9 sonuçtan 1 - 9 arası sonuçlar

Varsayılan Celeron a overclock

Mrb İntel Celeron 2.0 ( 20 x 100 ) işlemcim var
    133 mhz sdram var
    400W da psu var ama dandik everest ynede 300W verimi verse bile bana yetiyor
    Kasanın iki yanındaki kapakları çıkardım

Şimdi sorduğum :

1-) İşlemci çarpanım x20 olduğundan bu benim için bir avantajmıdır ?
    sonuçta daha yüksek bir rakamla çarpılcağından hız daha fazla artar

2-) Overclock yaparken oran kaç olmalı ? ( 1:1 4:3 vs. )

3-) Çoğu yerde duydum oveclock yapınca PCI aygıtlarada PCI hızının artışından dolayı çalışmama söz konusu oluyormuş bu sizce hızı çok artırmadığım sürece sorun teşkil edermi ?

4-) İşlemcimin fanı standart hiç değiştirmedim sizce bu iş için yeterli olurmu ?

5-)Şu an işlemcim normalde 32-33 C yük olduğunda 37 felan yapar bunla çok normal değerler değilmi bence fazla normal sizce sensör sorunu olabilirmi yanlış ölçüm vs.

6-) Ve sen olarakta hadi ettik eyledik başardık sizce hiç performans artışı sağlayabilirmiyim biliyorumki cache çok düşük celeronlarda fakat hiç performans alamazmıyım ?

Teşekkürler...
    En son crazy_mac tarafından düzenlenmiştir: 12.05.2008 23:13

32 kişi bakmış bir tane mi yorum çıkmaz ya ...

Ceyhun1991 Misafir

Yorum istiyorsan... bence işlemciyi overlock işlerine hiç bulaşma çok büyük bişey fark etmiyor

UP

Yardımm

.

Katılım Tarihi
    2005
    Yer
    izmir

Merhaba

Celeron işlemciler overclock yönünden iyi bir eğilime sahiptir. İşlemcinizi sisteminizin diğer bileşenlerine bağlı olarak 2400 Mhz hatta 3000 Mhz dolayına kadar çıkartabilirsiniz. Sorularınıza gelelim.

1. İşlemci çarpan değerinin yüksek olması evet bir avantaj denilebilir. Çünkü hız aşırtma için FSB değerini arttırdıkça işlemci hızında daha fazla bir artış elde edeceksiniz. 20 X 100 Mhz ( FSB ) = 2.000 Mhz ( 2.0 Ghz ) işlemci hızını bulunuyor. Siz şimdi FSB değerini yavaş yavaş arttıracaksınız. 133 Mhz geldiğinizde 20 x 133 Hmz ( FSB ) = 2600 Mhz çalışma hızına erişeceksiniz.

2. Overclock yaparken pek çok oran vardır. Bunlardan en önemlisi ise DDRam:FSB oranıdır. Anakarta göre bu farklılık gösterebilir. Siz FSB'yi değiştirdiğinizde Bellekleriniz ve anakarta bağlı diğer donanımların çalışma frekansları da artacaktır. Bu donanımlardan ilk önce iflas eden yani sistemin kararlılığını bozan donanım belleklerdir. O yüzden bu bellek FSB oranını değiştirerek belleklere binen yükü azaltmanız gerekir. Sİz bunu anakart üzerinde deneyerek yapabilirsiniz.

3. FSB ve diğer donanımlar için bir oran olduğunu belirtmiştim. Bu slotlar için de geçerli. AGP ve PCI solatları da Mhz cinsinden bir frekans aralığı ile çalışırlar bu da FSB'nin bir oranıdır. Yeni nesil anakartlarda bu oran kilitidir. Yani siz FSB'yi arttırsanız bile PCI veya PCI-E ( AGP ) portlarına yük binmeyecektir. Ama sizin anakartınız eski sizin bu oranları da ayarlamanız gerekebilir. Anakartın biosayarlarında tümü aynı yerdedir.

4. Standart fan size abartmadınız sürece yeterli olacaktır. Sürekli ısı kontrolü yaparak tedbiri elden bırakmayın

5. ..

6. Evet elbette ki performans artışı sağlayabilirsiniz. Overclock yaptıktan sonra SiSoftware Sandra veya PC Mark 03 gibi test programları ile muhakkak sayısal ölçüm yapın bu programlar aynı zamanda sistem kararlığını da denetlemiş olur.

Önemli uyarı;

Aç gözlü davranmayın, her sistemin bir limiti vardır çok zorlamayın elinizde kalmasın...

Yaa bi de sabırlı olun yanıt verme konusunda her zaman PC başında değiliz ki kardeş....Allam yaa

Çok teşekkür ederim en kısa zamanda başlıcam çalışmalara ama biraz daha arştırmam lazım

Katılım Tarihi
    2005
    Yer
    izmir

Alıntı Orijinalini Gönderen: crazy_mac Mesajı Görüntüle
    Çok teşekkür ederim en kısa zamanda başlıcam çalışmalara ama biraz daha arştırmam lazım
    hadi bakalım dostum kolay gelsin...:mrgreen:

Elde ettiğin sonuçları da burdan bizimle paylaşırsın. Güzel sonuçlar bekliyoruz..

yhaa beyler bende AMD AthlonX2 4000+ 2.10GHZ işlemci var buna nasıl overclock yaparız

mrb ben başlıyım dedim artık havalar çok ısındığı için işlemci normalde 38 derece civarında ben az önce o biosta auto yu manuale aldım Voltaj değeri manual deydi ona karışmıyım dedim ( ne kadar ii ettim bilmiorm) 100 ü 105 yaptım normal başlattım pc yi masa üstü geldi biraz durdu sıcaklığa bakmak için everesti açacaktım bilgisayrım tıkladım D ye giriş yaparken res attı bende tabi sora biosa girip eski haline döndürdüm

bir de merak ettiğim hdd 47-48 derece bu fazla bir değer değilmi ?

birde mesela auto yu manuele alıcna benim 105 105 olarak kaldı 100 e inmedi geri manuel yapıp 100 yaptım dielim aşırtma yaptık o zaman o manueli autoya çevircekmiyiz ????

Benzer Başlıklar

1. Celeron 2.8 overclock yapabilirmiyim
    BARON55 tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 2
    Son Mesaj: 29.11.2005, 19:18
  2. celeron 2.4. overclock
    horuz tarafından Overclock ve Modifikasyon forumunda
    Yanıt: 12
    Son Mesaj: 29.10.2005, 03:04
  3. overclock celeron 400 mhz
    Stinger tarafından Overclock ve Modifikasyon forumunda
    Yanıt: 6