1000 dolara Vuzix M100 akıllı gözlük

1000 dolara Vuzix M100 akıllı gözlük

Google Glass akıllı gözlükler kademeli olarak ilerleme gösteriyor ve yenilikler ekleniyor. Bu pazarda yerini almak isteyen rakiplerse boş durmuyor. Giyilebilir teknolojide gelecek gören firmalardan biri olan Vuzix’in M100 adını verdiği akıllı gözlükler satışa sunulmak üzere. 1000 dolardan başlayan ön siparişlere paralel olarak bu ay içinde resmi duyuru gelecek. Akıllı gözlükler henüz ucuz değil ama rekabet iyidir. 

CREATOR: gd-jpeg v1.0 (using IJG JPEG v62), quality = 90

1500 dolar olan ve sınırlı kullanıcıya sunulan Google Glass’a rakip olan 1000 dolarlık Vuzix M100′de de Android işletim sistemi yüklü ama bir eklenti değil tam kapsamlı cep telefonu gibi çalışabiliyor. GPS uydu alıcı, jiroskop alıcısı, kamera, dokunmatik alıcı, RAM bellek, Bluetooth bağlantı ve diğer özellikleri içeren cihazın CES 2013 sırasında sergilendiğini görmüştük. O dönem yapılan açıklamada 500 dolar olacağı ve yaza yetişeceği söylenmişti. Hem fiyat, hem de zamanlama anlamında sözler tutulamadı.

Muhtemelen Google Glass’dan daha fazla özelliği daha ucuza sunabilecek. Donanım anlamında daha iyi olabilir ama Google’ın verdiği yazılım ve kullanıcı desteğinin gerisinde kalabilir. Ardından zaman içinde Google Glass’ın fiyatı hızlı biçimde düşebilir. Bu yüzden şu aşamada M100 için 1000 dolar yatıranlar bir kumar oynamış olacak.

Yorum yazın