Bugünlerde web kamerasını güvenlik kamerası üzerine kullanmaya merak sardım.Merakımı gidermek için bir sürü program indirip,kurdum.En sonunda işime yarayacak bir programı sizlere tanıtacağım ve nasıl web kamerasından nasıl güvenlik kamerası yapabilirsiniz.Nasıl başka bir yerden evinizi izleyebilirsiniz onu anlatmaya çalışacağım.
Öncelikle programımızı indirelim.Programımızın adı Yawcam.Ücretsiz bir yazılım ve Türkçe dil desteğide mevcut.Bu programı kullanmayı oldukça kolaylaştıracaktır.

Aşağıdan programı indirelim.
Yawcam programını indir

Programı bilgisayarımıza kuralım ve açalım.Programı kurduğumuzuda dili ingilizce olacaktır.Şu adımları takip ederek programını türkçeye çevirelim.

Setting-Edit Settings-Language seçeneği gidelim.Açılan sayfadan Change diyelim.Açılacak olan yerden yawcam_lang_turkish_0.3.0a.xml dosyayı seçip Open'a tıklayalım.İşte bu kadar programımız Türkçe oldu.

Şimdi sıra geldi web kameramızı güvenlik kamerası yapmaya.Programı açtıktan sonra bize böyle bir ekran gelecektir.Görüldüğü üzere Dosya,ftp,http,yayın ve hareket seçenekleri mevcut.Biz bu seçenekleri buradan kapatıp açabiliyoruz.Baştan yazayım ben bunların ne işe yaradığı.

Dosya:Buradan tam olarak ne işe yaradığını anlamasamda heralde kameranın açıldığı andaki ilk görüntüyü kaydetmeye yarıyor.
Ftp: Buradan kamera görüntülerini ftpnize kaydetmenize yarayan ayarlar mevcut.Ftp kullanıcı adınızı ve şifrenizi yazarak otomatik olarak oraya video ve resim görüntülerinin ftp ye yüklenmesini sağlıyor.
Http:Buradan da yayın ayarlarını yapabilirsiniz.Mesela ekrandan yazı geçirebilirsiniz ya da ekrana resim ekleyebilirsiniz.Bir nevi televizyon izlerken ekranda reklam çıkar ya onun gibi birşeyler yapmanızı sağlıyor.
Yayın:En önemli seçenek burası.Buradan yayını açıp kapatabiliyorsunuz.Programı açtığınızda bu seçeneği açmazsanız görüntüyü internet üzerinden izleyemezsiniz.
Hareket: Bu seçenekte güvenlik kamerası için gerekli.Kameranın önünde ani bir hareket olursa kamera o anın resmini çeker ve hafızasına kaydeder.

Programız açık bir şekilde modemimize giriyoruz.Benim modemin airties olduğu için 192.168.2.1 ip numarasını adres çubuğuna yazarak girdim.
Nat--Port Yönlendirme bölümüne giriyoruz karşımıza aşağıdaki gibi bir ekran geliyor.
Uygulama: Bu kısma uygulamanın adını yazıyoruz.
Hedef İp adresi:Buraya varsayılan ağ adresimizi yazıyoruz.192. ile başlayan ip numarası.
Protokol Tipi: TCP
Wan Portları: 8081
Hedef Lan Portları:8081


şeklinde doldurup etkin seçeneğine tıklıyoruz ve son olarak aşağıdan Kaydet seçeneğine tıklayıp sayfayı kapatıyoruz.Port işlemini tamamladıktan sonra programımızın ayarlarına giriyoruz.Karşımıza aşağıda ki gibi bir ekran gelicektir.Sol taraftan Bağlantı seçeneğine tıklayınca aşağıdaki resimdeki ekran gelecektir.
1- Bu seçenekteki görünen İp adresi bizim varsayılan ip adresimiz değildir.Bu ip modemi kapatıp açınca değişir.Bu ipinizi whatismyip sitesinden öğrenebilirsiniz.Bu ip adresi ile başka bir ağdandan bilgisayarınızı izleyeceksiniz.Başka bir ağ derken şöyle açıklayayım.Kendi evinizde bu programı kurarsınız iş yerinizden izlemek için bu ipi kullanacaksınız.Fakat kendi ağınızdan izlemek için varsayılan ağ adresinizi kullanacaksınız.192. ile başlayan ip adresi.
2-Buradan ise programın size vereceği ve kameranızı izlemek için olan adreslerini öğrenceksiniz.Bu seçeneği son bölümde anlatacağım.
3-Buradan modem ayarlarını yapabilirsiniz fakat fazla karıştırmayın.
Programın ayarları kısmından görüntü ile ilgili her türlü ayarları yapabilirsiniz.Bu kısmı anlatmayacağım karıştırarak bulabilirsiniz.Artık kameramızı hangi adresten izleyebileceğiniz buna geldi.Yukarıdaki resimdeki ikinci seçeneğe tıkladığımızda aşağıdaki sayfaya gidecektir.Buradan yayını izlemek için gerekli adresler yer alıyor.
İlk iki sıradaki ip adresleri görüntüyü başka bilgisayardan izlemek için gerekli olan adreslerdir.Diğer ikiside kendi ağımızdaki bilgisayarlar arasında görüntüyü izlemek için gerekli olan adreslerdir.Örnekle de açıklayayım.Dört bilgisayarlı bir ağınız var.Aynı işyerinde 4 bilgisayar birbirine bağlı.Bir bilgisayarda kamera takılı.Siz diğer bilgisayardan kamerayı izlemek için 192. ile başlayan ip adresini kullancaksınız.
Evinizdeki kamerayı iş yerinden izlemek içinde 85 ile başlayan ip adresini kullanacaksınız.


Artık herşey hazır.Kameramızı başka bilgisayardaz izlemek için.Programın ana bölümünden yayını ve http seçeneğini açtıktan sonra ip adresini girerek her yerden izleyebilirsiniz.

Kaynak: http://www.tanerblog.com/2010/03/web...zlemek-ve.html

Arkadaşlar bu anlatımı kendi blogumda yaptım ve buraya da ekledim.