6 sonuçtan 1 - 6 arası sonuçlar

Varsayılan Hdd bed sector ve pc açılmama

Arkadaşlar benim elimde 500 GB bir hdd var bozuk bir pc den söktüm bunu harici disk yapmak istiyorum ama ilk 20 GB lik alanda bed sektor ler var format atar gibi diski silip 20 gb ayırıp kalanıda tek parça olarak ayırıp harici olarak kullanmak istiyorum ama pc hata veriyor bunu görmezden gelerek nasıl format ekranına kadar gelebilrim.

ilk 20 gb yi tamamen görünmez bir şekilde kapatabilirmiyim

şimdi ilk 20 g de hata olduğunu nasıl biliyorsun diyenler olabilir başka bir pc de harici olarak taktım sildim ve tarama yaptırdım ilk 15 gb civarında hatalar buldu garanti olsun 20 diyelim

• İşlemci : Pentinium Dual - Cure CPU T4300 @ 2.10 GHz
    • RAM : 3072 MB Ram
    • Ekran Kartı : NVIDIA GeForce GT 220M
    • İşletim Sistemi : Windows 7 Ultimate

Katılım Tarihi
    2003
    Yer
    Ankara

Öncelikle bad sektörlerin tam olarak nerelerde olduğundan emin olun, benzer bir işlemi bir kaç sene önce HDTune ile tam tarama yaptırarak yapmıştım HDD'yi hala kullanıyorum. Bozuk yerlerin yerini kesin olarak tespit ettikten sonra EASEUS Partition Master vb. bir program ile HDD'deki bölümleri komple silin (Windows disk yönetimi de olur), HDD'yi tanımsız bölümler halinde ikiye bölün, bölümlerin boyutlarını ayarlayın, sağlam bölümü NTFS olarak biçimlendirin. Bozuk bölüm tanımsız kalacağından disk yönetimi dışında görünmez olacaktır.

Alıntı Orijinalini Gönderen: DETONATOR Mesajı Görüntüle
    Öncelikle bad sektörlerin tam olarak nerelerde olduğundan emin olun, benzer bir işlemi bir kaç sene önce HDTune ile tam tarama yaptırarak yapmıştım HDD'yi hala kullanıyorum. Bozuk yerlerin yerini kesin olarak tespit ettikten sonra EASEUS Partition Master vb. bir program ile HDD'deki bölümleri komple silin (Windows disk yönetimi de olur), HDD'yi tanımsız bölümler halinde ikiye bölün, bölümlerin boyutlarını ayarlayın, sağlam bölümü NTFS olarak biçimlendirin. Bozuk bölüm tanımsız kalacağından disk yönetimi dışında görünmez olacaktır.

Teşekkürler PC açmadan yada harici olarak takmadan önce Bios Yoluyla yapmanın bir yolu varmı?

Çünkü Bu Konudan Kaynaklı Bilgisayarım Şuan Açılmıyor
    En son AmIEviL tarafından düzenlenmiştir: 11.07.2018 16:12

Alıntı Orijinalini Gönderen: AmIEviL Mesajı Görüntüle
    Teşekkürler PC açmadan yada harici olarak takmadan önce Bios Yoluyla yapmanın bir yolu varmı?
    gparted (live cd/usb) işini görür: https://gparted.org/

Alıntı Orijinalini Gönderen: DETONATOR Mesajı Görüntüle
    Birde Bu İşlemleri yaptım bozuk olarak düşündüğüm bölümleri sildim ve ayrılmamış olarak bıraktım yeniden hd tune ile taratsam o kapalı yerleri tarar mı doğru mu kapattım öyle anlaya biliriz bence ?

Katılım Tarihi
    2003
    Yer
    Ankara

HD Tune HDD'deki bölümlere bakmaz hepsini tarar. Error Scan sekmesinde Quick Scan işaretli olmadan tarama yaptıracaksınız, işlem biraz uzun sürecektir. Quick Scan yaptırırsanız bozuk bölümlerin hepsini algılayamayabilir. Tam tarama yaptırdıktan sonra pencerenin sağ tarafında bulunan Legend yazan yerde her bir dikdörtgenin kaç Mb'ta karşılık geldiği yazar. Kırmızılı dikdörtgenlerin baştan kaça denk geldiğini sayıp bu değerle çarparsanız bozuk kesimlerin hangi aralıkta olduğunu tespit edebilirsiniz. Bir kaç Gb emniyet payıyla o kısımları tanımsız bırakmanız yeterli.

Benzer Başlıklar

1. No boot sector on internal hrd drive.Boot sector error
    bilgenet60 tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 5
    Son Mesaj: 31.07.2011, 16:03
  2. Bad Sector!!!
    bengezginci tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 59
    Son Mesaj: 28.11.2009, 00:25
  3. Bad Sector mü?
    CrazyShark tarafından İnternet, Ağ ve Güvenlik forumunda
    Yanıt: 1