Uzun süredir bu işi yapan ve devam etmekte olan biri olarak, ÖZEL GÜVENLİK sektöründe çalışmak isteyen veya tecrübesi az olanlar için bu yazıyı hazırladım. Gerek kendim, gerekse bu işi uzun yıllardır yapan arkadaşlarımın tecrübelerine dayanarak en DOĞRU ve en DOBRA şekilde SORU-CEVAP olarak hazırladığım bu yazının ilgilenenler için faydalı olacağı inancındayım.
1. Özel Güvenlik Görevlisi hangi kanuna göre görev yapar?
· 5188 sayılı kanuna göre görev yapar
2. Özel Güvenlik Görevlisinin hukuki durum ve sorumluluğu nedir?
· Özel güvenlik görevlisi görev sırasında kendi işlediği ya da kendisine karşı işlenen suçlarda KAMU GÖREVLİSİ (DEVLET MEMURU) gibi değerlendirilir. Yani siz görev sırasında suç işlerseniz alacağınız ceza sade vatandaşın 2 katı, size karşı biri suç işlerse onun alacağı ceza sade vatandaşın alacağının 2 katı. Siz bu yasal gerçeğe dayanarak kimseye efelenmeyin, Türkiye de işler öyle yürümüyor.
3. Görev sırasında görevimi kasıtlı veya kasıtsız ihmal etmem sonucu olay olursa ne olur?
· Bu soruya birçok arkadaş “Ben yıllardır bu işi yapıyorum bişey olmaz” şeklinde cevap vermektedir. Fakat işin aslı öyle değildir. Bakınız, Savcı Mehmet Kirazın öldürülmesi. Kapıdaki Özel güvenlik arkadaşın gördüğü soruşturma devam ediyor. Arkadaş ağır para veya kısa süreli hapis cezası alabilir. Olayın büyüklüğü, sizden şikayetçi olan olup olmadığı, olayı inceleyen savcının sizinle ilgili tutumu bir olay sonrasında sizin karşılaşabileceğiniz hukuki yaptırımların derecesini belirleyecektir. Hiçbir güvenlik şirketi böyle bir durumda sizin arkanızda durmaz, bunu bilerek hareket edin.
4. Özel Güvenlik çalışma saatleri ve ücreti ortalama ne kadar?
· Devir PARA devri olunca herkesin ilgilendiği en önemli soru budur. Ben ANKARA da çalışıyorum. Ankara için 2015 yılı MAAŞ ortalaması 1200 – 1550 tl (yol+yemek dahil) arasındadır. Ücreti belirleyen kriterler; şirket-vardiya tipi-görev yapılan yer. Çalışma süresine gelince: 8 saatlik vardiyalar (6 gün çalışma 1 gün izin), 12 saatlik genel vardiyalar (2 gündüz 2 gece 2 izin), 12 saatlik yüksek maaşlı gündüz vardiyası (6 gün çalışma 1 gün izin), 12 saatlik gece vardiyası (1 gün çalışma 1 gün izin). 12 saatlik gece vardiyası genelde 13 -14 saat arası olduğundan bazı insaflı şirketlerde 1 gün çalışma 1 gün izin olur (denk gelirse çok iyi). Sürekli gece vardiyası BEKAR arkadaşlara veya eşi buna razı olan EVLİ arkadaşlara kafa dinlemek açısından şiddetle tavsiye edilir. Saat bazında ise bir güvenlik görevlisi ayda en az 200 en fazla 250 saatlik bir çalışma yapar. Gün bazında ise 20 – 26 gün arasındadır.
5. Özel Güvenlik görevlisi sürekli ayakta mı görev yapar?
· Tabi ki hayır fakat hemen sevinmeyin. Ayakta görev yapılan yerlerde (Örneğin AVM) 8 saatlik gündüz vardiyalarında genellikle her 2 saatte bir 20 dk istirahat verilir. 12 saatlik gündüz vardiyalarında her 1,5-2 saatte bir 30 dk istirahat verilir. Eğer personel sayısı yeterli bir yerde iseniz her 1 saatte 30 dk istirahat kullanabilirsiniz. Gece vardiyalarında büyük çoğunlukla istirahat olmaz. Sonuçta 6 ile 10 saat arasında ayaktasınız, bel-omurga-varis-kilo problemi yaşamanız oldukça yüksek.
6. Özel Güvenlik işinde görev yapılacak ve görev yapılmayacak yerler?
· Askerlikte derle ki “ Yer değil, Komutan önemli”. İşte bu işte de yaklaşık olarak böyle. Ama illa ki bir sınıflandırma yaparsak:
· Görev yapılmayacak yerler ( AVM, DEVLET HASTANELERİ, BÜYÜK ŞANTİYELER, PARKLAR, KAVGASI BOL BAZI ÜNİVERSİTELER, SİTELER)
· Görev yapılacak yerler ( ŞİRKETLER, KAMU BİNALARI, ELÇİLİKLER, BANKALAR, ELÇİLİK KONUTLARI, ÖZEL ÜNİVERSİTELER, ÖZEL HASTANELER, DERNEK VEYA SENDİKALAR). Yani kalabalıktan uzak durun.
7. Özel Güvenlik sektöründe yükselme imkanı varmı?
· Hizmet sektöründe yükselme dendiğinde bulunduğunuz yerden bir merdiven yukarı çıkma yükselme ise bu sektörde de o kadar yükselirsiniz. Özel güvenlik görevlisi iken vardiya amiri olabilirsiniz. Kimi şirketler bunu proje sorumlusu, proje şefi gibi tabirlerle süsleyip püslese de maddi olarak 200-300 tl fark olur. Eğer sorumlu olduğunuz kişilerle ilişkilerinizi otorite-dostluk dengesi kurarak yürütmezsiniz işiniz zor. Onun dışında daha üst pozisyonlar için Emniyet ve Asker kökenli kişiler seçilir. Bunun nedeni otoriter olmaları ve bu kurumlara şirketin işi düşerse tanıdıkları olan birilerinin olması gerekliliği.
8. Özel Güvenlik görevlisinin silah kullanma yetkisi ne şekilde?
· Bir güvenlik görevlisinin en istemeyeceği durumdur. Zor kullanma derecesinin en son aşaması kabul edilir. Örnek verecek olursak; eğer bir kişi size yumruk, sopa, çakı ile saldırırsa ve siz silah kullanırsanız indirimli hapis cezası almanız kuvvetle muhtemel. Ancak saldırınlar çok kalabalık ise, daha etkili kesici veya yaralayıcı aletlerle saldırı söz konusu ise, ateşli silahla saldırı söz konusu konusu ise kısaca hayati tehlike durumu varsa yaralama amaçlı kullanabilirsiniz. Böyle bir durumda saldıran ya da saldıranlar arasında ölen olsa bile ceza almazsınız.. Tavsiyem kaçma imkanı varsa kaçın başınızı derde sokmayın.
9. Özel Güvenlik görevlisi özlük haklarında genel durum?
· Şirket seçiminde merdiven altı (100 kişiden az çalışanı olan) şirketleri tercih etmezseniz MAAŞ konusunda pek sıkıntı olmaz.. Ancak İZİN konusunda aynı şeyi söyleyemem. En kurumsal şirkette bile YILLIK İZİN hakkınızı YAZ AYLARINDA kullanamayabilirsiniz. Bunun nedeni sektörde personel sirkülasyonu ve sıkıntısı.
10. Özel Güvenlik görevlisine görevi dışında başka işler yaptırılıyor mu?
· Maalesef evet.. Bu da denetimin sözde olmasından ve kanunun uygulanmamasından kaynaklanıyor.. Başlıca yaptırılan işler bahçe sulama, fatura yatırma, valelik, evrak götürme, kargo hazırlama, müşterilere yardım, bazı sekreterlik işleri bunlar aklıma gelenler.. Aldığınız ücret tatmin edici ise bunları yapmaktan gocunmayın derim, değilse yapmayacağınızı söylemekten çekinmeyin.
11. Özel Güvenlik sektöründe neden taşeron çalışma var?
· Asıl işverenin uğraşmak istememesi, tazminat ve izin gibi özlük haklarından kurtulmak istemesi ve sorumluluğu başkasına atma isteği vs.
12. Özel Güvenlik görevlilerine tavsiyeler nelerdir?
· Uyanık ve dikkatli olun
· Çalışma hayatının en alt basamağında olduğunun farkında olmayıp, amir veya yöneticilere dalkavukluk eden ucuz kişilerle fazla muhatap olmayın. Onların yanında fazla konuşmayın.
· Görevi teslim aldığınız kişiye güvenmiyorsanız teslim almadan önce eksik veya sorun var mı kontrol edin.
· Haklı olduğunuz ve doğruyu yaptığınız konuda amir veya yöneticilerin SAVUNMA-SÖZLÜ UYARI-YAZILI UYARI tehditlerinden korkmayın
· İşinizi savsaklamayın fakat çok fazla da GÖREV ADAMI olmayın (Şener Şen Namuslu filmindeki gibi). Nedeni, şirketler severiz dese de GÖREV ADAMLARI pek sevilmez.
· Nabza göre şerbet bu işin altın kuralıdır. O nedenle en kıl olduğunuz veya en serseri tipteki insana bile EFENDİM-BEYEFENDİ-HANIMEFENDİ şeklinde yaklaşıp pohpohlayın.
· Sakin olun ve takıntılı olmayın
· Görev sırasında yaptığınız küçük hata ve yanlışlara çok fazla takılmayın. Tecrübe böyle kazanılır. Yeter ki çok büyük hata yapmayın (Görevde uyumak, arkadaşlarla kavga etmek, insanlara taciz-küfür vb hareketlerde bulunmak, xrayden bomba geçirmek vs.)
YAZIYI OKUYAN HERKESE TEŞEKKÜR EDEREK BİTİRİYORUM