PCnet Online forumlarına katılmak için hesap açabilirsiniz.
  • Üye girişi:

PCnet Online forumlarına hoş geldiniz

+ Başlığa Yanıt Yaz
4 sonuçtan 1 - 4 arası sonuçlar

Varsayılan Windows'ta Oturum Açılır Açılmaz Hemen Kapanıyorsa!

Evet başlıkdanda anlaycağınız gibi uzunca bir süredir oluşan bu sorunun kullanıcıların başını ağrıttığını fark ettim. Etrafımdaliler bu sorununu ben düzeltiyor olsamda uzaktaki onca bilgisayar kullanıcısı ne olacak. Bu konuda iyiki forumlar var desek doğru bir laf etmiş olacağız. Haliyle sorunun çözümünü bildiği halde anlatmaya birçok insan vardır. Zira bende bu konuda artık bildiklerimi forumlarda anlatmamaya yemini olan birisiyim. Düşündümde ne kadar maraz doğarsa doğsun as olan yinede iyilik yapmaktır. Kuru felsefe ile sanırım biraz kafa şişirdim. Konuya devam edelim. Windows'ta oturum açılır açılmaz hemen kapanıyor. Bu sorun bir kısmınızın başına gelmiştir. Söyle bir baktığımda bir çok kişi ya windows repair etmiş yada format atmak zorunda kalmış. Bunları yapmak zorunda değilsiniz. Oturum açılır açılmaz hemen kapanmasını sebebi antivirüs tarafında silinmiş bir virüs. Temizik imandan gelsede demek ki iyi olmadığı zamanlarda oluyormuş. Sisteminize giren virüs system32 klasöründe bulunan userinit.exe dosyasını regedit kayıtlarını değiştiriyor ve windows klasörüne yerleştirdiği missAU.exe dosyasını userinit.exe yerine gösteriyor. Haliyle açılışta userinit.exe dosyasını yaptığı işi artık missAU.exe dosyası yapıyor. Anti virüs missAU.exe dosyasını siliyor ve oturumunuz missAU dosyası (aslen userinit.exe) olmadığı için açıllır açılmaz kapanıyor. Halen system32 klasöründe userinit.exe dosyası var ve temiz durumda. userinit.exe oturum açıllır açılmaz bazi işlemler gerçekleştiriyor. Bu işlemleri ne olduğunu bilmesenizde olur. missAU.exe dosyası userinit.exe dosyasını içerdiği tüm Assembly kodlarını içeriyor fakat anti virüs tarafından zararlı kodlamaların temizlenip saf bir userinit.exe haline dönüşmesi mümkün olmuyor. Çünkü var olan userinit.exe dosyasının Assembly kodlamalarına tam bir entegrasyon sağlanmış. Yani zararlı kodlamaları ayıklamak mümkün değil. Bu eski bir virüs olmasına karşın iyi geliştirilmiş. Eskiden direkt sisteme girerdi ve silinmesi kolay olurdu. Sonraki evrede ise userinit.exe dosyasına bulaşmaya başladı. Fakat bu halide pek tutmadı. Var olan userinit.exe Assembly kodlarına sonradan eklendiği için yine temizlemesi kolay oluyordu. Evet uzun ve pekde gerekli olmayan bir çok bilgi verdik. Şimdi nasıl düzelteceğimize geçelim.

Yazımızda system32 klasöründe userinit.exe dosyasını hala var olduğunu ve temiz bir durumda olduğunu söyledik. Şimdi bilgisayarımızın Hard diskini söküyoruz ve başka bir bilgisayara ikinci disk olarakdan takıyoruz. Hard diskimiz artık bilgisayarım penceresine geldiğine göre Kendi hard diskimizin C: diske giriyoruz. Diskimizi başka bilgisayara takdığımız için bizim diskimi C:, D: şeklinde değilde E: yada F: olarak görünür şaşırmayalım. Kendi diskimizin C:\windows\system32 kalsörüne girelim ve userinit.exe dosyasını kopyalayalım. C:\windows klasörüne yapıştıralım ve userinit.exe dosyasının adını missAU.exe olarak değiştirelim. Artık diskimizi kendi blgisayarımıza takıp oturumu sağlıklı bir şekilde açabiliriz. Evet oldukça kolay ve kısa bir işlem oldu.
    Format atmak ve repair gibi uzun ve sıkıcı işlemlere gerek yok. Yanlız dikkat etmeniz gereken bir kaç nokta var. Öncelikle kendi hard disimizin içinde bulunan userinit.exe dosyasını kopyalayacağız. Zira diskimizi takdığımız bilgisayarın içindeki userinit.exe dosyasını kullanmayın. Çünkü SP1, SP2 ve SP3'ki userinit.exe dosyaları farklı olur. Buda ufak tefek sorunlara yol açabilir. Sizin bilgisayarınız SP2 ve diski takdığınız bilgisayar SP3 olabilir, dikkat edin!

Oturumunuz sorunsuz bir şekilde açıldığına göre kendi isteğinize bağlı olarak değişen regedit kayıtlarını eski halide çevirebilirsiniz. Tabikide yapmanız şart değil. oturumunuz zaten şuan sağlıklı bir şekilde açılır durumda. Biz yinede anlatalım. regedit'e girelim ve [HKEY_LOCAL_MACHINE\SOFTWARE\Microsoft\Windows NT\CurrentVersion\Winlogon]userinit REG_SZ kaydını açalım ve C:\WINDOWS\missAU.exe dizesini C:\WINDOWS\system32\userinit.exe dizesi olarak değiştirilim. Böylece gerekli olmasada kaydımızı orjinal haline çevirmiş olduk. İşletim sitemi D: diske yüklü olanlar lütfen dikkat etsin. dizeleri D:\WINDOWS\system32\userinit.exe olarak değiştirsinler. Zira oturumunuz yine açılır açılmaz kapanır.

Evet haklısnız siz okurken bende yazarken sıkıldım.

Not: Alıntı değildir!

Katılım Tarihi
    2011
    Yer
    Istanbul, Turkey, Turkey

Kapanıyor derken reset atıyor galiba.
    Aynı problemi bende yaşadım, servise gönderdim HDD yi değiştirdiler

Thumbs down yardım

hocam ben dediklerini aynen uyguladım ama sorunu çözemedim.

hirensboot cd ile girdim windowsa ve userinit dosyasını yukarıda belirttiğin gibi yaptım sorunumu çözmedi.

bu sorun sanırım win8'in süresinin dolmasınan kaynaklanıyor ve win7 loader kurmam gerekiyor ama bu işlemi manuel olarak hirens boot'tan girdiğim mini win xp aracılığıyla yapmak istiyorum. bu konuda yardımcı olabilir misin? şimdiden teşekkürler.

Bu anlattığım Windows XP için geçerliydi. Win7 ve Win8 için değil. Win7 ve Win8 de böyle bir şey başıma gelmediği için onlarda da böyle geçerlimidir bilemem. hirens boot hiç kullanmadım bilmiyorum.

Benzer Başlıklar

1. Ccleaner açılır açılmaz kapanıyor ?
    wor_an tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 1
    Son Mesaj: 03.06.2009, 20:42
  2. Msn açılır açılmaz hata veriyor.
    rap_forever tarafından Yazılım forumunda
    Yanıt: 1
    Son Mesaj: 07.01.2009, 18:29
  3. pc açılır açılmaz internet'e bağlanıyor
    blockquote tarafından Yazılım forumunda
    Yanıt: 2