2 milyon kişi Raspberry Pi kullanıyor

2 milyon kişi Raspberry Pi kullanıyor

Son derece ufak boyutlara sahip olan ve özellikle de sadece 35$ olan fiyatıyla beğeni kazanan Raspbery Pi bilgisayarın satışları aralıksız devam ediyor. Bilgisayara ve programcılığa merhaba demek isteyen gençler için ideal olan Raspberry Pi’nin 2 milyondan fazla kullanıcıya ulaştığı ilan edildi. Ekim sonunda gerçekleşen bu rakamla, bir milyon satıştan sonra ilginin arttığı anlaşılabiliyor.

1250437_1160-100017776-large

Bir milyon Raspberry Pi’nin satılması için bir yıl geçmişti. Bu eğilim devam ederse iki milyon rakamının 2014 Ocak ayında gerçekleşmesi bekleniyordu ama tahminlerden daha kısa sürede Ekim 2013 sonunda 2 milyon aşıldı. 2 milyonuncu örneği kimin aldığı tespit edilmiş değil. Ekim sonunda satın almış olan herhangi bir kullanıcı olabilir. 35$ olan lüks modele Raspberry Pi model B adı veriliyor. Bunda 512 MB RAM, çift USB portu, kompozit ses ve görüntü çıkışları, HDMI portu, SD kart yuvası ve 100 Mbps ağ bağlantısı var.

700 MHz hızındaki Broadcom BCM2835 SoC işlemcinin VideoCore 4 GPU devresi sayesinde 1080p video çıkışı elde edilebilmekte. GPIO fişi sayesinden bilgisayarın giriş ve çıkışlarına erişim sağlanıyor. DSI ve CSI bağlantılarıyla ek devreler, ekran vb. bağlamak mümkün. 2 milyon kullanıcı sayesinde çok sayıda donanımsal hack, ucuz fiyatlı kamera eklentisi, 9 inç uygun fiyatlı ekran kampanyası ortaya çıktı. Minecraft oynamak bile mümkün!

Yorum yazın