Sayfa 1 / 2 12 SonSon
15 sonuçtan 1 - 10 arası sonuçlar
    Katılım Tarihi
    2008
    Yer
    bEnDe bİlMiOm..

Wink Çift İşletim Sistemi Kurma..(Windows Vista yanına Windows Xp)

Dün bir ihtiyaçtan dolayı, kullandığım Vista’nın yanına XP kurmam gerekti. Bu sorunları çözebilmek için Microsoft’un kendi yazdığı orjinal çözümler dahil bazı araştırmalar yaptım ve en sonunda Vista yanına sorunsuz bir şekilde XP’yi kurabildim. Eğer bir Windows Vista kullanıcıysanız ve Vista yanına XP kurup, her ikisini de boot menüsünden seçerek başlatabilmek istiyorsanız aşağıdaki yönergeleri takip etmelisiniz. Ayrıca hatırlatayım, aşağıda anlattıklarım bizzat tarafımdan denenmiş ve doğruluğu onaylanmıştır (:
    Adım 1: Öncelikle temiz bir partisyon oluşturun, XP’yi bu partisyona kuracağız.
    Adım 2: Bilgisayarınızı Windows XP cd si ile boot edin ve az önce oluşturduğunuz partisyona Windows XP’yi kurun.
    Adım 3: Bilgisayarınız yeniden başladıktan sonra direkt olarak Windows XP ile açıldığını göreceksiniz. Korkmayın, Vista’nız bir yere gitmedi hala oralarda bir yerde Windows Vista DVD’si ile bilgisayarınızı boot edin, ilk kurulum ekranında dil ayarlarınızı seçip NEXT butonuna basın.
    Adım 4: Bir sonraki ekranda sakın Install seçeneğine basmayın. Amacımız tekrar Vista kurmak değil, Vista’nın boot kaydını yeniden yaratmasını sağlamak. Sol alttaki Repair Your Computer seçeneğine tıklayın.
    Adım 5: System Recovery Options ekranında Windows Vista’yı seçin ve Next butonuna basın. Bir sonraki ekranda Command Prompt seçeneğini tıklayın. Karşınıza komut penceresi gelecek.
    Adım 6:Komut penceresinde aşağıdaki her komutu yazıp ardından enter’a basın.
    bootrec.exe /fixMBR
    bootrec.exe /fixBoot
    Adım 7: Boot sektörünü onardığımıza göre bilgisayarı yeniden başlatabiliriz. Gördüğünüz gibi Windows Vista geri döndü! (:
    Adım 8: Vista sorunsuz bir şekilde açıldıktan sonra Başlat menüsüne tıklayın ve cmd.exe yazıp CTRL+Shift+Enter tuşlarına basın. CRTL+Shift+Enter yapmamızın nedeni, komut satırını, az sonra yapacağımız işlemler için yetkilendirmek. Bu nedenle sadece “Enter” yapmayın.
    Adım 9: Aşağıdaki her bir komutu tek tek komut penceresine girin. Bu arada eğer Vista “C:” sürücüsü dışında bir sürücüye kuruluysa sürücü harfini ona göre değiştirin. Her komutu girip enter’a bastıktan sonra “The operation completed successfully” uyarısını görmeniz gerekiyor. Eğer bu uyarıyı göremiyorsanız bir şeyler yolunda gitmiyor demektir ve bir önceki girdiğiniz komutu tekrar girmeniz gerekir.
    bcdedit -set {ntldr} device partition=C:
    bcdedit -set {ntldr} path \ntldr
    bcdedit -displayorder {ntldr} -addlast
    bcdedit -set {ntldr} description “Microsoft Windows XP”

-ALINTIDIR-
    İmza silindi:
    Yozlaştırılmamış Türkçe Cümleler Kullanınız

harddiski bölmeden iki işletim sistemi kurmak mümkün değil mi?

bence hiç gerek yok lurun xp sp2/3 keyfinize bakın

Alıntı Orijinalini Gönderen: nickcaqe Mesajı Görüntüle
    bence hiç gerek yok lurun xp sp2/3 keyfinize bakın
    evet aslında sen böyle söyleyince insan ikna olmuyor değil=) amaann boşver vistaymış windows 7ymiş diyesi geliyo insanın=) ama yenilik güzeldir kullanıp alışınca vazgeçilemeyecek bence windows 7den vesaire yeniliklerden.. yeniliğe açık olmak lazım bir şans vermek lazım=) ben programların bile en güncel sürümlerini kullanmayınca rahatsız hissediyorum kendimi! teknoloji bu! daima güncel kalmak lazım..=)

Katılım Tarihi
    2009
    Yer
    Aydın-Söke

niye xp kurma gereği duydun vistada olmayıp xpde olan bi özellik yok

arkadaşlar söylediğim herşeyi silip şunu söyleyesim var! "Windows Se7en Ultimate" ötesi boş..=) Kurdum şuan kullanıyorum kesinlikle muhteşem..

Alıntı Orijinalini Gönderen: karavol Mesajı Görüntüle
    evet aslında sen böyle söyleyince insan ikna olmuyor değil=) amaann boşver vistaymış windows 7ymiş diyesi geliyo insanın=) ama yenilik güzeldir kullanıp alışınca vazgeçilemeyecek bence windows 7den vesaire yeniliklerden.. yeniliğe açık olmak lazım bir şans vermek lazım=) ben programların bile en güncel sürümlerini kullanmayınca rahatsız hissediyorum kendimi! teknoloji bu! daima güncel kalmak lazım..=)
    yeniliklere acık olalaımda vistada cok kotu ya windows 7 harika olmus ama vista berbat ben hiç sevemedim bi de cift işletim sistemini napacan

yeniliklere acık olalaımda vistada cok kotu ya windows 7 harika olmus ama vista berbat ben hiç sevemedim bi de cift işletim sistemini napacan
    Evet, Vista konusunda sana biraz katılıyorum ama "bence" sorun yaratan yönleri olmasına rağmen berbat denecek kadar da kötü değildi. Görselliği benim için Xp'den sonra bir çığır aşmış nitelikteydi. Ne var ki yinede Xp varken kalkıp da Vista kullanmak sadece çok sağlam bilgisayarı olan ve görselliği işletim hızından önde tutan kullanıcılara yönelikti... Bu yüzden Vistay'ı bir dönem kullanıp denedim ve Xp'ye geri döndüm. Ama anlatmak istediğim de bu! Yeniliğe açık olmak ve yeni çıkan şeyleri deneyip görmek lazım. Bunu kullanıyorum bu iyi diyerek yeni gelen şeyleri kestirip atmamalı!
    İki işletim sistemi kurmak istememe gelince; bilgisayarım çok güçlü bir şey değil hatta Vista'dan da vazgeçme sebeplerimden biri bu idi. O yüzden Windows 7 sisteminin de bana fazla geleceğini düşünerek hem Xp kullanıp hem de Windows 7 kurulu olsun özelliklerini araştırıp gözlemleyebileyim diyerek istediğim bir şeydi. Ancak Windows 7 gayet güzel çalışıyor şuan ve Xp'ye dönmemi sağlayacak bir hataya kapılmadı henüz. =)

Alıntı Orijinalini Gönderen: karavol Mesajı Görüntüle
    Evet, Vista konusunda sana biraz katılıyorum ama "bence" sorun yaratan yönleri olmasına rağmen berbat denecek kadar da kötü değildi. Görselliği benim için Xp'den sonra bir çığır aşmış nitelikteydi. Ne var ki yinede Xp varken kalkıp da Vista kullanmak sadece çok sağlam bilgisayarı olan ve görselliği işletim hızından önde tutan kullanıcılara yönelikti... Bu yüzden Vistay'ı bir dönem kullanıp denedim ve Xp'ye geri döndüm. Ama anlatmak istediğim de bu! Yeniliğe açık olmak ve yeni çıkan şeyleri deneyip görmek lazım. Bunu kullanıyorum bu iyi diyerek yeni gelen şeyleri kestirip atmamalı!
    İki işletim sistemi kurmak istememe gelince; bilgisayarım çok güçlü bir şey değil hatta Vista'dan da vazgeçme sebeplerimden biri bu idi. O yüzden Windows 7 sisteminin de bana fazla geleceğini düşünerek hem Xp kullanıp hem de Windows 7 kurulu olsun özelliklerini araştırıp gözlemleyebileyim diyerek istediğim bir şeydi. Ancak Windows 7 gayet güzel çalışıyor şuan ve Xp'ye dönmemi sağlayacak bir hataya kapılmadı henüz. =)
    arkadasım vistayı gormeden nasıl yorum yapmamı bekliyosun vistayı 1ay kullandım begenmedim ama windows 7 gayet guzel

arkadasım vistayı gormeden nasıl yorum yapmamı bekliyosun vistayı 1ay kullandım begenmedim ama windows 7 gayet guzel
    iyi de arkadaşım vistayı görmeden nasıl yorum yapayım 1 ay kullandım diyosun ama windows 7 için gayet güzel diyosun=) windows 7 çıkalı 1 ay bile olmadı=) neyse yahu zaten sana vista konusunda biraz katıldğımı söyledim.. windows 7 konusunda da çok haklısın.. hayırlı forumlar..

Benzer Başlıklar

1. Çift İşletim sistemi -Vista ve XP-
    baknediycem tarafından Windows Vista forumunda
    Yanıt: 6
    Son Mesaj: 09.07.2008, 14:25
  2. xp yanına windows 2000 kurma sorunu
    topgun1111 tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 0
    Son Mesaj: 12.06.2008, 22:02
  3. Windows Mobile İşletim Sistemi
    WRC tarafından PCnet forumunda
    Yanıt: 0