4 sonuçtan 1 - 4 arası sonuçlar

Varsayılan Donanıma veya Yazılıma bağlı mavi ekran hataları

Merhaba arkadaşlar süreklilik arz eden bir sıkıntım var:
    bundan 6-7 ay önce bilgisayar durduk yere açılmamaya başladı (bir güncelleme sonrası mı şu anda hatırlamıyorum). bilgisayar çalışıyor görüntü alamıyordum. ilk olarak hdmı kablosunu değiştirmekle başladım (25 lira) düzelmeyince powerda sıkıntı olduğunu düşündüm. bilgisayarcıya götürünce yeni 350 lik power takınca düzeldi dedi hdd'yi falan kontrol etti bir sıkıntı yok dedi ve hediye format ve bios güncellemesiyle beraber 200 liraya mal ettik neyse eve gelip kullandım iki veya üçüncü açıştan sonra bilgisayar açılıyor ekran kartı ve işlemci fanları dönüyor fakat ekrana görüntü gelmiyor sinyal yok uyarısı alıyordum. yani yine eski haline dönmüş oldu. 3 ay geçici görevle başka yerde olduğum için o sürede zaten bilgisayarı anca o kadar kullanabilmiştim. o yüzden yeni bir sorun olamazdı. ikinci kez bilgisayarı başka bir bilgisayarcıya götürdüm. bilgisayarı söküp taktıklarını bir sıkıntı olmadığını bir kaç kez çalıştırdıklarını söylediler. statik elektiriğini aldık sorun yok dediler. powerım da çalışmasına rağmen 350'lik powerın sistemi iyi besleyemeyeceğinden bahsettiler ki gerçekten de doğruydu. ben de o gazla beraber kasayı da değiştim. ne de olsa 3 ay sonra bilgisayarımı kullanabilecektim onun sevinci de toplam kasa+power 410 liraya patladı. bilgisayarı aldım geldim eve 3 gün hiçbir sıkıntısız çalıştıktan sonra yine aynı hatayı vermeye başladı. bilgisayar açılıyor bir süre sonra ekran donuyor. ekran donmadan önce saliselik gidip geldiği de oluyodu. o zaten donacağının ön habercisi oluyor artık. bazen 5 dk bazen 1 saat. cpu, gpu fanlar çalışıyor donuk kalıyor ekran öyle. mavi ekran falan vermiyor. tekrar 2. gittiğim bilgisayarcıya arayıp ulaştığımda ise sorunun evin elektirinde olabileceğini söyledi çünkü sistemimi çok kez çalıştırmıştı. tabi buna bağlı olarak bilgisayarı bir ay gözden çıkardım sıkıldım sonrasında elektirikçi çağırdım baktı etti bi sıkıntı çıkmadı herşey normaldi 50 lira da ona verdik tabi gönlü kalmasın 685 liradan gidiyorum kaçırmayınız. bu arada bnde boş durmadım. ramleri falan başka bilgisayarlarda denedim açıldı bilgisayarlar ama uzun kullanım yapamadım doğal olarak başka bilgisayarda. daha sonra aida64 testi yaptım belki termal macunlardandır diye. yük verince bilgisayar kendini kapadı test yapamadım. ilk mavi ekranımı bu noktadan sonra almaya başladım. sonra açtım yaptı test kafasına göre takılıyo yani. dedim başka bir bilgisayarcıya götüreyim o da abi windows 10 a geçenlerde böyle sıkıntılar oluyor dedi windows 7 yükledi aradı bilgisayarın açılıyo sıkıntı yok dedi. iyi dedim aida64 ile bi stabilite testi yap gene cortladı tabi. aida64 ile işlemci sıcaklığı 100 leri buluyordu. sonra işlemcinin termalini yeniledim ekte ekran görüntüsünü vercem sıcaklık düşmesine rağmen değişen bir sonuç olmadı. sonra dedim madem öyle ekran kartını açıp onun termalini de yenileyim yok bana mısın demedi. ama donanımları söküp takınca donma süresi uzuyor baya 5-6 saat kadar. ekran karının termalini dün değiştim baya oyun falan açtım performans aldım aida64 ile rapor oluşturdum vs herşey halloldu dedim (tabi içten içe biliyorum olmayacağını) bu sabah yine açıldığı gibi dondu. aça kapa aç kapa sabah bir kaç deneme sonrası en son donmadan bir 5 dk çalıştırdım ve büyük ihtimalle o donamadan bilgisayarı kapatıp işe geldim. ha bu arada bir de topraklamalı piriz aldım o arada 735 lira harcayıp 6-7 ay sinir harbi yaşadım. yardımlarınızı bekliyorum.
    sistemim:
    anakart: asus p8h61 m le rev 2.0
    gpu: asus amd r9 270x 2gb
    cpu: intel i7 3770
    ram: 12 gb ddr3 kingston 1333
    minidump dosyam: https://yadi.sk/d/GHVpyL-q3T67de
    aida64 raporu: https://yadi.sk/d/M7f4Cvug3T6wJG

aida64 stabilite testi :

öncelikle geçmiş olsun diyeyim. r9 270x gibi 180 wattlık bi kartın bulunduğu ve neredeyse yükte 350 watt çeken bi sisteme 350'lik power takan embesillerden uzak durmanı tavsiye ederim. kasayla beraber aldım dediğin psu hakkında bir şey yazmamışsın.

şunları yapmanı istiyorum:

-kasanın yan kapağını açtıktan sonra psu nun yan tarafında bulunan etiketin fotosunu çekerek buraya koy. özellikle fotosunu istiyorum.

-anladığım kadarıyla kasanda 8 ve 4 gb olmak üzere iki ram var. speccy indir ve ram bölümünden slot#1 ve slot#2 nin ss lerini buraya koy.

-speccy de summary kısmının ss sini buraya koy.

-hwmonitor indir ve kur. hwmonitorü çalıştırdıktan sonra kapatmadan arka planda açık bırak. pc saliselik gidip geliyor dediğin şey olunca bilgisayar donmadan önce alabilirsen bi ss alıp buraya koy. eğer alamazsan pc yi çok kastırmayan bi oyunu bir süre çalıştırarak ss almaya çalış. fakat donmadan hemen önce almayı başarabilirsen daha iyi olur.

-ramleri yerlerinden çıkar. sadece 8 lik rami 1. slota takarak test et donma olup olmadığına bak. sonra 8 lik rami yine tek başına 2. slota takarak test et. daha sonra 4 lük rami tek başına 1. ve 2. slotlara takarak test et.

ss leri ve sonuçları buraya yazarsan belki çare bulunur.

@anadol:

- Speccy de summary nedir bilmiyorum ama sistem özellikleri gibi birşeyse aida64 linklerinde bütün herşey mevcut.

- Ups'yi yazmadığımın farkında değildim. Fsp600 60 ahbc

- Ramler 8+4 şeklinde. Ramleri o şekilde denedim zaten donma olduktan sonra. Hatta 8 gb olan rami 1. slota takıp denedim. bi 5-6 saat açık kaldı. Fifa 18 açtım, yüklemeler yaptım aida64 stabilite testi yaptım vs sıkıntısız çalıştı. Aha dedim sıkıntı ramdeymiş. ama sonra bilgisayrı yeniden açtığım zaman aynı sıkıntı yeniden oldu.

- minidump dosyalarından anlıyor musunuz? orda ekran kartı ile sıkıntı olabileceğine dair bişiler var sanırım umarım ondan dolayı değildir. en pahalı donanım o zaten işlemciden sonra.

ramleri değişip tekrardan bi deniycem bakalım.

Alıntı Orijinalini Gönderen: ANADOL Mesajı Görüntüle
    öncelikle geçmiş olsun diyeyim. r9 270x gibi 180 wattlık bi kartın bulunduğu ve neredeyse yükte 350 watt çeken bi sisteme 350'lik power takan embesillerden uzak durmanı tavsiye ederim. kasayla beraber aldım dediğin psu hakkında bir şey yazmamışsın.

şunları yapmanı istiyorum:

-kasanın yan kapağını açtıktan sonra psu nun yan tarafında bulunan etiketin fotosunu çekerek buraya koy. özellikle fotosunu istiyorum.

-anladığım kadarıyla kasanda 8 ve 4 gb olmak üzere iki ram var. speccy indir ve ram bölümünden slot#1 ve slot#2 nin ss lerini buraya koy.

-speccy de summary kısmının ss sini buraya koy.

-hwmonitor indir ve kur. hwmonitorü çalıştırdıktan sonra kapatmadan arka planda açık bırak. pc saliselik gidip geliyor dediğin şey olunca bilgisayar donmadan önce alabilirsen bi ss alıp buraya koy. eğer alamazsan pc yi çok kastırmayan bi oyunu bir süre çalıştırarak ss almaya çalış. fakat donmadan hemen önce almayı başarabilirsen daha iyi olur.

-ramleri yerlerinden çıkar. sadece 8 lik rami 1. slota takarak test et donma olup olmadığına bak. sonra 8 lik rami yine tek başına 2. slota takarak test et. daha sonra 4 lük rami tek başına 1. ve 2. slotlara takarak test et.

ss leri ve sonuçları buraya yazarsan belki çare bulunur.

Sorun 8 gb'lık Ram'dan kaynaklanıyormuş. Memtest ile Ram'leri kontrol ettim o şekilde buldum. Sorunlu Ram'i çıkarınca da sorun çözüldü. Teşekkürler.
    En son yuemti tarafından düzenlenmiştir: 23.03.2018 08:37

Benzer Başlıklar

1. Mavi ekran hataları
    yasago tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 2
    Son Mesaj: 02.10.2014, 14:05
  2. Mavi ekran hataları
    nickbaron22 tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 2
    Son Mesaj: 31.01.2014, 18:50
  3. Mavi ekran hataları
    kmgr_x tarafından Yazılım forumunda