Sayfa 1 / 2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 - 10 arası sonuçlar

Varsayılan RedHat Kurulum icin Yardim.lütfen

Redhat7.2 var bende. ben cafeciyim. bir makineme linux kuracagim. ama windowsu silmeden kurmak istiyorum. yardimci olabilecek birisi varsa cok sevinirim

hard diskinizde birden fazla partition varsa rahatlıkla kurabilirsiniz.
    eğer yoksa ve windows'taki bilgilerinizi kaybetmek istemiyorsanız partition magic gibi özel yazılımlara ihtiyacınız olacak.
    PCnet Yazı İşleri Müdürü

fdisk ile ikiye bölmem lazım sanırım. sonradan c ye windows kurarim. ama kurarken d yi linux ne olarak görür..?
    onu bilmiyorum bu konuda cok deneyimsizim. ..

once hdd böl ikiye sonra problemin kalmaz..

linux'ı kurarken sana hangi bölüme kurmak istediğini soracak. D'yi seçtikten sonra kurulum sırasında o sürücü zaten linux dosya sistemine göre tekrar formatlanacak. yani iki partitionın olması ve ilk olarak windows'u kurmuş olman önemli.
    PCnet Yazı İşleri Müdürü

iyide birader. bildigim kadari ile linux sürücüleri microsoftun isletim sistemleri gibi c: d: diye isimlendirmiyor bildigim kadari ile...
    hda1 hda2 filan var.. hangisini secmeliyim. suan c: de windows var..
    ikinci hddme linux kursan açılışta hangisini açayım diye soruyormu?

Misafir

Varsayılan Linux kurulum önerileri

Elbetti ki Linux size bilgisayar açılırken hangi işletim sistemini açmak istiyorsunuz diye soruyor. bu işi yapmak için lilo ve grub olarak isimlendirilen iki farklı başlangıç seçici var linuxta. Eğer 7.2 kurmak zorunda değilseniz www.linux34.com adresinden yeni çıkan bir redhat 8.0 sipariş edin. 2 gün içinde gelir. Sonra da büyük bir keyifle redhat'ı kurun. linux dünyasına yeni bir standart getirdi 8.0. Bilgisayarınızda ikinci bir harddisk ya da ikinci bir bölüm varsa linux bu bölümü c ya da d olarak değil hda1, hda2, hda5 gibi isimlerle belirler. kurulum cd'sini koyup bios ayarını bilgisayarı cd'den çalıştır (boot sequence) seçeneğine getirirseniz aslında linux'un var olan windows sisteminizi korumak için elinden gelen çabayı gösterdiğini fark edeceksiniz. Linux'u kurup çalıştırdıktan sonra windows bölümünüzdeki tüm dosyaları görebilecek ve (ve eğer dosya sistemi ntfs değilse, fat32 ise) dosya ekleyip silebileceksiniz. Fakat windows altından linux bölümünüzdeki dosyaları göremezsiniz. Windows bu konuda linux'a oranla daha özensizdir, kendinden başkasını tanımaz (bazen kendisini de tanımaz).
    Linux'u kurarken kurulumu yapacağınız bölümün dosya formatını şimdilerde en hızlısı kabul edilen XFS dosya formatı olarak seçerseniz linux sisteminizin daha hızlı çalıştığını göreceksiniz (deneyimden kaynaklanan bir öneri sadece). Linux kurulum yapıldığı bölümü bağlama noktası ile tanır. Kurulumda Linux'u kurduğunuz bölümü bağlama noktası bölümünden / ile bağlayın. (ne demek olduğunu kurarken anlarsınız). Ve en önemlisi kurulum sırasında windows için de bir bağlama noktası belirtin. Son yıllarda çıkan linux sürümleri windows bölümünü otomatik olarak /windows ya da /mnt/C gibi yerlere bağlıyor. Eğer redhat, windows kurulu olan bölümünüzü otomatik olarak bağlamadıysa (bunu disk üzerindeki bölümleri kurulum sırasında gösteren ve size linux'u nereye kurmak istediğinizi soran bölümde windows bölümünün üzerinde /windows ya da /mnt/windows ya da /mnt/c gibi bir bağlama noktası belirlenip belirlenmediğine bakarak da görebilirsiniz. Eğer bir bağlama noktası belirlenmediyse siz kendiniz bağlama noktasını /benimwindows ya da /windows ya da /c ya da /d ya da /kendinhangiadivermekistiyorsanver gibi bir şeyler yazarak bağlayabilirsiniz. Yalnız bağlamak için vereceğiniz isim ingilizce karakterlerden olsun ığş gibi harfler olmasın bağlama noktasının adında. Ve windows için bağlama noktası olarak /home /usr/ gibi Linux için önemli olan bağlama noktalarını belirlemeyin gerçi linux sizi engeller /home /usr linux dosya sistemi formatında olmalıdır bu bölgebir fat32 bölgesi bağlayamıyorum gibi bir hatayla uyarır ama ben yine de uyarayım bütün windows verinizi kaybedebilirsiniz. Elbette ki windows'ın kurulu olduğu bölümün adına bakmayı sakın unutmayın linux oraya ne demiş: hda1 mi demiş, hda5 mi demiş. çünkü size daha sonra hangi bölümlerin linux kurulumu için formatlanmasını istiyorsunuz diye soracak yanlışlıkla windows bölümünü de formatlattırmayın. Bir de eğer daha önce hiç Linux kurmadıysanız ilk kurulumda turnayı gözünden vurmayı beklemeyin. Çünkü linux binlerce paketle birlikte gelir (Linuxta programlar .exe dosyaları ile değil çoğu kez .rpm olarak bilinen paketler ile kurulur). Bu paketlerin bir kısmını ilk kurulumda seçmemiş olabilirsiniz. Daha sonra cd'den ya da internetten bulduğunuz yüklenmemiş paketleri ya da güncelleme paketlerini yükleyebilirsiniz. Paketlerin üzerine tıkladığınızda kpackage yada gnorpm gibi bazı paket yükleme programları size yardımcı olmak için harekete geçerler. Her şey yolundaysa linuxta önemli bir konu olan bağımlılık problemi yaşamadan paketi kurarsınız. Fakat bazı paketler ancak sistemde başka paketler kuruluysa kurulmayı kabul eder yoksa bağımlılık sorunu var deyip kesinikle kurulmaz. Bu durumda paket kurmak için size yardımcı olan programlar hangi ek paketleri de kurmanız gerektiğini size listeler siz de çoğunlula ya google'a ya da www.rpmfind.net'e gidip o paketlerin adıyla arama yapıp paketleri bulursunuz.(Daha geniş bilgi için geleceklinux.com adresinde paket kurulumu ile ilgili açıklamalara bakılabilir).
    Kurulum sırasında dikkat edilecek bir nokta da Linux'un sorduğu sorulaı iyi okuyup ona göre seçenekleri seçmektir. Mesela size açılışta x window ile başlamak ister misiniz? diye sorduğunda evet demelisiniz ki her seferinde siyah ekrana kadar açıldıktan sonra startx yazmak zorunda kalmayasınız.
    Aslında söylenecek çok şey var elbette. Bir de unutmadan insanlar linux'u kurduktan sonra çekici gelen bazı oyunları (tuxracer gibi) oynamaya kalkarlar ve oyunun aşırı yavaşlığından şikayet ederler ya da bazılarında ekran windows'a oranla daha soluk görünür. Bunun sebebi linux'un resmi ekran kartı sürücülerini yüklemiyor oluşundandır. Ekran kartınızın yongası ne ise ilgili adresten (nvida ise nvidia.com[Türkiye'deki sistemlerin çoğunda nvidiadır nedense]) linux ekran kartı sürücülerini indirip yükleyin.
    Ve şunu asla unutmayın linux başka bir işletim sistemidir. Windows sürücüleri linuxta çalışmaz!!! Çünkü Linux windows'tan başkadır, farklıdır.
    Yüklemek için alacağınız bir Redhat 8.0 Redhat 7.3 ya da Mandrake 8.2 ya da Mandrake 9.'n 3 cd'si ile dünyada iyi sayılabilecek bir sunucunun yapabileceği her işi ya da windows'un ofis uygulamalarının (word, excel gibi) hepsini (hatta daha iyisini) ya da kendi e-mail adresinizi ve web sitenizi kurabileceğiniz bir kişisel sunucuyu kurabilirsiniz hatta bütün bunların hepsini aynı anda yapabilirsiniz. Ama o süper oyunları oynayamazsınız!!!. Mesela getirip Mafia kuramazsınız ya da operation flashpoint oynayamazsınız. Belki counter strike ya da half life ya da castle wolfenstein kurabilirsiniz (linux sürümleri var).
    Bitirirken şunu tekrarlamak istiyorum: Eğer linux'a yeni başladıysanız linux'a yeni başlamışsınız demektir. Önünüzde büyük bir işletim sistemi, var...
    Çok yoruldum yaa.. bir oturuşta aklıma gelen her şeyi yazdım....
    Kolay gelsin

Birader Reklama Ve sağdan soldan alıntı yazılara ihtiyacım yok. kendim hallettim sorunu..
    Bir yardımcı olacak insan yok ya

ben diyorum dam üstünde saksağan
    sen diyosun vur beline kazmayı..

dumrul sen ne iyi bir adammissin be ne o ole dam ustunda saksagan allah allah ya salakmisin sen kardesim adam sana yazmis iste ama copy ama kendi yazisi bunu ne kadar güsel aciklamisin helal yane zaten bosuna dememisler...
    ye tatliyi ..... tokatliyi die tobe yobe

adam olana yardim edilsin ama anlayamazsin ki adam olani!!!!!!

Benzer Başlıklar

1. İ-Mate SPV C500 için kurulum
    ZxxxE tarafından Mobil Aygıtlar forumunda
    Yanıt: 0
    Son Mesaj: 03.06.2006, 09:48
  2. Web Sayfasi icin yardim Lütfen
    neco100 tarafından Web ve Grafik Tasarımı forumunda
    Yanıt: 2
    Son Mesaj: 16.07.2005, 03:16
  3. parça seçmek için yardim edin, lütfen
    ckumas tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 2