2013’ün teknolojik hayal kırıklıkları

2013’ün teknolojik hayal kırıklıkları

2013′ü geriye bırakmak üzere olduğumuz şu günlerde pek de olumlu anılardan söz edemiyoruz. Yaşanan olaylar ve teknolojik gelişmeler arasında aklımıza yer eden bazı hayal kırıklıklarını sıralamak istedik. Yarı şaka yarı ciddi değerlendirmemizden ders alacak olan firmalar var. Bu sayede 2014′te daha planlı adımlar atabilirler diye ümit ediyoruz.

1_hero-moto-x-04
Sosyal ağ devi Facebook’un Facebook Home adını verdiği Android uygulaması ve ekran kilidi beklenen ilgiyi görmediği gibi kullanıcıların hayatını kolaylaştırmadı ve sadece Android cephesiyle sınırlı kaldı çünkü iOS tarafında bu tür kontrol izni yok. HTC’den bunu standart olarak içeren telefon da geldi ama pek alıcısı olmadı.

Google Reader olarak bilinen sevilen RSS okuma servisi hızlı bir kararla kapatıldı. Halbuki Google’ın çok sayıda ücretsiz servisi var ve bu servis neden rahatsızlık verdi? Onlarca milyon kullanıcı başka seçeneklere yönelmek zorunda kaldı ve Feedly gibi siteler ön plana çıktı.

Galaxy Gear adlı akıllı saatle bu alana giren Samsung bekleneni sunamadı. Sürekli olarak cihaza özel güncellemeler geliyor ama saatin artısı fazla değil, pil ömrü kısa ve fiyatı çok yüksek.

Google’ın aldığı Motorola mobil bölümü epey sessiz kaldı ve Nexus serisinin ana üreticisi olmadı. Ardından gelen Moto X modeli beklenen ilgiyi görmedi. Asıl ilgi çekense sonradan tanıtılan daha uygun fiyatlı Moto G oldu.

EA firmasının sevilen serisi SimCity sonunda yeni bölüm ekledi ve seri başa döndü. SimCity adlı 2013 sürümü sunucu sorunları yaşadı, oyun kalitesi düşük bulundu ve incelemelerde yerden yere vuruldu.

Surface tablet serisini sunan Microsoft aşırı üretim yapıp stokları doldurdu ama beklenenden az ilgi görünce elde kalan cihazları sürekli indirime almak zorunda kaldı. Ayrıca firmanın diğer alanlardan elde ettiği kazançlardan 900 milyon dolarlık kısmı Surface zararı olarak aktarıldı.

Satışları iyice düşen ve BlackBerry 10 işletim sistemiyle de beklenen ilgiyi göremeyen BlackBerry firması iflastan döndü, satış işlemi son anda iptal edildi ve kredi çekildi. Buna rağmen satışlar artmıyor ve zarar sürüyor. CEO değişse de herhangi bir pozitif izlenim alamadık.

Yöneticisi değişen ve atağa geçen Yahoo’nun e-posta servisi bir haftaya yakın süre kapalı kaldı ya da sorunlar yaşattı. Sıkıntıya düşen kullanıcılar başka seçeneklere yönelmiş olabilir.

Ubuntu’nun 32 milyon dolarlık Indiegogo kampanyası başarısız oldu ve Ubuntu Edge adı verilen süper akıllı telefon projesi şimdilik beklemeye alındı. Harcanan onca emek boşa gitmemeli diye düşünüyoruz.

Yorum yazın