10 sonuçtan 1 - 10 arası sonuçlar
  1. Varsayılan Harici Ses Kartı Cızırtı Sorunu

Herkese iyi günler dilerim.

Harici bağladığım ses kartı ile prodüksiyon programları üzerinden kayıt alırken yaşadığım sorun hakkında yardım almak istiyorum.

Lenovo Legion Y520 performans bilgisayarım, Zoom H6 kayıt/ses kartı cihazım, M-Audio Code61 midi klavyem var. Kullandığım programlar Ableton Live Lite, Reason Lite 11, Pro Tools First ve crackli olarak kullandığım Cubase 5 var. Hepsinde yaşadığım sorun aynı.

Zoom H6 cihazımı bilgisayara ses kartı olarak tanıtıyorum. Midi klavyemle bilgisayara sinyal yollarken belirsiz aralıklarla anlık cızırtı sesleri geliyor. (Bu onboard ses kartını kullanırken de geçerli.) H6'nın mikrofonu ile ses kaydı alırken de aynı şekilde kaydın belirli kısımlarında anlık cızırtı sesi geliyor. H6 driverini kaldırıp tekrar kurdum, sürücülerim güncel.

Aynı sistemi ortalama bir bilgisayar üzerinde kurdum. İki bilgisayar da windows 10 işletim sistemine sahip. Bu bahsettiğim sorunların hiçbirini yaşamadım. Problemin benim bilgisayarımdan kaynaklandığını düşünüyorum doğal olarak fakat bu alanda çok tecrübesizim, sebebi ve çözümü hakkında fikir yürütemiyorum. Yardımcı olabilirseniz çok sevinirim.

Onboard ses kartında da aynı problem mevcutsa sıkıntı anakarttan kaynaklanıyor muhtemelen. Ses çipini, sisteme giren voltajları kontrol etmenizi tavsiye ederim.

İyi günler, merhaba.
    1- PC'niz masaüstü PC ise gelen topraklama kablosunun irtibatını, topraklamanın PC'ye gelip gelmediğini çok iyi kontrol edin. Evinizde toprak hattı çok zayıfsa veya hiç yoksa sıhhi tesisatta toprağa gömülü olarak kesintisiz gelen musluk, batarya, kalorifer sistemindeki petekleri, vb. bu topraklamada onlara kablo irtibatlayarak kullanın. Cızırtının ilk sebebi (kaynağı) muhtemelen bu olabilir.
    2- PC'ye PSU'dan başka cihazlarla, şebekeyle giren EMI (elektriksel parazitler) içeriden yeterince yok edilemiyorsa ayni cızırtılar yine olabilir. Ancak topraklama hattı veya bağlantısı çok iyi olduğu halde bu durum oluyorsa harici EMI filtresi (https://yandex.com.tr/video/preview/...filter=default) kullanın. Bu filtre PSU'nun power dişi (güç girişi) soketi çıkarılıp içten monte edilebilir, PSU'nun içinden lehimlenebilmesi amacıyla tasarlanmış ve bu amaçla (harici de lehimlenip dışardan kullanılır ama bu amaçla kullanılması için üretilmemiştir) üretilmiştir. Kolay gelsin.
    En son tapirapir tarafından düzenlenmiştir: 21.06.2020 17:03 Sebep: ek
    Pardusçu'lar derneği üyesi

laptoplar tek bir pcb üzerinde tüm beslemenin olduğu ürünlerdir. bu da auido signalde inanılmaz parazite neden oluyo. kendi yaptığım audio devrelerde besleme kısımlarını her zaman ayrı katmanlara ve işleme kısımlarına olacak en uzak noktalara konumlarım ki başım ağrımasın.laptopu şarjdan çıkarın öyle deneyin olmazsa projektörün toprak bağlantılarını tamamen bantla sararak toprak temasını kesin. bilinmez ama bazen topraklama sinyalin içine edebilir. bi de usb izolator denen aletlerden deneyebilirsinz ama bunlar zaten yavaş ve sıkıntılı olan usb de gecikmelere neden olabilir. ama denemekte fayda var.

5. Varsayılan

İlgilenen fikrini paylaşan herkese öncelikle teşekkür ederim. Fikirlerinizi inceleyeceğim ve araştıracağım. Topraklama sorunu olabileceğini düşünerek akım koruyucu prizle güce bağladım ancak bu sorun çözülmedi. Açıkçası elektrikle alakalı ilgili kontrolleri yapabilecek teknik bilgiye sahip değilim. Güçten kesip kendi bataryasıyla denememden de bir sonuç alamadım. Bu konuyu açtıktan sonra geçen süre içerisinde biraz bilgisayarımı kurcaladım ve sanırım sorunun kaynağını buldum. Bilgisayarın WiFi ve Bluetooth özelliklerini kapattığımda bu cızırtı sorunlarını %90 giderdiğini fark ettim. WiFi sinyalleriyle bir çakışma sebebiyle bu parazitin olduğunu düşünüyorum ancak nasıl çözmeliyim bir fikir yürütemiyorum. Tekrardan vakit ayıran herkese teşekkür ederim.

Merhaba. Bakın, tüm akım korumalı prizler(surge protection) asıl şebekeden gelen pik voltajların PC'ye girişte ona mutlak zarar vermesini ana amacıyla önleyebilir, binanızda toprak hattındaki bir zayıflık veya PC'ye gelirken bazı sıkıntılar (olumsuzluklar) eğer varsa bunları ortadan kaldıramaz, aşırı yüksek voltajları, yıldırımları, vb. tehlikeler karşısında cihazdan önce anlık bir korumayı sağlayabilir.

Topraklama iletkeni olarak binadan PC'nize gelen hat, topraklı prizlerin, uzatma prizlerinin, akım korumalı rpizlerin iki ucunda bulunan metal çıkıntılarla (yaylı) sizin PC'nize gelmiş olur, PSU girişinden geri giderek fiş prizden çekik değil ama evin otomat sigortaları indirilmiş iken avometreyle olan omaj kontrolüyle bu hattın kesik mi yoksa düzgün olarak mı geldiğini ölçerek kontrol edebilirsiniz. Toprak hattının metal çıkıntılarına topraklı prize PC'nin topraklı fişi takılıyken, avometrenin sesli omaj ölçümünde bir probunu, kasadaki PSU üzerindeki boyasız metal iletkenine 2. probu değdirdiğinizde buzzer sesiyle devamlı öten bir sesi duymanız lazımdır. Bu sesi duyamazsanız toprak iletkeni PC'nize kadar doğru olan iletimle gelemiyor demektir, tüm uzatma ve prizlerin toprak iletkenini, PC'ye güç aldığınız topraklı prizdeki toprak ucu çıkıntısının gerçekten priz gerisinden evin toprak hattına bağlı olup olmadığını araştırmanız veya elektrikten iyi anlayan yakın komşular veya samimi olduğunuz mesleği elektrikçilik olan komşularınızla kontrol ettirmeniz gereklidir. Topraklamayla ilgili olarak, bununla direk ilgili bir cızırtının olabileceğini kuvvetle düşünüyorum, ben yine. Wi-fi ve bluetooth özelliklerinin açık olmasıyla çok ilgili olamayacağını düşünüyorum, o anlarda topraklama sıkıntılıyken bu sıkıntı geçici olarak kalkmış, cızırtılar % 90 oranında öyle de azaltılabilmiş olabilir.

Bir de onboard veya harici ses kartlarının kendi ses sürücülerinde, "gelişmiş ses denetimleri" kısmından bazı gerekli ayarları kapatmayla da bu cızırtıyı tam kaybetmeseniz bile şimdilik en aza indirebilirsiniz belki, bu yolu da bir deneyin. Kolayca çözebilmeniz temennisiyle. Kolay gelsin.
    En son tapirapir tarafından düzenlenmiştir: 22.06.2020 18:33 Sebep: ek
    Pardusçu'lar derneği üyesi

akım korumalı prizin topraklamaya hiçbir etkisi olamaz. onlar sadece birazcık daha kalın demiri olan, içinde çoğu düzgün elektronik parça girişinde de olan varistör adı verilen, ani voltajlarda cihazların ohm kanunu gereği çok fazla akıma maruz kalıp bozulmasını engelleyen bir parça ile ilkel koruma sağlayan bir parçadır.
    topraklama sorunlarını engellemek için prizin toprak pinleri bantla izole edilmelidir.
    şu tür ufak bant sarma yöntemi ile yapılır. ya da tam tersi ayrı toprak hattı çekilir. e

ama dediğim gibi ses çipleri laptoplarda ya anakarta bağımlı ya da usb den olduğu için genelde bu sorun nadir çözülür. en kestirme yolu mümkünse şarj olmuyorken çalıştırmak, ya da direkt bir masaüstü kullanarak -mümkünse- bir de pciş ex ses kartı eklemektir. ben, masaüstü sistemlerde bile çok hafif gürültü alabiliyorum. haberiniz olsun.

8. Varsayılan

Yanıtlarınız ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Bu elektronik cihaz işi gerçekten şans. Ortalama bir bilgisayarda aynı evde aynı sistemde denediğimde hiç sorun yaşamadığım halde cebimi kurutan pc hayal kırıklığına uğrattı. Bu elektrikle ilgili işler de hayli karışık ve yabancı olduğum bir alan. Çevreden ilgili bilgili bir tanıdık bulmaya çalışacağım artık. WiFi'nin açık olmasıyla alakalı da size kesin bir şekilde etkilediğini söyleyebilirim. Çünkü WiFi açık kayıtlar alırken cızırtılar yaşanıyor, bilgisayarın uçak modunu açıp kablosuz ağları kapattığı gibi bu sorunlar yüksek oranda gideriliyor. Çok kez denedim bir tesadüf olmadığını söyleyebilirim. Şarj olmuyorken çalıştırmak sorunuma maalesef etki etmiyor. Hafif gürültüleri kafama takmazdım ancak bu anlık ve zamansız cızırtılar çok sinir bozucu

laptop olmasının sonucu. yapıcak bi şey yok.
    laptop tek bir anakart olduğu için wifi den touch pade her şey etkiler doğaldır bu. ben bu sorunu defalarca yaşadım. kimi adaptorden kimi touchpadden kimi de başka bi aparattan. ama asıl neden ortak. tek bir mobo yapıyor bunu.
    tabii bi de usb ses kartınızı izolatorle şebekeden tam da ayırmayı deneyebilirsiniz.
    not: ses sistemi ve projektorğn de topraklamasını tesisattan ayırın.
    ayrıca ses çıkışlarını -elektronik beceriniz varsa- kapasitörlerle tamamen dekuple etmeyi de deneyebilirsiniz.
    ya da en basiti dediğim gibi projektore masaüstü bağlarsınız. emin olun çoğu sorunu çözecektir. biz de böyle yapıyoruz. bu laptopunuzun kalitesi ile alakalı bi şey değil. isterseniz 100 k lık laptop getirin gene o sesi alırsınız.

10. Varsayılan

Önerileri dikkate alacağım umarım başarılı sonuç alabilirim teşekkür ederim.

Benzer Başlıklar

1. Onboard - Harici Ekran Kartı Sorunu.
    TuranSoylu tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 7
    Son Mesaj: 17.02.2012, 20:42
  2. Notebookta harici ekran kartı sorunu
    JenqhsoN tarafından Windows 7 forumunda
    Yanıt: 0
    Son Mesaj: 11.02.2012, 19:40
  3. Yanıt: 12
    Son Mesaj: 12.12.2011, 03:29
  4. Creative (CT4751) ses kartı cızırtı sorunu