2 sonuçtan 1 - 2 arası sonuçlar

Varsayılan İşlemci mi? Ram mi?

Arkadaşlar bir monster bilgisayar alacağım ve şu 2 seçenek kafamı karıstırıyor:
    1)- İntel İ7 10. nesil işlemci
    -8gb RAM
    -256 gb SSD

2)-Intel i5 10.nesil işlemci
    -16gb RAM(kendim ekledim)
    -512 gb SSD(kendim ekledim)

Kafamı karıştıran şey i9 çıktı i5 alma diyenler var ama RAM ve SSD daha cazip geliyor.Bir de su yonden bakıyorum RAM ve SSD yi daha sonra kendim ekleyebilirim ama işlemciyi ekleyemem.
    NOT: Fiyatları aynı. Yazılım ve oyun için kullanacağım.(LOL,CS,VALORANT.....VİSUAL STUDIO)

ya arkadaş millet takmış işlemöciye. çıldıracam.
    hocam yıl olmuış 2020 i7 diye koymuşlar 8 gb rami 256 gb ssd yi. ben 240 gb ssd yi 2 sene önce aldım. şimdi satayım direkt 500 alıcam. ram desen zaten felaket. i7 diye 8 gb ram nedir? işlemci yüksek oldu mu ram daha da yüksek olmalı ki işlemci daha yüksek veriyi işlerken depolamaya sarılmasın. orda i9 olsa 4 gb ram koyucaklar allah bilr
    bak unutma 8 gb ramli sistemde 2080ti ekran kartın varsa i3 ile i9 arasında fark göremezsin. çünkü işlemcinin ekran kartını besleme işini bırakıp ramde yer bulamayan dosyaların kaydırıldığı depolama birimine saldırması gerekicek. tabii 32 gbps hatta 64 gbps hızlardaki ddr4 den 4 gbps -sata ise 0.5 - hızındaki depolama birimine düştüğnde döngüye girecek işlemcin aşırı kullanımlar göstericek sen de işlemci darboğazı var sanıcaksın. oysa ki olan gereken bilgiler rame düşemediği için işlemci bunları çağırırken ekstra zaman kaybetmesinden ibaret olan bi döngü.ki programda kitlenme, atma, restart gibi sorunlar da baş göstereceği gibi uzun vadede ssd nin de ömründen yiyecek. ben 960 2 gb la 8 gb ram üzerinde sorunlar yaşıyordum, çoğu oyunda fps inanılmaz düşüyo, bazılarında direkt atıyo ve hata veriyordu az daha ram koy diye.
    o arkadaşların i9 i9 diyeceklerine bi kullanacağın programı, kullanacağın ekran kartını soraydı keşke. rami 16 tek al. dual omlası bi şey kazandırır amenna ama 3 gün sonra o ram yetmediğinde boş slot kalmadığında raminin elinde patlaması riski ile karşı karşıya kalırsın. 2 sene önce 2x4 ram alan çoğu kişi şimdi elindeki rami satmanın peşinde.
    laptop olacağı için takacağın ekran kartı kısıtlı olucak, onu geçtim i7 i9 gibi işlemcilerin hayvani güç tüketimleri çok hızlı tükenen batarya ya da ısınma sorunları ile baş başa bırakıcak seni. yani i7 ryzen gibi ufak çekirdeklere sahip değil. muadil ryzenler 35 watt max tdp iken bazı mobil inteller 60 wattı buluyormuş sanırım. 9750h misal 45 watt. bence çekirdeği hızlı bi i5 al geç yani sonuçta laptopla profesyonel yayıncılık yapmayacaksın.
    yazdığın oyunlardan hiç biri çok yüksek ram kullanmıyo amenna, ama visual studio benim bildğim yüksek ram kullanan bi şey.
    ayrıca pubg steam ya da battle field serisinden bi oyun açarsan 8 gb sana illallah ettirir haberin olsun. ha cs go nun ryzen sistemimde 8 gb ı doldurduğunu gördüm. sanki 8 i aşıcakmış gibi çalışıyordu.
    sözün kısası 1 2 sene kullanıp satarım diyorsan 2x8 al geç ama ben uzun zaman kullanıcam başıma iş çıkmasın dersen tek 16 al yetmediği yerde kardeş ekle. şu anda tarayıcılar bile çok rahat 8 i doldurabiliyo zaten.

Benzer Başlıklar

1. Yanıt: 4
    Son Mesaj: 08.02.2014, 18:33
  2. İşlemci ?
    ibo15 tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 2
    Son Mesaj: 12.11.2011, 23:00
  3. Asus M3N78-Vm İşlemci Desteği Ve İşlemci Önerileri
    xL_mupteLa tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 2
    Son Mesaj: 13.02.2011, 16:41
  4. İşlemci