5 sonuçtan 1 - 5 arası sonuçlar

Varsayılan Ramleri ram kapasitede kullanamamak

Selamlar herkese. 2 gün önce eski sistemimi biraz upgrade etme kararı aldım ve yeni bir işlemci,ekran kartı,ram aldım. Fakat eskiden tek kanal ram ile 2400 mhz hızlara biosdan çıkabilirken şuan
    2400 mhz hıza biosdan ayar yapıp çıktığım zaman mavi ekran alıyorum sürekli. Ramleri bana sadece 2133 Mhz hızlarda kullanmama izin veriyor sistem yoksa mavi ekran D: . Kullandığım ramlerin marka model ve hızları tamamen aynı gskill ddr4 2400 Mhz. eski ve yeni sistem parçalarını da aşağıya yazıyorum. Çözümü bilenlerden yardım bekliyorum.

(Bios son sürümüne günceldir)

-Eski parçalar
    *MSI A320M Pro-VH Plus
    *EVGA 1050 Ti
    *Ryzen3 1300X
    *G.Skill DDR4 2400 MHz 8g​b RAM
    *Thermaltake Lite power 550 W

-Eklenen parçalar:
    *MSI ventus 1660 Ti
    *Ryzen 5 2600
    *G.Skill DDR4 2400 MHz 8GB RAM

Çözüldü. RAM voltajını 1.3 VOLT yaptım. Demek ki biraz cömert davranmam gerekliymiş.

baştan o işlemciye o anakrtı alarak hata etmişsiniz.
    a320m anakartlar 2200g ya da athlon benzeri gpu lu işlemciler için. hepdiyorum. cpu sınıfı işlemcileri orta seviye altı anakartlara takmayın. soun çok çıkarıyor diye. evet rami halledersiniz ama o işlemciyi de tam verimli kullanmanıza engel olucak. hızaşırtma odaklı çünkü. 1200 bile 4 ghz de çalışabiliyorken 1300x çok daha iyi hızaşırtmalar sağlıyacak bi işlemci ve daha düzgün anakartlarla %60 a varan performans fakı alabilirsiniz.

yukarıda yazdığı gibi sistemimi güncelledim ve overclock yapma gibi bir durumum da yok işlemciyi tam verimli kullanmaktan kasıt nedir onu tam anlayamadım (bu arada anakart sorunlu değil farklı tarihlerde üretilmiş gskill ramlerde genel görülen bir hata imiş)

yok sorun var demiyorum. hızaşırtma yapmayacaksan ya a cf, sli yapmayacaksan zaten çok da lazım değil. ben misal bi düşüğü var ve ekran kartımı değiştirebilirsem cf yapacağım. işte orda 320 anakartlar yetersiz kalıyor.

Benzer Başlıklar

1. Ramleri BİR KISMINI GÖRMÜYOR
    eren483 tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 2
    Son Mesaj: 22.08.2011, 23:24
  2. ev telefonu ve interneti aynı anda kullanamamak
    apayr1 tarafından İnternet, Ağ ve Güvenlik forumunda
    Yanıt: 3
    Son Mesaj: 26.01.2011, 20:17
  3. Cep Telefonlarını %100 verimli kullanamamak
    cihan_kara1 tarafından Mobil Aygıtlar forumunda
    Yanıt: 3