2 sonuçtan 1 - 2 arası sonuçlar
 1. #1

  Varsayılan BIOS Hakkında Kısa Bilgi

  BIOS

  Bios, Temel Giriş/Çıkış Sistemi anlamına gelen İngilizce Basic Input/Output Systems kelimelerinin baş harflerinden oluşmuş bir kısaltmadır. Kendisi bir programdır. Bu program eski kartlarda bir ROM belleğe kayıtlıdır. Onun için ROM BIOS deyimide zaman zaman kullanılmıştır. Bilgisayarın donanım özelliklerini denetler, işletim sisteminin yüklenmesini sağlar.

  Sadece okunabilir belleğe(ROM) kayıtlı olan BIOS un güncellenmesi oldukça zor ve uzmanlık gerektiren bir işlemdi. Bu iş yeni BIOS programı yüklenmiş ROM u değiştirilerek yapılıyordu.

  BIOS bilgisayar donanımını kontrol ve işletim sistemini yüklemek için gerekli bilgileri CMOS denen bellekten alır. Bu bellek türü kendine kaydedilen bilgileri çok az bir elektrik akımı kullanarak saklar. Bilgisayar kapalı olduğunda gerekli olan elektrik enerjisi anakartta bulunan pilden sağlanır. CMOS kısaltması İngilizce “Complementary Metal Oxide Semiconductor” kelimelerinin baş harflerinden oluşmuştur.

  CMOS ta ayrıca tarih ve saat bilgileri de vardır. Bilgisayar kapalı iken pilden sağlanan enerji ile anakartta bulunan kuars kristali ve ona bağlı entegre devrelerce oluşturulan tarih ve saat bilgileri CMOS ta tutulur.

  CMOS ta bulunan bilgiler CMOS Ayar Programı (CMOS Setup Utility ) aracılığı ile değiştirilebilir. Bilgisayara yeni donanımlar eklendiğinde veya pilin değiştirilmesi sonucu bilgilerin silinmesinden dolayı ayarlar yeniden yapılmalıdır. Tarih ve saat ayarı işletim sistemi aracığıyla da yapılabilir. CMOS ta işletim sisteminin sıra ile hangi sürücülerden yükleneceği de tanımlanır. CMOS ayarları BIOS ve anakarta göre değişiklik gösterir.

  BIOS Görevini Nasıl Yapar?

  Bilgisayar kapalı iken düğmesi açılarak sisteme elektrik akımı verildiğinde, güç kaynağı diğer donanımlar ve anakartı uygun gerilimde beslemeye başlar. Anakartta bulunan yonga seti(chipset) işlemciye bir boşaltma “reset” sinyali gönderir. Böylece işlemci devreye girmiş olur ve BIOS programını devreye sokar. BIOS tüm donanımı kontrol ederek doğru çalışıp çalışmadıklarını denetler. Herhangi birinde bir hataya rastlandığında BIOS markasına göre değişmek üzere uzun bip sesi duyulur. Sistem tarafından otomatik tanınması için bir çok donanıma (ekran kartı vb.) kendine özgü BIOS konmuştur. Sistem BIOS u donanımların BIOS unu da devreye sokar. Ekran kartının BIOS u devreye girdiğinde kartla ilgili bilgiler ekranda görülür ve kaybolur. Daha sonra sistem BIOS u ile ilgili bilgiler ekrana gelir. Burada BIOS un markası, sürümü,tarihi ve anakartla ilgili bilgiler yanında CMOS ayarına geçilmesi için basılması gereken tuş belirtilir. BIOS bellek ve diğer donanımı kontrol ettikten sonra CMOS da belirtilen sürücülerden sırası ile işletim sistemine yükleme(boot) bilgilerini arar. Eğer sürücüde bu bilgilerin (işletim sisteminin) bulunmadığı disket veya CD varsa hata mesajı verir. Bu durumla genellikle disket sürücüde disket unutulup sistem açıldığında karşılaşılır. Disket çıkarılıp herhangi bir tuşa basılınca işletim sistemini yüklü olduğu sürücüyü(genellikle C olarak adlandırılan disktir.) bulur ve işletim sistemini yüklemeye başlar. Bu arada tak- calıştır aygıtlarını tanır, bunların bir listesini ekranda görüntüler ve işletim sistemini yükler. Bu işlemlerin tümüne “soğuk başlatma ( cool boot ) “ adı verilir.

  Birde “sıcak başlatma ( hot boot veya warm boot )” vardır. Bilgisayar açıkken yeniden başlatma işlemi yapılırsa sıcak başlatma yapılır. Bu durumda donanımla ilgili kontroller atlanarak işletim sistemi yüklenir.
  -----------------------------------------------------------------------------------------------------------
  Arkadaşlar bu yazıyı derlememdeki sebep az da olsa belli başlı soruları cevaplandırmaktır.

  Yararlı olması dileğiyle, saygılar…

 2. #2
  Katılım Tarihi
  2003
  Yer
  Rize, Turkey
  Mesaj
  2.661

  Varsayılan

  Teşekkür ediyoruz.
  Başlık ip uçları bölümüne taşınmıştır.

Benzer Başlıklar

 1. Windows harici diğer işletim sistemleri isim ve kısa bilgi.
  fat32bjk tarafından Yazılım forumunda
  Yanıt: 6
  Son Mesaj: 23.07.2008, 01:42
 2. o/c Hakkında bilgi
  Cenkx tarafından Overclock ve Modifikasyon forumunda
  Yanıt: 5
  Son Mesaj: 13.07.2005, 23:14
 3. asp hakkında bilgi
  tarafından Web ve Grafik Tasarımı forumunda
  Yanıt: 7
  Son Mesaj: 30.08.2004, 16:37
 4. cpu lar hakkında bilgi
  DoLuDizgiN tarafından Donanım forumunda
  Yanıt: 2
  Son Mesaj: 02.04.2004, 14:32

Gönderim İzinleri

 • Yeni başlık açamazsınız
 • Yanıt yazamazsınız
 • Eklenti gönderemezsiniz
 • Mesajlarınızı düzenleyemezsiniz
 •