3 sonuçtan 1 - 3 arası sonuçlar
    savaskanar Misafir

Question Directvobsub ile video kalitesinden bağımsız bir altyazı boyutu mümkün mü?

Selam.

Video oynatıcı olarak WMP, altyazı görüntüleyici olarak da Directvobsub kullanıyorum; Sistemimde herhangi bir kodek pakedi (Yalnızca DivX Create var ki o da orijinal DivX kodeğidir ve MP4, MKV, H264 türü videoları destekler) veya harici bir oynatıcı yok ve kurmayı da düşünmüyorum.

Sorunum kısaca şöyle: İzlediğim videonun kalitesine (Çözünürlüğüne) göre, altyazı boyutu değişiyor ve bu beni rahatsız ediyor. Directvobsub'un bunu önleyici bir seçeneği var mı? Yani, altyazıyı videonun üzerine çizmek yerine, videodan bağımsız sabit bir boyutta görüntülemek istiyorum.

Şimdiden teşekkürler.

Katılım Tarihi
    2003
    Yer
    Ankara

Vidyoların kalitelerine göre ekrandaki görüntülenme boyutları değiştiği için altyazınında bu boyut değişikliğine göre küçülüp büyümesi normaldir. Örneğin 352x288 px bir VCD vidyo dosyası ile 720x576 px bir DVD dosyanın ekrandaki standart görünümlerindeki alt yazıların aynı büyüklükte olmasını bekleyemezsin. Biri diğerinin 4 katından büyüktür. Tam ekran yapacak olursan yazı boyutlarının neredeyse aynı olacağını görebilirsin.

savaskanar Misafir

Öncelikle ilgilendiğiniz için teşekkürler; ama sorunumu tam olarak anlatamadım sanırım. Çözünürlüğü/Kalitesi ne olursa olsun, altyazıyı videonun üzerine (Frame) çizmeyen ve her videoda sabit bir büyüklükte (Puntoda) gösteren oynatıcılar mevcut; Bunun en güzel örneği de, BSplayer'dır. Lakin, dediğim gibi, harici bir oynatıcı bana gereksiz bir yük gibi geliyor ve beni rahatsız ediyor. Directvobsub'da da böyle bir seçenek olmalı diye düşünüyorum; ama göremedim ve ayarlarını bozmamak için çok da fazla kurcalamadım. Tek yaptığım altyazıları biraz basık göstermesini sağlamak (DVD altyazısına benzemesi için...) ve gölge efektini kaldırmak oldu.

Benzer Başlıklar

1. VIDEO BOYUTU KÜÇÜLTME
    ExpectoPatronum tarafından Yazılım forumunda
    Yanıt: 16
    Son Mesaj: 31.05.2012, 12:35
  2. video boyutu düşürme
    rebel_ tarafından Diğer Uygulamalar forumunda
    Yanıt: 2
    Son Mesaj: 16.02.2009, 23:13
  3. W810i video boyutu
    hasan1987 tarafından Mobil Aygıtlar forumunda
    Yanıt: 3