Sayfa 1 / 2 12 SonSon
11 sonuçtan 1 - 10 arası sonuçlar
    Katılım Tarihi
    2003
    Yer
    Istanbul.gif

Varsayılan Windows Ve Linux

Selam Arkadaslar ben şimdi windows xp kullanıyorum çokta memnunum ama ben linux u çok merak ettigimden siparis verdim yarın gelicek olan sürüm mandrake 9.1 kurucam ama hiç bir bilgim yok 20 gb bir sabit diskim var pentium 3 işlemci 256 ram bu donanımda linux çalışırmı ? + hem xp hem linux kurulu bir şekilde kalması icin 2 tane hard disk'e gerek varmı ? yoksa dece 20 gb lık harddisk yetermi ? şimdiden herkese teşekkürler.

Katılım Tarihi
    2002
    Yer
    , o da bilmiyor...

Sanırım elindeki donanım yeter. Diski de ikiye bölmen gerekiyor. Eğer iyi bilmiyosan Win XP'yi de uçurursun.Bi kere 4 sene önce denedim, internetten inme 300 mb ve win98 gitti.Dikkat et.Yedekle...

Katılım Tarihi
    2003
    Yer
    Istanbul.gif

mesuty44 Nasıl Diski Bölücem ?

Fdisk ya da partition magicle bölebilirisin.

Varsayılan İLAVE?

Selamlar, Saygılar....

Yukarıdaki bilgilere ilave olarak Windows u C ye kurman tavsiye edilendir. Diğer bölüme LINUX zaten otamatik kurulur. Ayrıca Linux cd leri için www.linux34.com sitesini de tavsiye ediyorum....

Kolay gelsin.

Katılım Tarihi
    2003
    Yer
    Istanbul.gif

Selam DRACULA ;

Şuan Windows C: de Linux Nereye Kurulucak ?

C de windows yüklüyse ve bir de D surucun varsa D deki tüm dokumanları C nin içine at. Linuxu D surucusune (hda2 olarak gorecek) yükle. Açılışta hangisinden açayım diye sana sorar.

bak kardeşim linux windows daki gibi tek bir tane fat32 yada ntfs ile çalısmıyor linux ext ve swap denen 2 tane dosya sisetmine ihtiyac duduyor hard diskin büyükse biryerden bul bi partition magic d sürücün büyükse partition magicle boş yer ayır boş alana raminin 2 katı swap alanı oluştur geri kanalı kafana gore ext2 yada ext 3 yap sonra uygula burda bilmen gereken su nasıl windows xp le 98 kullanıyorken xp yi ntfs yaptıgında windows 98 xp diskini görmüyor ise tüm windowslar da linux dosya sistemlerini görmez yardımcı programlar dışında sen cd yi al tıkanınca sorarsın :=P

Lamerboy anlatmış bir de ben değineyim.

Linux windowsun üstüne kurulu Fat dosya sisteminine kurulmaz.Harddiskinin bir bölümünü Linuxun dosya sistemi(lerinden biri) olan ext3 haline getirmen lazım.Bunun birkaç yolu var.Fdisk ile bölümlenmemiş bir alan ayırır ve Linux Cdsini takar, boş alanıın üzerine Linux kur seçeneğini işaretlersen bunu Linux senin için yapar.Ama fdsik ile yaptığın bu işlem ne yazık ki Windowsa format gerektirecektir.Sonuç olarak windowsun dosyalarına dokunmadan bu işi yapmak istiyorsan Partition Magic gibi bir programa ihtiyacın olacak.

Partition Magic ile yaptığını var sayıyorum.
    İşin oldukça kolaylaşıcaktır.Programı açıp C: bölümü birazcık kaydıracaksın.Herhangi bir formata dönüştümen gerekmez.Apply ile onaylayıp çıkacaksın.Mesela 20Gb hardsikinin 5 GB tını ayırdın.Artık windows bu 5 GBtı göremiyecektir.Orası fromatlanmamış (herhangi bir sistem için) olduğu için windows göremez.Ancak Linux Cdsi ile bilgisayarı boot ettiğinde linux sana 3 seçenek sorar.
    1.Linux bölümlerini kaldır
    2.Tüm bölümleri kaldır.
    3.Boş alana linux kur.
    Sen haliyle 3 ü işaretleyip devam edeceksin.Kurulum esnasında Automatic Partition u işaretlersen Linux senin için tüm bölümlemeyi otomatik yapar.Swap ayarlaına da dokunman gerekmez.Ama yine de bu işi tek başına yapacaksan ve de Windows bölümünde hayati dosyaların varsa yedek al derim..

Katılım Tarihi
    2006
    Yer
    malesef 4 yıl daha afyon sonra

BENEDE AYNI SİSTEM VAR BEN BÖLMEYLE UĞRAŞMADIM DİREKt c ye kurdum iyiki kurmuşum bu benim düşüncem

Benzer Başlıklar

1. Linux + Windows = ?
    microturk tarafından Linux forumunda
    Yanıt: 5
    Son Mesaj: 26.03.2006, 21:36
  2. windows ve linux
    bodrumnet tarafından Linux forumunda
    Yanıt: 2
    Son Mesaj: 15.12.2005, 21:51
  3. Linux vs. Windows
    MagneticPower tarafından Linux forumunda
    Yanıt: 3