bilgisayar nasıl yedeklenır?
PCnet Online forumlarına katılmak için hesap açabilirsiniz.
  • Üye girişi:

PCnet Online forumlarına hoş geldiniz

+ Başlığa Yanıt Yaz
3 sonuçtan 1 - 3 arası sonuçlar
    Varsayılan bilgisayar nasıl yedeklenır?
    bilgisayar kurulduktan sonra cdye yedekleme yapıyorlar bazı programlarla bunlar nasıl yapılıyor ve nasıl bılgısayar yedekleme anındakı halıne donuyor ?
    lutfen yardım edın

2. Varsayılan
    En Basitinden Nero ile bilgisayarınızın yedeğini Hardiskinizin diğer bir kısmına yada DVD ye atabilirsiniz imaj olarak ..

Bununla İlgili Bir cok Programda mevcut ..

HDD Yedeği Nasıl Alınır?

Günümüzde Backup almak artık şart oldu. HDD'nizi ne kadar güvenip verilerinize bir şey olmaz deseniz de, eğer bir gün HDD'niz bir kazaya giderse ,siz de o zaman, o ana kadar harcamış olduğunuz çabalarınızın boşa gittiğini fark edersiniz. O zaman backup almanın yararını anlıyorsunuz.

Herkesin ve benimde şikayetim olan ise hiç bir zaman verilerinizi düzenli bir şekilde ayırarak CD'ye yazdırmayı gözümüzün yememesi. Öyle oluyorki mp3'ler bir yerde, programlar bir yerde, projeler, resimler vs.. hepsi karman çorman iç içe oluyor bazen... Backup almak tek bizim için değil, örneğin bir şirketteki sunuculardaki verilerin yedeklenmek zorunda olduğunu hepimiz biliyoruz. Çünkü herhangi bir veri kayıbında hem zaman hem de ciddi parasal kayıplarına yol açabilir.

İşte bu gibi durumlarda yardımımıza Nero yetişiyor. Nero ile HDD'nizin tamamını yada istediğiniz HDD bölümünüzün yedeğini alabilirsiniz. (FAT16, FAT32, NTFS , Linux Ext2fs ve HPFS dosya sistemlerini de destekliyor)

HDD yedeği almak

Nero'nun File menüsünden Burn HDD Backup'ı seçin. Karşınıza yedeğini alacağınız HDD ve ya partitionun en az %10 boş olamsı gerektiğini ve Çalışan programları kapatmanız gerektiğini söyleyen bir uyarı mesajı çıkıyor. Bu mesajı Proceed diyerek geçelim.
    Şu an kullandığım sistemin bulunduğu HDD'de backup aldığım zaman karşıma Dosya sisteminin şu an kullanıldığını uyaran işaretleri görüyorum (Benim 3.Partitionda sadece yedeklerim vardı sitemim C'de(WinXP) ve D'de (Win2000sp2) idi.

Zaten bu o kadar önemli bir sorun değil ve benim backup alma işleminde hiç bir sorun yaratmadı.

Ayrıca ekranda görüldüğü gibi kaç tane boş CD gerekteği yazıyor. Fazla CD gözükmesinin sebebi Programın verileri otomatik olarak 650MB paketlere ayrılması.

Buradan Partitionu ya da tüm HDD'yi şeçip back up'ını alabilirsiniz. Ben 3.Partition'u seçtim ve OK'e tıklayıp ilerledim.

Bundan sonraki işlemde ise Ekrana çıkan herzamanki gibi Write CD penceresinden yazdırma işlemini yapıyoruz.

Nero, yedeğini aldığınız HDD'yi CD'ye DAT dosyası olarak kaydediyor ve içine geri açması için gerekli olan Nero CD-Backup Restore programınıda yüklüyor. Benim backup aldığım ilk CD'nin içindeki DAT dosyasının ismi şuydu: BK_01_11

Buradaki;

BK- Backup anlamında

01 - 1. Backup CD'si

11 - ise Toplam 11'tane Backup CD'si olduğunu gösteriyor.

Yanda da görüldüğü gibi Backup CD'sinin yazma işlemi bittikten sonra, program yazılmış CD'yi dışarı çıkarıp bir sonraki Backup CD'si için sizden boş CD koymanızı istiyor. Backup işlemi bitene kadar CD'leri yazdırmaya devam edin.

Back-up'ı geri yüklemek

Aldığımız back-up'ları geri yüklemek için önceden de bahsettiğim gibi Backup CD'sinin içindeki Nero CD-Backup Restore programını kullanıyoruz. Ancak bu işlemi dos altında gerçekleştiriyorsunuz. Sisteminizi CD sürücü destekli boot etmeniz gerekiyor.

Dos'tayken CD sürücünüze birinci backup CD'sini yerleştirip devam edin. Daha sonra backup CD'nizin içindeyken "nrestore" yazıp enter'a basın. Karşınıza programın dil seçenekleri gelecek oradan dil seçeneğini seçtikten sonra karşınıza gelen ekrandan kaydedeceğiniz yeri ve içinde back-up CD'si olan sürücünüzü seçip restore edin. Bundan sonra sırasıyla diğer backup CD'lerini taktıktan sonra da backup'u geri yükleme işlemini başarıyla tamamlamış oluyoruz.

Elimdeki Dökümandan alıntı hangi siteden geldiğini bilmiyorum Resimler Kendi Uploadımdır

3. Varsayılan
    Kardesım bız 2005 ten berı kolay yedekliyoruz sen canını sıkma tarihe bakıyoruz merak etme..

Benzer Başlıklar
  1. bu toplama bilgisayar nasıl?

bykaya tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 11
    Son Mesaj: 01.03.2007, 23:06
  2. bu bilgisayar nasıl

lion26 tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 10
    Son Mesaj: 07.11.2006, 15:06
  3. nasıl bir bilgisayar

z_stardust tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 4