01.2004, 10:34

Gönderim İzinleri

 • Yeni başlık açamazsınız
 • Yanıt yazamazsınız
 • Eklenti gönderemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •