Exel da satiri yandan ikiye nasil böleriz?
PCnet Online forumlarına katılmak için hesap açabilirsiniz.
  • Üye girişi:

PCnet Online forumlarına hoş geldiniz

+ Başlığa Yanıt Yaz
3 sonuçtan 1 - 3 arası sonuçlar

Varsayılan Exel da satiri yandan ikiye nasil böleriz?

Exelde satiri yandan ikiye nasil böleriz?

Örnegin asagidaki resmi:

Aliefeli Misafir

Alıntı Orijinalini Gönderen: gooddialogue Mesajı Görüntüle
    Exelde satiri yandan ikiye nasil böleriz?

Örnegin asagidaki resmi:

Merhaba;
    Excel'de satır veya sütunları ikiye, üçe, dörde vs. bölmek yerine hücre birleştirmek yoluyla işlem yapmak gerekir. Örneğin A1 ve B1 hücrelerini birlikte kullanmak için her iki hücre belirlendikten sonra araç çubuğu üzerindeki "birleştir ve ortala" butonuna tıklamak yeterli. Bu şekilde istediğiniz kadar çok satır ve sütunu birleştirebilir veya birleştirilmiş olanları ayırabilirsiniz. Diyelim ki bir form oluşturmak istiyorsunuz. Size oluşturmak istediğiniz formun sütun sayısı kadar sütunlu bir alan gerekli. Şöyle ki 7 sütun ve 30 satırlı bir form oluşturacaksınız. Bu formun ilk satırı tek sütunlu ve sizin yapmanız gereken a1-...-g1 dahil hücreleri belirleyip birleştirmeniz kalıyor. İkinci satırınız da 3 sütunlu olsun a1-...-c1 belirle birleştir, d1-e1 belirle birleştir ve f1-g1 belirle birleştir. Aynı şekilde birleştirmeleri satırlar arasında da gerçekleştirebilirsiniz. Örneğin A2-A3 hücrelerini birleştirip B2-B3 hücrelerini işlem yapmadan bırakabilirsiniz. Daha sonra bütün birleştirmeleri yaptıktan sonra araç çubuğundaki "kenarlıklar" butonunu tıklayarak istediğiniz şekilde kenar çizgilerini oluşturabilirsiniz.
    Bütün bu işlemler çok zahmetli ve zaman alıcı diyorsanız aynı tabloyu WORD ilr de yapabilirsiniz. Yapmanız gereken örneğin 2x2 lik bir tablo oluşturarak istediğiniz hücreyi seçip fare ile sağ tıkladığınızda açılan pencerede "hücreleri böl" deyip istediğiniz sayıda satır ve sütunu aynı hücre içinde oluşturabilirsiniz veya istediğiniz hücreleri belirleyip birleştirebilirsiniz.
    Kolay gelsin.

uzun zahmetli anlatiminiz icin cok tskler. kisaca hücre birlestirmeyi öneriyorsunuz. hücre birlestirmeyi biliyorum ama resimde verdigim 2008 yazan yer oldugu gibi kalacak. digerleri yandan ikiye bölümecek. kisa hücre birlestirmeyi tavsiye ediyorsunuz.

------------

Neyse biraz kurcalayarak sorunu cözdüm. Türkiyede yasamadigim icin tercüme edecegim.

böyle bir seye exelda sürekli ihtiyac duyuluyor ama nedense exelda böyle bir secenek yok galiba. mantikli olarak yürümeyi denedim. ilk önce 2008 yazan yerin sag tarafindaki birkac kutuyu secip sag tiklayip "satir ekleyi" sectim. daha sonra "tüm satir" secenegini sectim (yani ücüncü tercihi). benim satirin bir üst satirina yeni bir bos satir eklendi. bu satirin 2008 sütununun arasindaki cizgiyi yani üstündeki kutu ile altindaki icinde 2008 yazan kutuyu secerek hücre birlestirmeye tikladim. daha sonra iki satir büyüklügünde olan son hale gelmis satiri sayfanin en soluna giderek ordaki benim satirin taban cizgisinin sol tarafindaki yeri yukari dogru iterek iki satir uzunlugundaki son hale gelmis satiri bir satir uzunluguna getirdim. daha sonra 2008 in sag tarafindaki üst üste getirmeyi basardigim iki satirin ilk önce birini secerek saga dogru tüm satiri sectim. daha sonra hücre birlestirme yaptim. aynisini diger istedigim satira da uyguladim. Kücük bir ipucu: satir kalinliginin ölcüsü taban cizgisinin yanindaki ölcüyü yukari dogru iterken orda yaziyor.

Bu sorunla yillar önce karsilastim ama hep erteledim. kime niyet kime kismet. tekrar tskler. exeldaki tek korkum buydu bu cözümü cerceveletip duvara asacagim.
    En son gooddialogue tarafından düzenlenmiştir: 23.07.2008 03:27

Benzer Başlıklar

1. css de arka plan satiri ? yada komutu nedir?
    ihbindibi tarafından Web ve Grafik Tasarımı forumunda
    Yanıt: 5
    Son Mesaj: 07.10.2005, 18:56
  2. bilgisayarı formatlayıp kurarken hdd'yi nasıl böleriz?
    didimlibay tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 2
    Son Mesaj: 02.09.2005, 18:43
  3. exel
    tuna_ibrahim tarafından Yazılım forumunda
    Yanıt: 3
    Son Mesaj: 29.04.2005, 07:51
  4. ekranı 16 kareye nasıl böleriz...
    ZACMAN tarafından İnternet, Ağ ve Güvenlik forumunda
    Yanıt: 6
    Son Mesaj: 23.03.2005, 23:30
  5. PDF ve EXEL