Sayfa 1 / 2 12 SonSon
17 sonuçtan 1 - 10 arası sonuçlar

Varsayılan Laptop Çalışırken Şarj Almıyor

Merhaba.

Elimde 7 yılını tamamlamış, 8. yılında olan bir Packard Bell TS11-HR-501TK var. Yoğun kullandım. Şu ana kadar çok çok ciddi bir problemle karşılaşmasam da son karşılaştığım problemi bir türlü çözemedim.

Batarya ile çalışırken biliyorsunuz ki bataryayı şarj etmem gerek Bilgisayarı kullanırken aynı zamanda adaptörü taktığımda hem batarya ışığı hem de güç ışığı yanıp sönmeye başlıyor ve batarya şarj olmuyor. Gücü direkt adaptör üzerinden de almadığı için bataryayla kullanıyorum yani bu durumda. Çok çok nadir olsa da olması gereken gibi çalıştığı oluyor; hem batarya şarj olurken hem de bilgisayarı kullanabiliyorum. Çok çok nadir oluyor bu tabii ve neden olduğu hakkında bir fikrim yok. Şarj soketine kabloyu tak çıkar yapa yapa şarj aldırıyorum, eğer canı isterse tabii.

Bilgisayar kapalıyken ise bataryayı şarj edebiliyorum ama ara sıra yine yanıp sönme problemi oluyor. Yani bilgisayarı kapatıp adaptörü taktım diyelim. 10 dk. şarj olup batarya ışığı yanıp sönmeye başlayabiliyor. Ya da dolana kadar şarj da olabiliyor. Tamamen şans herhalde. Yine de genelde şarj oluyor tamamen.

Kısaca sorunum laptop ın çalışırken şarj almaması. Hem çalıştırıp hem laptop ı şarj edemiyorum.

Sorunun nedeni ne olabilir? Şu an bilgisayarı kapatıp şarj edip daha sonra batarya bitene kadar kullanabiliyorum ancak bu durum da çok verimsiz (bataryada şarj varsa hiçbir sıkıntım yok kullanım konusunda). Acil bir şey olsa ve bilgisayar gerekse bittim. O yüzden bilgisayarı genelde tam şarjda bekletip acilse kullanıyorum diyebilirim şu anki durumda.

Not: Elimde iki adaptör, iki batarya var. Sonuç hepsinde aynı maalesef.
    Not: Bilgisayarın içi temiz, termal macun vs. yeni. Onda da sıkıntı yok.
    Not: İki işletim sistemi kurulu bilgisayarda ve ikisinde de durum aynı. Yazılımsal da değil sanki.
    Not: Aslında birkaç ay önce de problem vardı, kapalı veya açık bir türlü şarj almıyordu bilgisayar; zar zor aldırıyordum şarj soketiyle oynaya oynaya. Servise gittim ve şarj sistemi mi desem neyse o kısmı tamamen değiştirdi. Şimdi de kapalıyken şarj alsa da açıkken almıyor.

Son denememde bataryayı çıkarıp direkt şarj adaptörü üzerinden çalıştırmayı denedim. İki işletim sistemi kurulu ve hangi işletim sistemini seçeceğimin sorulduğu ekrana kadar hiçbir problem olmuyor. Ancak işletim sistemini seçtikten birkaç saniye sonra (işletim sistemi yüklenirken) klik sesi çıkıp bilgisayar kapanıyor. Batarya varsa da yanıp sönme yapmaya başlıyor işte bu saatten sonra.

Bilgisayarın normal konfigürasyonuna ek olarak 6 GB RAM'i 8 GB RAM yaptım. HDD'yi DVD yerine takıp DVD'yi çıkardım ve asıl HDD yerine de SSD taktım. Bunları yapalı çok oldu, şu ana kadar sorunsuz kullanıyordum tabii. Ancak yine de belirtmek istedim.
    En son Gncl1905 tarafından düzenlenmiştir: 29.10.2018 12:58

bence sorunun diz üstünüzün kendi üstündeki şarz soketi zaman içindeki sök taklar nedeni ile anakart üstünde soğuk lehim denilen bir temas edip bir etmemek diyede tabir edilebilir , bu işleri bilen birisi iseniz bence kasayı açıp şarz soketinin anakart üstündeki ayaklarına lehimliyerek sıkı durmasını sağlayabilirsiniz.

Alıntı Orijinalini Gönderen: AmbaSSadoR Mesajı Görüntüle
    bence sorunun diz üstünüzün kendi üstündeki şarz soketi zaman içindeki sök taklar nedeni ile anakart üstünde soğuk lehim denilen bir temas edip bir etmemek diyede tabir edilebilir , bu işleri bilen birisi iseniz bence kasayı açıp şarz soketinin anakart üstündeki ayaklarına lehimliyerek sıkı durmasını sağlayabilirsiniz.
    Mesajı güncelledim şimdi, önden özür dileyeyim eksik bilgi için

Zaten yakın zamanda (birkaç ay önce) servise götürüp şarj sistemini komple değiştirttim. Önceden de benzer problem vardı ve kapalıyken bile şarj olmuyordu. Zar zor şarj soketiyle oynaya oynaya şarj edebiliyordum.

bataryada gidik ise sistem artık açamaz çünkü bozuk olduğunu görüp sistemin güvenliği için açmıyor.

bataryada gidik ise sistem artık açamaz çünkü bozuk olduğunu görüp sistemin güvenliği için açmıyor.
    İşin kötü yanı yaptırdığım servise geri götürdüm, sorun devam ediyor diye. Orada fişe taktım normal bir şekilde şarj oldu. Kafayı yiyeceğim Evdeki elektrik hattı problemli desem bir sürü elektronik alet, laptop falan adam gibi şarj oluyor da niye benimki olmuyor. Anlık tesadüfi çalışacağı mı tuttu nedir anlamadım gitti.

Bataryada problem yok. Dediğim gibi elimde iki batarya var, ikisinde de aynı problem yaşanıyor.

bağlı olduğu priz topraklı mı?

bağlı olduğu priz topraklı mı?
    Evet, topraklı.

elindeki şarz adaptörü orjinal mi diye saçma bir şey sorucam (= bazen tıpta çareler biter,teknolojide çözümde bitiyormuş demek ki ((=

elindeki şarz adaptörü orjinal mi diye saçma bir şey sorucam (= bazen tıpta çareler biter,teknolojide çözümde bitiyormuş demek ki ((=
    Biri orijinal diğeri değil. Servise götüreceğim zaten, böyle işin içinden çıkamayacağım.

Alıntı Orijinalini Gönderen: cumalii Mesajı Görüntüle
    batarya yı çıkarıp 1 dakika bekleyip tekrar deneyin.
    Çıkardım. 1 dakika boyunca batarya yokken ve Laptop prize takılı değil iken power tuşuna basılı tuttum.

Sonra bataryayı taktığımda aynı sorun mevcut idi.

Benzer Başlıklar

1. !!ACİL!! Laptop şarj ışığı yanmıyor! Şarj olmuyor !
    xgame243 tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 7
    Son Mesaj: 27.09.2017, 18:33
  2. Nokia lumia 720 şarj almıyor
    berattanguner tarafından Microsoft ve Nokia Telefonlar forumunda
    Yanıt: 0
    Son Mesaj: 07.05.2017, 11:09
  3. Laptop şarj ışığı yanmıyor, şarj olmuyor
    buffy tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 10
    Son Mesaj: 30.10.2012, 11:36
  4. oyunda pilde çalışırken donma asus laptop