Yazar: Selim Şumlu Tarih: 13 Eylül 2010

Bilgisayar ve İnternet Terimleri Sözlüğü, PCnet’in hediyesi

PCnet Bilgisayar Kitaplığı Serisi, Eylül ayında da Türkiye’de ilk defa sunulan eşsiz bir kaynakla devam ediyor: 1000 teknik terim içeren Bilgisayar ve İnternet Terimleri Sözlüğü.

Bilgisayar artık yalnızca programcıların, tasarımcıların, yazarların, verilerle çalışması gereken kişilerin ihtiyaç duyduğu bir araç değil; bilgisayar, her yaştan ve her meslekten kişilerin yaşamına da tamamen girmiş durumda. Ancak PCnet editörleri olarak gayet iyi biliyoruz ki, sıradan kullanıcılar bilgisayarın dilini anlamakta sık sık zorluk çekiyor. Bilgisayarlar ne kadar kullanıcı dostu olarak tasarlanırsa tasarlansın, bilgisayar dünyasında kullanılan o kadar fazla terim var ki kullanıcı bunlardan biriyle karşılaştığında şaşırabiliyor. Daha da kötüsü, bilgisayar dünyasında kullanılan terimlerin ve kısaltmaların birçoğu İngilizce. Kullanıcının İngilizce bilgisi olsa bile teknik terimlerin ne anlama geldiğini çözmek kolay değil. Hatta aynı durum Türkçe terimler için de geçerli. Örneğin “bellenim” teriminin anlamını kolayca çözmek mümkün mü?

İşte tüm bunları göz önünde bulundurarak kapsamlı ve Türkçe bir “bilgisayar ve internet terimleri sözlüğü” derlemeye giriştik. Sözlükten kastımız, internette bulabileceğiniz İngilizce – Türkçe karşılıklar listesi değil; ilerleyen sayfalarda göreceğiniz gibi, tüm terimlerin Türkçe açıklamalarını da sunuyoruz. Sözlükte donanımdan yazılıma, internetten önemli markalara kadar uzanan pek konuda 1000’e yakın terime yer verdik.

Şimdilik İngilizce teknolojinin ana dili kabul ediliyor. Bu nedenle sözlüğümüzdeki terimleri özgün İngilizce isimlerine göre sıraladık. Terimin kabul görmüş bir Türkçe karşılığı varsa onu da parantez içinde belirttik. Terim bir kısaltmaysa açılımına da yer verdik. Son olarak, Türkçe terimleri de sözlüğümüzün sonunda bir dizin şeklinde sıraladık. Bu sayede hem herhangi bir yerde karşılaştığınız Türkçe terimin İngilizce karşılığını öğrenebilecek, hem de sözlüğün ilk kısmına bakarak o terimin Türkçe açıklamasını okuyabileceksiniz.

PCnet Bilgisayar ve İnternet Terimleri Sözlüğü’nün bilgisayar kullanırken, teknik bir makale okurken ya da teknoloji alışverişi yaparken imdadınıza yetişeceğine inanıyoruz. Sözlüğe ücretsiz olarak sahip olmak için PCnet Eylül sayısını kaçırmayın!

    2 Yorum

  1. Barış dedi ki:

    gerçekten güzel bir terim sözlüğü özellikle web tasarımla uğraşan arkadaşlara tavsiye ederim…

  2. Daniela dedi ki:

    diyor ki:Alican scriptte bteirtliğim gibi e7oklu dil desteği var fakat anladığım kadarıyla dil dosyası oluşturma gf6nfcllfc olarak yapılıyor bu scriptte. Bazı fclkelerin script ie7in gf6nfcllfc olarak oluşturduğu dil dosyaları var ama ie7inde malesef Tfcrke7e dil dosyaları yok. Onun ie7in scripti kullanmak istiyorsan iş başa dfcştfc deyip tfcrke7e diline e7evirmen lazım. Bunu yapabilmen ie7in MyClientBase_0.12-install\system\language\english klasf6rfcndeki dil dosyalarını tfcrke7eye e7evirmen lazım. Pek vakti olmayan birisi olduğum ie7in şimdilik yapamıyorum. Ama olurda vakit bulursam Tfcrke7e dil ayarlamasını bir gfcn yaparım inşallah.

Yorumunuzu yazın