5 sonuçtan 1 - 5 arası sonuçlar
  1. Varsayılan Asus Gtx 780 Ti DirectCu II hakkında görüşlerinizi istiyorum.

Merhabalar. Aklımda çok fazla soru olduğundan önceki yazdıklarımı çok karışık buldum bundan dolayı şimdi yazacaklarımda direk sorulara girmek istiyorum.
    Kısa bir süre önce oyun bilgisayarı topladım fakat aklımda bir kaç sorun var. İlki; Yabancı forumlarda Gtx 780 Ti nin çok fazla önerildiğini gördüm oyun performansı açısından. Bundan dolayı gtx 780 ti almaya karar verdim fakat vatanda düz gtx 780 ti bulamadım ve Asus Gtx 780 Ti DirectCu II OC aldım. Benim sorum şu; Overclock yapmayı düşünmüyorum. Asus Gtx 780 Ti DirectCu II OC kendi kendini overclock layabiliyor mu? Çünkü overclock'u çok zahmetli ve riskli buluyorum. Asusun nasıl bir teknoloji kullandığı hakkında hiç bir fikrim yok fakat GTX 780 Ti'den daha sessiz ve daha performanslı çalıştığı söyleniyor. Eğer overclock'u kendiliğinden yapmıyorsa bile özel bir ürün olduğu için risk yok mudur? Eğer basit bir şey ise belki overclock yapmayı bile düşünebilirim. Onun için biraz yardımınız gerekiyor. İkinci sorum ise tekrardan overclock ile ilgili. Yine forumlardaki öneriler doğrultusunda 4770k aldım fakat bu işlemcinin olayı nedir? okuduğuma göre hız aşırtma yapılabiliyormuş. Peki bu hız aşırtma nasıl yapılır? Hız aşırtma yapmasam bile yüksek performans alabilir miyim? Yoksa daha iyi performans alabilmek için değiştirmem mi gerekli? Bu konuda hiçbir şey bilmediğim ve istediğim bilgileri bulamadığımdan biraz hayal gibi geliyor ama umarım kendisi otomatik olarak overclock yapabiliyordur. Son sorum ise; Çoklu monitör nasıl kullanılır? birbirine nasıl bağlanılır?

Gerçi şimdi bile bir hayli karışık oldu yani kusura bakmayın elimden geldiği kadar toparlamaya çalıştım ama bu kadar olabildi. Umarım en yakın sürede cevaplayabilirsiniz
    En son Dreamcore tarafından düzenlenmiştir: 01.04.2014 02:40

1 - ) Zaten duz GTX 780 Ti cok zor bulursun. GPU ureticileri cip'i uretirler, ilgili cipten ekran karti formasyonunu yan firmalar anlasmali olarak saglarlar. Asus DirectCU II OC , Asus'un kendi urettigi ozel bir mimari ile sogutma ( DirectCU II - Iki adet farkli dongudeki alasim ile saglanan mimari ) ve fabrika cikisli Overclock ( OC bu anlama geliyor ) sunmaktadir. Ornegin Gigabyte 'in da Windforce 3x OC edition'i vardir. Yine ayni mantik ile Gigabyte mimarisi ile 3 fanli sogutma ve kendiliginden OC yapilmis olarak satilir. Kendi kendini overclock'lamaktan ne kastettiginizi tam anlamasam da, ASus ekran kartlari ile birlikte GPU Tweak adinda bir yazilim gonderir, bununla ekran kartinizi OC yapabilirsiniz. Ancak dedigim gibi 780 Ti su anda Nvidia'nin en performansi ekran kartlarindan bir tanesi ve Asus zaten bunu fabrika cikisli OC yaparak gonderiyor. Bu sebeple ben yerinizde olsaydim ek olarak OC yaparak sicaklik problemini yasama riskini arttirmaz, kartimin omrunu uzun tutardim.

2 -) Islemci OC biraz daha farklidir. RAM'leriniz de bu durumdan etkilenecektir, ana kartinizin da ilgili OC islemine olanak saglamasi gerekmektedir. Tabi cok iyi de bir sogutma. Sisteminizi tam olarak belirtirseniz daha detayli yardimci olunabilir. Ozellikle Anakartin ve RAM'lerin destekledigi frekans araligi ve anakartin islemci voltaji araligi bakimindan.

3 -) Coklu monitor teknolojisi AMD'nin daha tecrubeli oldugu bir alan olsa da ( Eyefinity adi ile ), Nvidia kartlarinda Surround olarak gecmektedir. 780 Ti ekran kartinin HDMI cikisina bir monitor, standart cikisina da baska monitor bagladiktan sonra Nvidia yazilimindan Surround'i aktive etmeniz yeterli olacaktir. Aslinda cok basit bir islem. Ancak coklu monitor destegi ekran karti uzerindeki baskiyi arttirir ve oyun performansi icin coklu monitor kullanmak icin 3 monitor optimum olanidir. 3 monitor icin de birden fazla ekran karti kullanmak isteyebilirsiniz. Bu durumda ekran kartlarini birbirine ozel bir aparat ile baglamalisiniz. Bu teknolojinin adi da Nvidia SLI ' dir. ( Scalable Link Interface )

3. Varsayılan

Asus GTX 780 Ti DirectCu II
    Intel i7 4770k
    Corsair h100i sıvı soğutma
    16 gb (2x8gb) Trident X DDR3 2400Mhz
    Maximus VI Extreme Intel Z87 Soket 1150 DDR3 3100MHz

Sistemimden birkaç tanesi bunlar. Yine aklıma takılan birden fazla soru var. Aklıma takılan en büyük soru da şu; Bu bahsettiğimiz ekran kartı 780 ti ile eşit sayılabilir mi? yani eğer oc olayını ortaya katmasaydık gtx 780 ti ile aynı performansı sağlayabilir mi? "Grafik işlemci hızlarına, voltajlara ve video-bellek saat hızlarına gerçek zamanlı olarak ince ayar yapabilme bu ayarlardan sadece birkaçı." Yani tek özelliği sanırım overclock değil. Bu ayarlar ne gibi işime yarayabilir? İşlemciye geldiğimizde overclock yapmayacak biri olarak 4770k'yı mı tercih etmeliyim? Benim istediğim hiçbir oyunda asla kasma olmaması ve yüksek fps alabilmem. Yıllarca abzürd bir bilgisayar kullandığım için (gerçi ara ara parçalarını değiştirdim) artık sıkıldım bu kasmalardan. 4770k yerine başka bir işlemci seçmem mi doğru olur yoksa bununla da yüksek performans alabilir miyim? Herhalde 4770k kullananların hepsi overclock yapmıyordur. Yani bu doğru bir seçim mi? Monitörde ise şimdilik 2 monitör kullanmayı düşünüyorum. Yazılımlar hakkında en ufak bir fikrim yok fakat nasıl yapıldığını bulabilirim herhalde. Aslında eğer siz bir örnek verebilirseniz çok sevinirim. İleride üçlü monitör kullanmayı düşünüyorum fakat bu bilgisayarı çok zorlar mı? Merak ettiklerim sanırım bu kadar. Cevap için gerçekten teşekkür ederim.

Bahsettigim ekran karti 780 Ti ' nin tipatip aynisi. Aynen o. Nvidia ne urettiyse o. Aynen Nvidia'nin fabrika cikis karti : )

Yalnizca dedigim gibi, Nvidia GPU ureten firmadir, ekran kartini ureten yardimci markalar ile calisirlar. Yani Asus 780 Ti ile Gigabyte ya da EVGA arasindaki tek farklilik sogutma ve fabrika tarafindan belirlenmic OC ayaridir. OC olayini araya katmasaydik eger, 780 Ti ile ayni performansi gosterecekti, zira zaten bu kart 780 Ti GPU'su kullaniyor.

http://forums.evga.com/tm.aspx?m=2069079

Yukaridaki linkte, EVGA GTX 780 Ti ile oyunlari test eden birinin ortaya koydugu sonuclar var. Sizin islemciniz farkli oldugu icin 3-5 fps farklilik gosterecektir ama asagi yukari elde edeceginiz performans buradaki gibi olacak. Su anda piyasadaki en iyi kartlardan bir tanesine sahipsiniz. ( Asagidaki link 1 Nisan'da guncellenmistir, yani tam da bugun )

http://www.videocardbenchmark.net/high_end_gpus.html

Bu linkte muhtelif Yuksek seviye kartlar ve onlarin performanslari var. Ayrica burada salt GPU gucune gore degerlendirilmis, sizinki Overclock edildigi icin daha da performansli olacaktir. Ben 2 tane GTX 760 kullaniyorum, 1 tanesu Asus digeri Gigabyte ve Asus'ta 2 tane fan olmasina ragmen hep bir kac derece daha soguk oldugunu gozlemliyorum. Tabi bu kasadaki konumuna gore de degisebilir. Ayrica Gigabyte'in OC miktari biraz daha fazla.

Islemcinize gelirsek, o konuda da soyle bir arastirma var: http://www.ocaholic.ch/modules/smart...hp?itemid=1164

Ayni sistemin farkli islemcilerle benchmark edilmesi sonucunda ortaya cikan sonuclar, benchmark ve oyunlara gore ayrilmis. Siz de goreceksiniz ki 4770k cok yuksek performans veriyor. Bence overclock edip de bu guzel islemcinin omrunu kisaltmaya cidden luzum yok. Bu sistem ile herhangi bir oyunu cok rahat oynarsiniz, muhtemelen en cok Metro Last Light oyununda yer yer 20-30 fps ye dustugunu gozlemlersiniz , geri kalan her oyun icin cok iyi performans alirsiniz. Zaten epey pahali bir sistem : ) Ama yillarca absurd bilgisayar kullanip da kendi sistemini kurmanin nasil bir his oldugunu anliyorum, ben de ilk maasimi alir almaz hemen bilgisayar toplamaya girismistim yillardan sonra.

Simdi efendim, Overclock yazilimlarina gelince, bunlari internetten legal bir sekilde gayet kolay bulabilirsiniz. Nasil kullanilacagini da cok rahat bulabilirsiniz, pek cogu icin minimal duzeyde teknik bilgi yeterli olacaktir. Intel islemcileri icin ve Asus ekran kartlari icin yazilimlar mevcut. Ayrica Asus Maximus overclock icin cok basarili bir anakart, sadece ASUS'un overclock yazilimlari bile isinizi gorur. Ama benim nacizane tavsiyem boyle bir sistemi overclock edip hic riske sokmayin. Yani zaten hizli giden bir arabayi, daha da hizli gidebilmek icin zorlamaya gerek yok. Elbette bunlar benim fikrim, sonucta bu bir zevk isi.

3'lu monitor ekran kartina yuk bindirecektir biraz. Duruma gore kasilmalar gozlemlersiniz, 5760 x 1080 cozunurlukte akici bir oyun deneyimi kolay degil, bu sebeple 3 lu monitor icin belki 1 tane daha 780 Ti almayi dusunebilirsiniz. Ana kartiniz buna musait. Tabi guc kaynaginizin da musait olmasi gerekiyor, ama onun da musait oldugunu dusunuyorum.

Yazilim icin ornek size soyle bir video ve soyle bir download linki verebilirim : http://www.asus.com/support/Download/9/13/GPU_Tweak/36/
    Video ( Turkcesini bulamadim ama fikir vermesi acisindan ) :http://www.youtube.com/watch?v=hRR64a8dgF4
    En son mephala tarafından düzenlenmiştir: 01.04.2014 17:36

5. Varsayılan

Tekrar ve tekrar teşekkür ederim! çok yardımınız dokundu

Benzer Başlıklar

1. Sizce Asus GeForce GTX 660 Ti DirectCU II TOP nasıl?
    police66 tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 3
    Son Mesaj: 02.09.2012, 10:46
  2. Asus HD6950 Directcu II hakkında...
    Sergeen tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 3
    Son Mesaj: 04.08.2011, 20:54
  3. ASUS hd6850 overclock YARDIM!! (DirectCU)
    gfight tarafından Overclock ve Modifikasyon forumunda
    Yanıt: 15
    Son Mesaj: 19.06.2011, 16:24
  4. Raid hakkında görüşlerinizi almak istiyorum
    apem tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 4
    Son Mesaj: 05.02.2009, 18:13
  5. web sitem hakkında görüşlerinizi istiyorum
    isostar tarafından Web İnceleme forumunda
    Yanıt: 11
    Son Mesaj: 22.11.2004, 17:42

Gönderim İzinleri