kasetten cd ye kayıt
PCnet Online forumlarına katılmak için hesap açabilirsiniz.
  • Üye girişi:

PCnet Online forumlarına hoş geldiniz

+ Başlığa Yanıt Yaz
7 sonuçtan 1 - 7 arası sonuçlar
  1. Varsayılan kasetten cd ye kayıt
    Arkadaşlar,
    Eski müzik kasetlerimi bilgisayarıma mp3 formatında kaydetmek istiyorum.
    Nasıl yapılır ve hangi programlar kullanılır?Yardımınızı bekliyorum. :?:

http://www.funboard.pl/darczuk/downl...s/CDex_151.exe

Hemen yükle, biraz araştırınca ses kartının giriş yerinde kayıt yaptığını anlayacaksın. Sesleri ilk önce Wav olarak kaydetmeni öneririm. Daha sonra mp3 formatına çevir. Direk mp3 formatına çevirdiğinde ses kalitesinde bulanıklar oluşuyor, bu mp3 formatına çevirme anında, aynı anda sıkıştırma yaptığı için oluyor. Wav yapıp, daha sonra mp3 yap.

Wav sürekli iz halinde kaydedince herhangibi boğulma, bulanıklık oluşmuyor. Programın Türkçe yaması da mevcut, internetten araştır, belki bulursun, bende var fakat şuanda nereden yüklediğimi bilimiyorum. Kendi sitesinden olabilir.

Programın en güzel yanlarından biri ücretsiz ve içinde bilgisayarına zarar verebilecek progr*****ların olmaması...

http://cvs.sourceforge.net/viewcvs.p...s/cdexos/lang/ Türkçe dil desteği için bir bak buraya

3. Varsayılan
    müzik setini bilgisayara nasıl bağlarım?

en kolayı müzik setitin kulaklı çıkışına çift taraflık jac'ı olan bir kablo al.. bi ucunu müzik seti kulaklık girişine diğer ucunuda ses kartı line in'e bağla.. ve "sony sound forge" veya bezeri bir program ile kayıt yap.. kolay gelsin....: )

ben daha once pc den kasade kayıt yapmıstım.

oldukca kaliteli olmustu. hatta arkadaslar cok sasırmıstı pcden kayıt yaptıgımı soyleyince.
    nasıl yapmıstım tam hatırlamıyorum ama line in girislerine flm acaip kablolar baglamıstım.
    furkan bunun hakkında bi bilgin warmı?
    bahsettigin yontem pc den kasade kayıt icin de soz konusu olabilirmi*

espirtlotus Misafir
    Kayıt için benim tercihim Nero SoundTrax gayet iyi sonuçlar alabiliyorsunuz...
    daha sonra nero wave editor le bunları daha iyi hale getirebilirsiniz..
    müzik setini pcye bağlamak için müzik setinin aux çıkışına( kırmızı-beyaz)bir kablo takıp bunuda ses kartında line in bölümüne takmaktır..

Arkadaşlar bu işi yıllardır yapıyorum. Ve çok profesyonel olmayan hiçbir kimse benim mp3 lerimin kasetten kaydedildiğini anlayamaz. bu konudada iddia ediyorum Neyse yapmanız gereken iki tarafı erkek jaklı olan kablonun bir ucunu müzik setinin Phone --- (ben sony wolkmenin kulaklık çıkşına takıyorum çünkü sony wolkmenlerde kaset çalar aksamından kristale diğer seslerin yani parazitlerin algılanmasını engelleyen bir mekanizması var ayrıca kesinlikle adaptörden çalışmıyor olması gerekir aksi takdirden adaptörde oluşacak en küçük voltaj değişimi kulaklık çıkışından garip sesler gelmesini sağlıyor en güzeli pille çalıştırmak gerçi bir kaç kaset çektikten sonra piller btiyor ama karşılaşacağınız ses kalitesi karşısında kulaklarınıza inanamayacaksınız)--- çıkışına takıyorum. Daha sonra GoldWave isimli ses editör programını çalıştırıyorum. Bu programın ücretsiz versiyonları olduğu gibi ücretli programlarıda mevcut. Bu programın en güzel özelliği sesi wav formatında çektikten sonra MP3'e çevirebilmesi. Yukarıda bir arkadaşın bahsettiği konuya sonuna kadar katılıyorum. Bir harddiske herhangi bir sesi kaydedecekseniz kesinlikle buradaki ilk tercihiniz wav formatı olmalıdır. Diğer formatlar ses üzerinde işlem yaparak harddiske yazdığı için istenmeyen bozulmalara neden olabiliyorlar.
    GoldWave programını açtıktan sonra New butonuna tıklıyorum. Ekrana bazı seçenekler geliyor. Burada CD formatını seçiyorum. Alttaki butondan şarkı süresini seçerek tamam diyorum. Daha sonra Sağ alt köşede bulunan Dİvece Maneger penceresindeki kırmızı rec. düğmesine ctrl tuşu ile beraber baıyorum. hemen kasetçalarında play tuşuna batıktan sonra hem hoparlörden sesi duyoyor hemde ekranda ne kadarlık bir süre geçtiğini görebiliyorum. Bu rada ses kalitesinin çok iyi olabilmesi için bazı ayarlara ihtiyaç var.
    İlk yapılması gereken mikrofonun ses ayarının düşürülmesidir. ( Win XP kullanıyorum. Ekranın sağ alt tarafındaki hoparlör simgesine çift tıklıyorum. Ekrana gelen pencereden seçenekler sekmesine tıklıyorum. buarada kaydederken sekmesine tıklıyorum tamam butonuna tıkladıktan sonra ekrana gelen penceredeki mikrofon yazan bölümde 7 eşit parçaya bölünmüş olan çizgilerin birincisi ve ikincisi arasına ibreyi getirip tamam butonuna tıklıyorum.
    ikinci yapılması gereken işlem ise kasetçaların ses seviyesini ayarlamakdır. Bunu ise kayıt esnasında birkaç deneme yanılmas ile bulabilirsiniz. GoldWave programı kayıt alırken Device Maneger penceresinde iki adet ekran var bunlar sağ ve sol kanaldan gelen ses seviyesini kontrol ediyor. Ve hemen üzerinde ise bir vumetre çizgisi var işte önemli olan nokta bu. Eğer vumetre çizgisi devamlı olarak kırmızıya vuruyorsa kasetçaların ses düğmesini kısarak bu çizgiyi orta seviyelere yani sarı veya turuncu seviyelere indirmeniz gerekir. Bu durumda en kaliteli sesi kaydetmiş olursunuz. Eğer ben kayıt alırken şarkıyıda dinlemek istiyorum diyorsanız hoparlarönüzün ses düğmesi ile sesi açabilirsiniz burada yapacağınız ses yükseltip çoğaltılması kesinlikle ses kalitesiyle ilgili bir soruna neden olmaz.
    Şarkı bittikten sonra ekrana gelen pencereden wav formatını, dosya ismini ve kaydedeceğiniz yeri seçerek tamam butonuna tıklıyorsuz. Artık ses dosyanı kaydedildi bundan sonra yapmanız gereken GoldWave programı ile sesin yükse olduğu bölümleri alçaltabilir, sesi kesip yapıştırabilir ve daha birçok efekt ekleyebilirsiniz.
    Daha sonra mp3 çevirme işlemi yapılacak ben bu işlem için CDEX 1.51 programı kullanıyorum. Gerisi size kalmış

Biraz uzun oldu ama sanırım herkesin aklına takılan sarulara cevazp vermişimdir. Bana izzet.kekec@karel.com.tr adresinden mail atarsanız her türlü konuda yardımcı olabilirim.

Benzer Başlıklar
  1. video kasetten cd'ye hızlı kayıt

ZACMAN tarafından Yazılım forumunda
    Yanıt: 1
    Son Mesaj: 03.08.2006, 19:06
  2. Kasetten Cd'ye kayıt

kumpik tarafından Yazılım forumunda
    Yanıt: 2
    Son Mesaj: 17.12.2005, 08:33
  3. video kasetten cd ye kayıt

damat tarafından Donanım forumunda
    Yanıt: 3