Sayfa 1 / 3 123 SonSon
22 sonuçtan 1 - 10 arası sonuçlar

Thumbs up Soğutma ve sessizlik,sessiz bilgisayar,pc sessizleştirme teknikleri anlatımı

meraba arkadaşlar:
    kasade olşan sesler bir sürü insanl rahatsiz eder özellikle de gece download yaparken odade huzursuzluk yaratir , oysa bilgisayar kullanıcıların çoğu bir hardware sorunu olmaza kasa tozu bile yılardir temizlemez.

kaliteli bir soğutmaya ve sessiz bilgisayara sahip olmak istiyorsaniz dikkatli okuyun..

şimdi bilgisayardeki rahatsiz edici sesler hdd,cpu,ekrankartı,güçkaynaği ve CDRom 'den oluşan seslerden ibarettir.sessizleştirmelerini ayrintili şekilde teker teker anlatiyorum:

CPU
    ::: cpu kutusunden çıkan soğutucu faninden genelde en rahatsiz edici sesler geliyor.bu fanlar(küçük çaplı)'cpu soğutabilmesi için yüksek devir modunu kullanir . yani çok fazla devir ve az hava akımı ,,,
    bunun çözümü..

1
    :
    pasif soğutma olabilir( fansiz ); ama bunu üstün cpu'ler için tevsiye edilmez. mesela-- intel Core2 Quad , AMD Phenom Triple Core ve Core2 DUO E8500... size bu ürünlari tavsiye ediyorum;

**Sonic Tower Pasif Soğutma ; 50$ civarinde bulabilirsiniz

**SUNBEAM Tuniq Tower120-LFB Mavi LEDli;50$ civarinde

NOT: overclock yapmak isteyenler pasif soğutmaye hiç düşünmesinler.

2:
    normal fanli soğutma ; piyasade iyi ve kaliteli soğtuclar var, sizin cpu performasine göre seçmeniz gerekiyor , ama önemli olan soğtucunun işlemciye yakin olan bölümü yada tamamı bakır olmasini dikkat edin
    size tavsiyem,,

****zalman cpu soğutclar bu kunude çok iyidir , malzemesi genelde Saf bakır
    http://www.hepsiburada.com/search.aspx?catID=1&sText=zalman%20cpu%20fan
    ( sessiz modunde 17-27 dBa gürültü gibi yaparlar)

**typhoon CL-P0114 Big;malzemesi bakır ve Alüminyum 16dba (ultrasessiz)

NOT: dba gürülütü için kulanılan bir birim... insan kulağı en az duyabileceği 15 dba , 20-35 dba normal genellikle dayanılabilir , 35 dba ve üstü ise
    gürülütü sayılır.

NOT: alüminyumun ısı iletkenligi yaklasık 280 iken bakırınki +340.

NOT: kaliteli bir termal macun kullanmak ısıyı 8-10c kadar azaltabilir.

İNTEL:çalışma sıcaklıği(55-80c)

AMD :çalışma sıcaklıği(70-90c) bu değerler ne kadar az olursa iyidir

ekrankarti::: bence bütün ekran kartlara pasif soğutma kullanilabilir (tabiki bir kaç model hariç) bu değişikle performans artişi bile yapabilirsiniz ,,, ama pasif soğutmaya geçmeden önce bir bakin gürültü varmi ,gütültü varsa ve sıcaklıği 30-40c gibi fani sessiz moduna alin 40-60c gibi olursa iyidir,70-80c falan geçmiyorsa , pasif soğutmaya gerek kalmaz .

bu şekilde olmiyorsa termal macun sürmeye bir deneyin ben 11c dütürebildim, ama bütün ekrankartlatı için doğru değil.

kartiniz çok performansliysa size bu pasif soğutucu tavsiye ederim,,

-Arctic Cooling VGA Cooler Accelero S1 Rev.2 : 35 usd bulunur

sizin ekrankartiniz modeline göre daha kalitali soğtucular düşünebilirsiniz

hardisk::: için fazla birşey yapamiyoruz ,ama en sessiz bilgisayar sahip olmak istiyorum diyeni ,, usb/e-sata çıkışlı hardisk kutularinden alsin ,
    bunlarin avantajlari şöyle söleyim :
    **hardiski tamamen sessizleştirir.
    **güç kaynağin üzerindeki yükü biraz azaltir çünkü kendi güçkaynaği var.
    **normal dahili hardiskler(sata/id) usb'e de çevirebilirsiniz yani harici hariske cevirebilirsiniz
    **kasa dışınde olduğu icin normal kasa ısısı az de olsa düştürür.
    **hdd ısısını biraz azaltir.
    **daha ne olsun.

size tavsiye edeceğim ürünü , kendimi kullaniyorum ve çok memnunum

akasa ENP2SATA-BKEU: 50 usd civarinde

NOT: bu kutular e-sata çıkışlı oluyor ve anakarta bağlamak için (anakartiniz e-sata desteklemiyorsa) bir e-sata/sata çevirici kablu lazim onu 15-20 TL alabilirsiniz.

NOT: sadace hardisk susturucu kutular da var(Kasanın ön paneline takılanler) ama sorunlari var biraz .arkasinde bazen küçük fan bulunr birkaç ay kullandıktan sonra fan ses çıkarmaya başlar bende vardı bi tane çöpe attim . fansiz aluminyom ürünler iyidir ama ısıyı pek uzaklaıtirmaz,,,,,,
    size tavsiyem

Scythe Himuro HDD Cooler ;

AEROCOOL ALUMINYUM DİSK KUTUSU;20 usd

güçkaynağı::: güçkaynağin faninden gürültü çikiyorsa , ve fan değiştirmeye düşünüyorsaniz dikatli olmaniz lazim , fanler hakinde iyi bilgi sahip değilsaniz denemeyen bile , ben 2 yıl önce fanı sessiz moduna aldim güçkaynaği 1 gün bile dayanamadi
    bence iyi yüksek verimliliğe sahip bir
    güçkaynaği(80%) alsaniz birkaç yıl daha kurtarırsınız ,,bu 80% de nedemek ??? kısaca demek ki güçkaynağe gelen akimnden ne kadar faydalandiğini gösteren bir orandir ... şimdi artan ısı ile verimlilik orantılıdır, yani kalan %20 ısıya dönüşür ve kaliteli güç kaynaklari içerisindeki sıcaklığa göre fan devrini otomatik ayarlıyor...

NOT:
    kalitesiz güçkaynaklarin 60% civarinde verimliliğe sahip

NOT: yeni bir güçkaynaği almak isteyenler eski güçkaynağa baksinler ve biraz daha güçlü bir tane almaya tavsiye ederim .çünkü ilerde ekrankarti yada cpu değiştirmeye düşünursaniz güçkaynaği değiştirmeye zorunde kalabilirsiniz ,, mesela eski güçkaynaği 300w ise en az 350w yada 400w alin

ben burda size bir ürün tavsiye etmiyeceğim çünkü bigisayar performansina göre. yada ilerde yapacağiniz değişiliklere göre değişir, satıcıden bilgi alabilirsiniz (50-100 usd arasinde değişir )

NOT: bilgisayarde hava akımı için en az bir tane fan olması lazim , ve ben güçkaynağin fani olmasını tercih ediyorum çünkü pasif soğtmali güç kaynaklari çok pahali ve en fazla 400w bulabilirsiniz
    .

CDRom
    :::CDRom için susturucu kutulari kullanabilirsiniz

NOT: dikkat edin herzaman bu işler kolay olmayabilir, ben birkere 25 dba sessiz fan diye aldim sesinden kasa yanınde duramıyordum ve iade edemedim!!! böyle sorunlar karşlayabilirsiniz,, onun için kaliteli ürünler tercih edin ,,,, aslinde kaliteli ürünler daha ucuza gelir bence ,çünkü bozulma ihtimali daha az ve işini daha iyi görür.

son olarak:::
    bazen fanlar sayısı azaltiğimiz için anakart küzey ve güney(MCP) köprülarinde bir ısnnma olayi yaşıyabiliriz .bunun çözümü pasittir
    anakartin köpruleri uzerinde bulunan soğutucular cıkarıp, termal macun sürümesiyle bir kaç derece düştürebiliriz. genelde yeterli olur, ama bazı anakartlar için yemeyebilir ,,size bu ürünü tavsiye ederim

ANTAZONE AS-N2000; 20$'a bulabilirsiniz

fanlar sesiz modune alma yollari:::
    --fan anakarta bağliyse bir sürü programden azaltabilirsiniz speedfan gibi

--fan anakarta bağlideğilse 4 tırnaklı olan ve psu'dan gelen swicth'lere fanın iki kablosunun ağzını soyarak sol taraftaki 2 çıkışa takarak yani (kırmızıya ve siyaha)800 ve 1000 rpm arası bir hızla döner. ve sissizleşir ,, kırmızı 5v ve sarı12v

bu işe girmeden önce bir sicaklik ölçen programiniz olmasi lazim everest yada PC Wizard 2008 olabilir,

bu yazızıyı deneyimlerime ve aldığım sonuçlara göre yazdim,,,
    En son faris tarafından düzenlenmiştir: 27.02.2009 08:35 Sebep: foto ekleme
    8);;;;;;SAW5;;;;;;8)

dikkat edersaniz overclock'ten söz etmedim. çünkü dizavantclari çok fazla hem bilgisayar ömrünü azaltir hemde çok masrafli bir iştir,
    bi de yeni cpu yada ekrankartı alamaniz daha ucuza gelir ,,, genelde,,, !!!!
    bilirsiniz kaliteli soğutma çok para demektir

,,,overclock yapmak iseyenler yukarıda anlatim gibi soğutma yöntemlerinden faydalanabilirler
    ama buurda fanlar yüksek devire almaniz lazim ,,,,,
    En son faris tarafından düzenlenmiştir: 23.02.2009 09:25

gelmiş geçmiş en güzel pc soğutma yöntemi
    http://img54.imageshack.us/my.php?image=hazne2xg7.jpg

Paylaşım için sağol.ama gelmiş geçmiş en güzel pc soğutma yöntemi biraz abartıya kaçmıs sanki

Katılım Tarihi
    2009
    Yer
    Ceyhan

Emeğe saygı.

güzel hazırlamışsın saol

Smile

güzel hazırlamişsin diyorsunuz de ,, yazımde hiç sorun yada eksiklik yok mu acaba
    En son faris tarafından düzenlenmiştir: 24.02.2009 08:41

arkadaşlar benim amacim sizi faydalandirmak , ama bilgilerinizden faydam de olsun isterim

fan titrişim önleyiciler ve kasa içi ses emiciler hakınde yazmayı unutmuşum galiba

bunları kendimi denemedim açıkçası ,çünkü tamamen fansiz sistem sahibim.
    ama arkadeşlar için büyük faydasi olacağini düşünüyürum

--ses emiciler : 3-6 mm kalınlğında bulunurlar ve kasa içi tamamen kaplarler: 10-30 usd arasi ürünlar bulabilirsiniz

Katılım Tarihi
    2006
    Yer
    Özel msj atarken haber verin!

Alıntı Orijinalini Gönderen: faris Mesajı Görüntüle
    dikkat edersaniz overclock'ten söz etmedim. çünkü dizavantclari çok fazla hem bilgisayar ömrünü azaltir hemde çok masrafli bir iştir,
    bi de yeni cpu yada ekrankartı alamaniz daha ucuza gelir ,,, genelde,,, !!!!
    bilirsiniz kaliteli soğutma çok para demektir

,,,overclock yapmak iseyenler yukarıda anlatim gibi soğutma yöntemlerinden faydalanabilirler
    ama buurda fanlar yüksek devire almaniz lazim ,,,,,
    overclock bir zevk işidir bu olayı eski bilgisayarı yeni bilgisayarların ayarına getirmek isteyenler kullanmaz bu overclock olayını 2009un son sistemini alıp over clock yaparak 2012ye ulaşma çabasıdır yoksa bir celeron1.8i alıp 3ghz çıkarmak akla mantığa sığmaz para harcamaya değmez ona nekadar overclock yaparsan yap ondan hızlı bilgisayarlar vardır hemde overclocksuz

Benzer Başlıklar

1. kasada sadece sessizlik istiyorum
    promar tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 4
    Son Mesaj: 23.05.2007, 10:30
  2. sessizlik istiyorum...
    pegasus_line tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 15
    Son Mesaj: 14.06.2006, 13:56
  3. Hdd soğutma
    CoMeX tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 10