2013 de Google’da en çok arananlar

2013 de Google’da en çok arananlar

Google, her sene olduğu gibi bu sene sonunda da geriye dönük bir bakış atıyor ve en çok arananları rapor ediyor. Zeitgeist raporunda aranan kişiler, olaylar ve eğilimlere bakarak kullanıcıların ilgisini çekenler tespit edilebiliyor. Google açıklamasına göre 2013′te aramaları yönlendiren ana girdiler Nelson Mandela, Paul Walker ve iPhone 5S oldu. İlk 10 listesini son nesil cihazlar işgal etti.

Mandela
Samsung Galaxy S4 listede sekizinci ve Sony PlayStation 4 ise dokuzuncu oldu. Harlem Shake ise beşinci sırayı elde etti ama geri kalan girdiler akımlardan çok belirli olayları konu aldı. Glee yıldızı Cory Monteith ve Kraliyet Bebeği listenin diğer iki kişisi oldular. Boston Maratonu ve Güney Kore’de ilk ona girdi. Listeyi ilk 100 olarak görmek de mümkün ama Google’ın sunmasını beklemeyin.

Bunun için Zeitgeist sitesinde dolaşabilir ve en popüler aramaları temsil eden görsellere bakabilirsiniz. Bulunulan mekana yakın kullanıcıların aramaları da görülebiliyor. Üç boyutlu harita ise belli şehirlerde her gün en popüler beş aramayı görme şansı veriyor. Şehir seçtikten sonra günü seçme şansınız var. En çok aranan araba firması (Tesla), en çok aranan ünlü ayrılığı (Miley Cyrus) gibi kategoriler de mevcut.

Yorum yazın