arkadaşlar merhaba. asıl msi değil de benim bildiği,m amd destekli msi anakartların son biosunda bi değişiklik var.
bilindiği üzere amd olup da oc imkanı olmayan bi işlemci yok
en kazma amd işlemciler bile zorlanmayı seviyor. ve özellikle giriş seviyesi amd işlemciler oc olmayınca soğukta sapıtma gibi bi huyu var. eskiden beri benim gibi amd kullanan arkadaşlar amd lerin soğukta olmadık arzalar yaptığını görmüştür. o yüzden amd de oc bi ihtiyaç resmen
son 2 biosta ise oc menüsü birazcık değiştirilmiş. önceden sadece auto ve manuel voltaj verilirken şimdi override ve offset anlayışı gelmiş.
offset anladığım kadarı ile ana voltajın yani sizin belirlediğiniz bi voltajın gerektiğinde az bi aşağı az bi yukarı değişerek stabilite-enerji gereksinimi azalması amaçlanarak değişmesi gibi bi yol izlenmiş.
bence arkadaşlar offset vermeyin. çünkü işlemciye bilmeden çok düşük voltaj verirseniz hata verip mavi ekran yedirtebilir. hele benim gibi yüksek oc lere çekiyorsanız hiç vermeyin. çünkü zaten sınır oc lerde voltaj hep yüksek olmalıdır. bilmeden voltajı daha da açarsanız hasar oluşma riski çoğalır.
bence biraz gereksiz bi ayar olmuş. umarım msi bu offset olayını kaldırır. insanın dalgınlığına gelirse kötü sonuçlar doğabilir.