7 sonuçtan 1 - 7 arası sonuçlar

Varsayılan DB deki aynı sütundaki isimleri saydırmak

merhaba arkadaşlar, mesela acsess video.mdb de user tablosunda da kullanici diye bir sütun var. burada kullanıcı adları kayıtlı. mesela

ali
    veli
    sema
    ali
    sema
    zeki

burada 2 tane ali var, iki tane sema var, bir tane veli bir tane zeki. benim amacım şu;

isimler kullanıcı ismi ve giriş yapınca session ile alınıyor. diyelimki ali iki kere kayıtlı demek ali iki kere video yüklemiş. ali giriş yapınca hoşheldin ali yazısı var, hemen onun yanında videolar (2) yazdırıcam yani kim giriş yaparsa sayfa session dan kullanıcı adını alacak ve onu kullanici sütununda arayacak ve kaç kere kayıt edilmiş ise video (2) diye yazdıracak. teşekkür ederim okuduğunuz için.

AriSoft Misafir

Sen bunları isme göre yapmiyicaksın zaten. İki tane tablon olacak. Birisi kullanıcıların bulunduğu tablo ve her kullanıcının bir id'si olacak. Diğer tablonda da videoları barındıracaksın. Videoların bulunduğu tabloda aynı zamanda şöyle bir kullaniciId şeklinde bir alan oluştur. Kullanıcı bir video kaydettiği zaman sen o kullanıcının, kullanıcı tablosundaki id'sini alıcaksın ve video tablosundaki kullaniciId alanına kaydettireceksin. Sen şu şekilde bir kontrol oluşturursan eğer örneğin giriş yapan kullanıcının id'si zaten belli ve aynı zamanda video tablosunda sen bu id'yi, kullaniciId alanında arayıp kaç tane video eklediğini bulabilirsin.

zaman ayırdığınız için teşekkür ederim. yönteminiz benim tasarımıma göre daha profesyonel ben daha manuel başladım işe ve sizin yönteminize dönmem için sanırım önceden benim yöntemim ile kayıt olan kullanıcıları teker teker yeniden kayıt etmem gerek. bu sebepten şimdilik kendi manuel yöntemim ile çözmem gerek yani ayni sütundaki kullanıcıların adlarını saymak. çünkü eğer o sütunda isim varsa mutlaka video eklemişlerdir ve her ekleyişte de aynı sütuna kayıt oldukları için o sütunda bir aratma yapıp benzer isimleri saymam gerek.

burada önemli olan aratmayı isme göre yapmak. mesela ali diye aratıp kaç tane ali varsa ali (3) diye yazdırmak. burada takılıyorum yoksa gerisini geliştirebilirim.

AriSoft Misafir

arama komutu için like kullanılır yani normal videoları çeker gibi select * from tablo_adi where arama_yapilacak_hucre Like '%"Sessiondan_gelen_ad "%' ,şeklinde arama komutunu yazabilirsiniz. length komutuyla kaç tane kayıt bulunduğunu alırsanız sonuca ulaşırsınız.
    En son AriSoft tarafından düzenlenmiştir: 14.06.2011 16:58

öncelikle '%"Sessiondan_gelen_ad "%' şu kod aradığım kod idi çünkü sessionu nereye ekleyeceğim konusunda bana yardım edecek. ikinci olarak aratma değil de saydırmayı nasıl yaparız yani bir başka forumda saydırma komutunu yazmıştı (yazdı ama ben ekleyemedim) arkadaş şöyle mi kullanıcam;

select count(*) as video from user where kullanici='%"Sessiondan_gelen_ad "%';

AriSoft Misafir

kullanici = olmaz yalnız orada Like kullanman lazım. ayrıca bunu da komutun içinde kullanman gerekmez, length komutuyla yapmaya çalış, yani sorguda kullandığın değişkendeki, örneğin sorgu adındaki değişkeni sorgu.length şeklinde kullan, dene yani.

teşekkür butonu yok teşekkürler

Benzer Başlıklar

1. Aynı modemden iki pc deki kota
    sami_3356 tarafından İnternet, Ağ ve Güvenlik forumunda
    Yanıt: 9
    Son Mesaj: 28.04.2009, 23:45
  2. Yanıt: 3
    Son Mesaj: 22.08.2008, 14:15
  3. Yanıt: 2
    Son Mesaj: 14.07.2008, 01:19
  4. kullanıcı isimleri
    isimsiz tarafından İnternet, Ağ ve Güvenlik forumunda